Bogdan C.

Vand rulota Caravelair 395 Bamba de Luxe

9 postări în acest subiect de discuţie despre Vand rulota Caravelair 395 Bamba de Luxe

Vand rulota Caravelair 395 Bamba de Luxe

Bogdan C.

Vand rulota personala Caravelair Bamba de Luxe 395

An fabricatie 1999, Masa proprie 680 kg, Masa maxima autorizata 1000 kg.

Inmatriculata cu ITP valabil pana in 19.02.2023, cu eliberarea pe loc a certificatului fiscal si perfectarea actelor pe noul proprietar.

Lungime la interior 4m, lungime totala 5.7m. Cauciucuri cu indice C trecute in carte, Cupla antibalans Al-ko.

Ca dispunere a locurilor, rulota este de 4 persoane, in fata avand pat matrimonual fix cu saltea memory(putand fi transformat in doua banchete cu masa in mijloc cumparatorul primind aceste module, care nu le-am folosit si nu le-am considerat necesare, preferand comoditatea patului fix).

In mijloc, langa usa, este modulul bucarariei, iar vis a vis este un dulap soldat si soba truma.

In coltul din stanga usii este baia, dotata cu cadita, ghiuveta rabatabila si wc fix thethford cu caseta exterioara.

La intrare in fata, este loc de luat masa cu doua banchete si masa in mijloc, care se transforma in pat de doua persoane, formand al doilea spatiu de dormit.

Rulota a fost dotata cu panou fotovoltaic semiflexibil de 100w si regulator cu afisaj de 30A, baterie dedicata de 120Ah, iluminat interior led, trapa noua cu deschidere la 90gr.

La achizitie rulota a fost verificata cu firma autorizata, fiind testata pentru umezeala si infiltratii cu umidometru profesional noninvaziv, tertarea instalatiei de gaz, apa tren de rulare si cam tot ce se poate vericica, in vederea eliberarii SYN(ITP-ul in Danemarca, unde se verifica absolut toate sistemele de la structura pana la starea anvelopelor. O experienta interesanta pana la urma). Sistemul de rulare, franare si cuplare a fost servisat si reglat optim la Centrul de Remorci Deva, considerand ca este necesara o verificare si eventuala inlocuire a anulitor elemente, dupa un drum de 2800 de km in conditii de iarna. Am contactat o firma autorizata pentru test umezeala si infiltratii, pentru ca cumpatatorul sa nu aiba dubii.

Truma si frigiderul au fost curatare in primavara, pe perioada pandemiei, ne putand sa iesim, am mesterit lucrari de intretinere la rulota.

Piciorusele si coltarele rupte ale jaluzelelor si plaselor de tantari, au fost inlocuite, cu unele noi replicate la o imprimanta 3D.

O problema care ar trebui rezolvata, este inlocuirea blocatorului exterior, cere tine usa fixa pe peretele rulotei cand este deschisa, acesta fiind rupt.

 

Rulota vine insotita de cortul cu care a fort achizitionata, dar care nu l-am montat niciodata, deci ar trebui desfacut si montat, sa vedem daca este tot ce trebuie acolo.

Pretul rulotei este de 5500 de euro.

 

20200127_131213.jpg.c3812addfa28a8fd105115225335690c.jpg

20200127_131158.thumb.jpg.539a3ee6e2b7d061ec56f974ae4f42f5.jpg

20200128_123437.thumb.jpg.5fa6947f1fed78ea0800410fdb6c9991.jpg

received_1017548838644615.jpeg.6cd0b4cf93f845527f72f0c271284bd2.jpeg

$_29.JPG

$_21.JPG

$_22.JPG

$_23.JPG

$_26.JPG

$_25.JPG

$_27.JPG

$_28.JPG

CARAVELAIR 395 BAMBA DE LUXE DIAGRAM.jpg

  • Like 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Fejer Antal

Frumoasă descriere! Baftă la vânzare!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Viorel K

Rulota pare ok la prima vedere. Cred ca o dai repede. Daca era mai tinerica mai ca m-ar fi tentat. Ce ar mai fi de precizat, daca are dus, si ceva boiler, apoi cand a fost adusa in tara, ca sa stii cata baza mai poti avea in verificarile de care spui.

Spor la vanzare.

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan C.

@Fejer Antal multumesc!

@Viorel K Rulota afost adusa in tara in Ianuarie, cu numere definitive de Danemarca, iar in februarie 2020 a fost inmatriculata cu numere definitive de Romania.

Baia este dotata cu cadita, dar eu nu sunt adeptul dusului in rulota. Prin schimbarea bateriei fixe de la baie cu una mobila cu para, se poate face dus. Intentionam sa montez boiler sau instant, dar am renuntat la idee, folosind foarte putin rulota in conditiile din acest an. Pentru umezeala si infiltratii, am scris si mai sus, am facut programare la un service de rulote autorizat, prin asta sa fiind transparent, deoarece personal repar rulote si detin aparatele de masura necesare, dar este mai bine ca testul sa fie facut de cineva impatial si dezinteresat. Cineva care este interesat doar sa incaseze niste bani. Dar va dati seama, ca eu facand asta, stiu ca n-am de ce sa am stresuri.

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ovidiu-Betty

Baftă la vânzare Bogdane ❗:OK:

Așa cum te știu, cel care o va cumpăra, sigur nu va fi aruncat banii aiurea. :noroc:

  • Like 1
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai-Arad

@Bogdan C.

Bafta la vanzare!

 

Ferice de noul proprietar!

O rulota frumoasa, cu toate dotarile necesare (on/off camping).

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan C.

@Mihai-Arad multumesc!

Asa este. Rulota este dotata cu simt de raspundere. Este rulota personala, nu adusa pentru vanzare, insa din nevoia de bani si niste planuri noi, suntem nevoiti sa o vindem.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan C.

Salutare, colegi.

 

Impreuna cu sotia am decis sa scoatem din nou rulota la vanzare, dupa primul an in 3 ajungand la concluzia ca ne este mica.

Pretul pentru orice membru al forumului care este interesat ramanand 5500 de euro.

In afara forumului pretul ei nu va cobora sub 5800 de euro la negocierea la fata locului.

Toate utilitatiile se vor proba, iar cumparatorul este rugat sa aiba un weekend liber pentru testare si o probare asa cum se cuvine.

Pentru orice informatii va stau la dispozitie aici si la telefon 0742.613.809.

 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.