Dani M

Butelie propan sau butan

9 postări în acest subiect de discuţie despre Butelie propan sau butan

Butelie propan sau butan

Dani M

Sunt mai multe discutii legate de butelie, dar eu tot nu sunt lamurit asa ca deschid un topic nou.

Cum butelia cu propan luata din Germania e aproape gata si nu se gasesc butelii gri cu propan in Romania m-am uitat la alternative.

Am o butelie noua cu Butan (ButanGas), din cate am inteles instalatia de gaz (aragaz, frigider, incalzire) merge ok si cu Butan dar problema e conectarea.

Butelia gri de propan are garnitura neagra si butelia portocalie de Butan nu are garnitura si partea interioara este diferita.

Ce solutie aveti? Se poate monta ceva garnitura ca sa meagra butelia cu Butan sau mai bine iau una cu propan de genul:

https://www.gaspeco.ro/ro/produse/retail-aragaz/propan-faza-lichid.html

http://www.butangas.ro/solutii-industriale/produse/butelii-cu-propan/

https://www.rompetrol.ro/personal/carburanti/pentru-acasa

IMG_20200910_121451.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

NRLaurentiu

Sau asa ceva si incarci (unde poti) la statii GPL.

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Dani M

Multumesc. Intrebarea era si daca se poate monta ceva garnitura/adaptor ca sa mearga butelia mea cu butan la rulota?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vlad Iliescu
49 minute în urmă, Dani M a scris:

Multumesc. Intrebarea era si daca se poate monta ceva garnitura/adaptor ca sa mearga butelia mea cu butan la rulota?

Se cumpără o pungă cu garnituri pentru gaz de la Leroy, care substituie fără probleme garnitura lipsa. Eu am luat butelie Gas Peco de la Petrom Miorița și o folosesc astfel fără probleme. 

  • Like 1
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Dani M

Multumesc. Acum am vazut ca are de fapt garnitura, daca te uiti in poza de mai sus in partea dreapta a etichetei este o garnitura atasata. Am conectat si totul merge ok.

Multumesc inca o data.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Dani M

Am folosit in week-end butelia cu butan de la gaspeco (pe care o aveam de ceva vreme), dar tot as vrea sa iau una cu propan pentru la iarna.

Vad acum pe site la Gaspeco ca au 2 cu Propan, una gri - propan in faza lichida -  si una gri cu albastru - propan faza gaz.

@Vlad Iliescu Inteleg ca tu folosesti varianta gri "Carburant pentru motostivuitoare", desi in descrierea la cea gri cu albastru vad "Grătar pentru picnic".

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Dani M

Am vorbit cu distributorul Gaspeco si m-a lamurit, am nevoie de butelia gri cu albastru - propan in faza gaz

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.