Vizitator

Noul Cod Rutier

47 postări în acest subiect de discuţie despre Noul Cod Rutier

Noul Cod Rutier

Vizitator

Referitor la categoriile de permis , am gasit urmatoarele, in Regulamentul de aplicare a OUG 195/ privind circulatia pe drumurile publice

Capitolul III , art.30 , alin."b" si "c"

 CATEGORIA B:

1. autovehiculul a carui masa totala maxima autorizata nu depaseste 3.500 kg si al carui numar de locuri pe scaune, in afara conducatorului, nu este mai mare de 8;

2. ansamblul format dintr-un autovehicul tragator din categoria B si o remorca a carei masa totala maxima autorizata nu depaseste 750 kg;

3. ansamblul de vehicule a carui masa totala maxima autorizata nu depaseste 3.500 kg, format dintr-un autovehicul tragator din categoria B si o remorca, a carei masa totala maxima autorizata nu depaseste masa proprie a autovehiculului tragator;

c) CATEGORIA BE: ansamblul format dintr-un autovehicul tragator din categoria B Ås o remorca a carei masa totala maxima autorizata depaseste 750 kg, iar masa totala maxima autorizata a intregului ansamblu depaseste 3.500 kg;

Este destul de clar , si este putin modificat fata de ceea ce era inainte prin introducerea acestei categorii intermediare BE ( un catar , adica nici B nici E , un fel de 2 in 1 ).

Pentru cei care inca nu stiu , limitarile acestea se refera la Masa Maxima Autorizata , adica masina/rulota  incarcata la maxim si NU la masa proprie (masina/rulota goala).

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator

Codul Rutier 2014

(Anexa nr. 1)

Categorii de vehicule pentru care se eliberează permisul de conducere:

f) categoria B:

1. autovehiculul a cărui masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 3.500 kg şi al cărui număr de locuri pe scaune, în afara conducătorului, nu este mai mare de 8;

2. ansamblul format dintr-un autovehicul trăgător din categoria B şi o remorcă a cărei masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 750 kg;

3. ansamblul de vehicule a căror masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 4.250 kg, format dintr-un autovehicul trăgător din categoria B şi o remorcă a cărei masă totală maximă autorizată depăşeşte 750 kg;

g) categoria BE: ansamblul de vehicule a căror masă totală maximă autorizată depăşeşte 4.250 kg, format dintr-un autovehicul trăgător din categoria B şi o remorcă sau semiremorcă a cărei masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 3.500 kg;

Art.24.1.Art.24.1.

(3) Persoanele care poseda permis de conducere categoria B au dreptul de a conduce ansamblurile de vehicule prevazute la lit. f) pct. 3 din anexa nr. 1, in cazul in care ansamblul depaseste 3.500 kg, numai daca fac dovada ca au absolvit un curs de formare in cadrul unei unitati autorizate de pregatire a conducatorilor de vehicule.

Eu asta am gasit in noul cod rutier.

Cu stima

Ciprian Rosca

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator

Nu va mai luati dupa oricine posteaza pe net.

Eu am luat informatia direct de pe pagina Directiei Rutiere din Politia Romana

Cine vrea sa consulte tot Regulamentul sa dea click   AICI   

Nu s-a schimbat mare lucru , numai ca s-a legiferat obtinerea categoriei BE in locul adeverintei de absolvire a unui curs ( adeverinta care , sincer vorbind, o putea obtine oricine , oricand , fara nici un fel de examen)

Asadar , faceti suma maselor maxime autorizate masina + rulota ca sa stiti unde va incadrati.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator

Tot de acolo am citit si eu, numai ca dati la legislatie rutiera si veti gasi OUG 195/2002 cu completari, e prima , a doua e din 2010.

Ce sa faci daca la noi in tara apar legi peste legi ?

Eu conduc un ansamblu de 4150 kg si am adeverinta ca pot conduce pana la 4250kg.

Cu stima.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator

Nu sunt legi peste legi ; este doar un regulament care da o alta nuanta.

Acel atestat , adeverinta , sau cum vrei sa ii spui , trebuie ca in momentul de fata sa fie inlocuita de categoria BE.

Categoria BE se obtine in urma unui examen teoretic si practic , examen sustinut in prezenta unui reprezentant al autoritatii publice competente (adica un politist de la Examinari)

Art. 32. – ( 1 ) Autorităţile competente care examinează persoanele în vederea obţinerii permisului de conducere sunt serviciile publice comunitare regim permise de conducere şi înmatriculare a vehiculelor din cadrul instituţiei prefectului pe raza căruia candidaţii îşi au domiciliul sau reşedinţa.

O scoala de soferi nu se poate asimila unui organ al statului si nici nu se poate subroga acestuia in competente.

Sfatul meu este sa te duci cat mai curand la cei care ti-au dat acea adeverinta pentru a te inscrie la examenul pentru obtinerea categoriei BE , altfel nu te vad bine .

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Doru Cangea

Salutare!

Necaz mare pe capul meu !!!

Sa înÈ›eleg ca având o rulotă  (masa proprie 650 kg) MMA 780 kg nu am voie sa  conduc ansamblul doar cu categoria B , , , ansamblul nu depășeÈ™te 3500 kg (masina avand 2000 kg , iar maxim  2450 kg), dar rulota depășeÈ™te cu 30 kg..

Teama mea este sa nu ma aleg cu dosal penal , mai ales ca munesc ca șofer pe 7 T detarat la 3.5 T ( pt ca mi-am pierdut categoriile tot intr-un dosar penal si spre rusinea mea si am redobândit doar categoria B) ...

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Doru Cangea

Sper sa am noroc pe drumuri sau dc ma opreÈ™te vre un cap de cretă sa înÈ›eleagă ca e vorba de doar 30 kg in plus (pe hartie, ca nu ajung la MMA orice ar fi), asta ca sa nu schimb rulota (deoarece nu se mai fac detarari din 2013) cu una mai mica , sau sa fiu nevoit sa urgentez cu redobândirea categoriilor C+E (asta ca sa nu mai dau examen doar  pt  E -ul mic)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator

Daca te opreste un politist de la rutiera si depasesti cu un kg cele 750 de kg , te alegi cu:

conform .capitolului VI , art.86 , pct.2 : inchisoare de la 6 luni la trei ani sau cu amenda.

Acest lucru nu se poate intampla daca ai adeverinta data de o scoala de soferi pentru a conduce un ansamblu care nu depaseste 4250 kg.

Citind parerile din forum, despre aceasta adeverinta, si vazand ca in afara tarii este nula  m-am apucat de scoala de soferi categoria BE.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adiciordas

Salut Doru cam asta spune legea, asta am gasi pe net

Noul cod rutier 2013:

Categoria B:

1.autovehiculul a cărui masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 3.500 kg şi al cărui număr de locuri pe scaune, în afara conducătorului, nu este mai mare de 8;

2.ansamblul format dintr-un autovehicul trăgător din categoria B şi o remorcă a cărei masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 750 kg;

3.ansamblul de vehicule a căror masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 4.250 kg, format dintr-un autovehicul trăgător din categoria B şi o remorcă a cărei masă totală maximă autorizată depăşeşte 750 kg;

Categoria BE: ansamblul de vehicule a căror masă totală maximă autorizată depăşeşte 4.250 kg, format dintr-un autovehicul trăgător din categoria B şi o remorcă sau semiremorcă a cărei masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 3.500 kg;

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adiciordas

Scuze acum am vazut ca a postat colegul Adrian aliniatele din lege, dar asta nu-i problema, trebuie sa rezolvam situatia, nici eu nu sunt in regula, rulota mea are 650kg masa proprie si mma 1000kg iar masina are mma 1935kg, deci conform legii nu sunt in regula, dar sti cum spun multi la noi legea e interpretabila, adica ansamblu sa nu depaseasca 3500kg, multi se bazeaza pe asta.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mugurel Vap

da, dar in ORDONANTA DE URGENTA nr. 195/2002 privind circulatia pe drumurile publice, Actualizata 2015 scrie (3) Persoanele care poseda permis de conducere categoria B au dreptul de a conduce ansamblurile de vehicule prevazute la lit. f) pct. 3 din anexa nr. 1, in cazul in care ansamblul depaseste 3.500 kg, numai daca fac dovada ca au absolvit un curs de formare in cadrul unei unitati autorizate de pregatire a conducatorilor de vehicule. la mine in judet nici o scoala nu elibereaza o astfel de adeverinta toti mi au zis sa dau pentru categoria E si pina la urma cred ca asa o sa fac

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adiciordas

Nu stiu nici eu ce sa mai zic dar din ce a postat Ciprian Rosca se pare ca suntem in regula ansamblu nedepasind 3500kg

Art.24.1.Art.24.1.

(3) Persoanele care poseda permis de conducere categoria B au dreptul de a conduce ansamblurile de vehicule prevazute la lit. f) pct. 3 din anexa nr. 1, in cazul in care ansamblul depaseste 3.500 kg, numai daca fac dovada ca au absolvit un curs de formare in cadrul unei unitati autorizate de pregatire a conducatorilor de vehicule.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Claudiu

Dragi colegi, eu nu mai pricep nimic, la un moment dat ma lamurisem, dar iar sunt in ceata.

Masina mea are 1870 mma.  Ce mma am voie sa tractez doar cu B-ul? Din ce am inteles, teoretic, ma pot duc pana la diferenta 3500 - 1870?  Tot in talon mai scrie si ca maxima remorcabila cu dispozitiv franare e de 1500kg. Asta inseamna totusi ca nu am voie sa depasesc mma 1500?

Evident, practic n-as sari de 900-1000mma pentru masina din semnatura, pe care nu intentionez sa o schimb prea curand. Desi mi-e teama ca si atat ar fi cam mult sau cel putin la limita.

Multumesc

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator

Pentru cei care au un ansamblu a carui masa maxima autorizata NU DEPASESTE 3500Kg , este foarte clar

3. ansamblul de vehicule a cărui masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 3.500 kg, format dintr-un autovehicul trăgător din categoria B şi o remorcă, a cărei masă totală maximă autorizată nu depăşeşte masa proprie a autovehiculului trăgător;

Nu spune nimeni cat sa aibe remorca si cat sa aibe masina.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adiciordas

Adrian atunci sa inteleg ca sunt in regula? biggrin:-)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mugurel Vap

2. Categoria B - este categoria din care fac parte autovehiculele cu un numar de maxim 8 locuri pe scaune in afara de cel al soferului si a carui masa maxima autorizata nu depaseste 3.500 kg. De asemenea, este categoria destinata unui ansamblu format dintr-un autovehicul tragator din categoria B si o remorca care are o masa totala autorizata ce nu este mai mare de 750 kg sau a unui ansamblu de vehicule format dintr-un vehicul tragator din categoria B si o remorca a carei masa nu este mai mare decat masa autovehicului tragator, insa depaseste 750 kg, iar greutatea totala maxima autorizata a celor doua nu depaseste 3500 kg. Pentru pregatirea examenului teoretic se vor completa chestionare auto categoria B. Categoria B are si o subcategorie:

Sursa drpciv

Am intrebat la politia circulatiei daca pot conduce cu cat B o masina mma 1600kg si o rulota de mma 900kg raspunsul a fost da

Aceeasi intrebare am puso si la biroul inmatriculari si permise de conducere raspunsul fiind nu

Ce sa mai cred fiecare aplica legea pe care o vrea?sau o interpreteaza fiecare cum intelege?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornelsavu

Nu esti singurul care a primit raspunsuri contradictorii.

Anul trecut la pescuit fiind si avand vecin langa mine un politist de la rutiera, acesta sustinea sus si tare ca daca ma prinde pe strada cu rulota imi face dosar penal caci e mai grea de 750kg chiar daca MMA -urile insumate nu depasesc 3500 kg, cred ca era invidios pe capturile mele deras

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator

Ce spune legea:

Legea nr. 203/2012 pentru modificarea si completarea Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 195/2002 privind circulatia pe drumurile publice a fost publicata in Monitorul Oficial, Partea I, nr. 760, din 12 noiembrie 2012.

Art.24.1.

(1) Permisele de conducere se elibereaza dupa cum urmeaza:

a) pentru categoriile C1, C, D1 si D - conducatorilor auto care detin permis de conducere categoria B si care au promovat examenul corespunzator categoriei solicitate;

B) pentru categoriile BE, C1E, CE, D1E si DE - conducatorilor auto care detin permis de conducere pentru categoriile B, C1, C, D1, respectiv D si care au promovat examenul corespunzator categoriei solicitate.

(2) Permisele de conducere dau dreptul de a conduce vehicule pe drumurile publice, dupa cum urmeaza:

a) permisele de conducere eliberate pentru categoriile C1E, CE, D1E sau DE sunt valabile pentru ansamblurile de vehicule din categoria BE;

B) permisele de conducere eliberate pentru categoria CE sunt valabile pentru categoria DE, daca titularii detin permis de conducere pentru categoria D;

c) permisele de conducere eliberate pentru categoria CE, respectiv categoria DE sunt valabile pentru ansamblurile de vehicule din categoria C1E, respectiv categoria D1E;

d) permisele de conducere eliberate pentru orice categorie sunt valabile pentru vehiculele din categoria AM;

e) permisele de conducere eliberate pentru categoria A2 sunt valabile si pentru categoria A1;

f) permisele de conducere eliberate pentru categoriile A, B, C sau D sunt valabile pentru categoriile A1, A2, B1, C1, respectiv D1;

g) permisele de conducere eliberate pentru categoria B sunt valabile pentru triciclurile cu motor avand o putere de peste 15kW, cu conditia ca detinatorii permiselor sa aiba varsta de 21 de ani impliniti.

(3) Persoanele care poseda permis de conducere categoria B au dreptul de a conduce ansamblurile de vehicule prevazute la lit. f) pct. 3 din anexa nr. 1, in cazul in care ansamblul depaseste 3.500 kg, numai daca fac dovada ca au absolvit un curs de formare in cadrul unei unitati autorizate de pregatire a conducatorilor de vehicule.

Anexa nr. 1 – Categorii de vehicule pentru care se eliberează permisul de conducere

Categoriile de vehicule pentru care se eliberează permisul de conducere, prevăzute la art. 20 alin. (2), se definesc astfel:

a) categoria AM: mopede;

B) categoria A1:

1. motociclete cu cilindree maximă de 125 cmc, cu puterea maximă de 11 kW şi cu un raport putere/greutate de cel mult 0, 1 kW/kg;

2. tricicluri cu motor cu puterea maximă de 15 kW;

c) categoria A2: motociclete cu puterea maximă de 35 kW, cu un raport putere/greutate care nu depăşeşte 0, 2 kW/kg şi care nu sunt derivate dintr-un vehicul având mai mult de dublul puterii sale;

d) categoria A: motociclete cu sau fără ataş şi tricicluri cu motor cu puterea de peste 15 kW;

e) categoria B1: cvadricicluri a căror masă proprie nu depăşeşte 400 kg (550 kg pentru vehiculele destinate transportului de mărfuri), neincluzând masa bateriilor în cazul vehiculelor electrice şi care sunt echipate cu motor cu ardere internă a cărui putere netă maximă nu depăşeşte 15 kW sau cu motor electric a cărui putere nominală continuă maximă nu depăşeşte 15 kW;

f) categoria B:

1. autovehiculul a cărui masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 3.500 kg şi al cărui număr de locuri pe scaune, în afara conducătorului, nu este mai mare de 8;

2. ansamblul format dintr-un autovehicul trăgător din categoria B şi o remorcă a cărei masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 750 kg;

3. ansamblul de vehicule a căror masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 4.250 kg, format dintr-un autovehicul trăgător din categoria B şi o remorcă a cărei masă totală maximă autorizată depăşeşte 750 kg;

g) categoria BE: ansamblul de vehicule a căror masă totală maximă autorizată depăşeşte 4.250 kg, format dintr-un autovehicul trăgător din categoria B şi o remorcă sau semiremorcă a cărei masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 3.500 kg.

Concluzia este ca nu poti conduce o remorca cu masa mai mare de 750 Kg fara adeverinta.

Articolul cu ansamblul de vehicule cu masa totala de 3500 kg este abrogat.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornelsavu

Cred ca ma dor pe mine ochii si nu citesc corect dar din ce ai postat tu rezulta ca daca MMA-urile insumate nu depasesc 3500 kg nu este nici o problema, nu trebuie BE sau adeverinta.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator

Da , poti conduce un autovehicul cu MMA de 2750 de kg si o remorca cu MMA de 750 kg.

MMA --masa maxima a unui autovehicul incarcat, declarata admisibila in urma omologarii de catre autoritatea competenta.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornelsavu

la categoria b la f 3 spune  "ansamblul de vehicule a căror masă totală maximă autorizată nu depăşeÅŸte 4.250 kg, format dintr-un autovehicul trăgător din categoria B ÅŸi o remorcă a cărei masă totală maximă autorizată depăşeÅŸte 750 kg" , aici te contrazice.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator

In topicul asta http://www.forum-rulote.com/index.php/topic, 247.msg10909.html#msg10909 s-au facut comentarii de 20 de ori mai multe decat numarul membrilor de pe forum , si am despicat firul in sapte si nu in patru asa cum spune zicala.  tamp tamp tamp

Aia cu 750Kg MMA rulota / remorca se pune in discutie pentru cei care au o masina cu MMA aproape de 3500Kg ( SUV-uri din alea mari , X5 , ML, GL, Hilux, etc......)

NU are nici o treaba unul cu un turism care trage o rulota ; in cazul asta trebuie ca Masa Maxima Autorizata a INTREGULUI ansamblu sa nu treaca de 3500Kg.

Daca , in ansamblu se depasesc cele 3500Kg , in plaja de la 3500 la 4200 se ia acea adeverinta in urma unui curs facut la oricare scoala de soferi. Unii numesc categ "B" extins, Adeverinta este valabila NUMAI in Romania.

Mai departe , daca se depasesc si cele 4250Kg , trebuie categ BE ; la acesta categorie conditia PRINCIPALA este aceea ca auto tragator sa fie din categ "B".

Daca auto tragator trece peste 3500Kg si remorca/rulota peste 750Kg atunci trebuie categ "E" .

Sper ca acum sa fie inteleasa partea asta cu categoria de permis necesara tractarii unei rulote , remorci , sau ce pana mea vreti sa mai gatati dupa voi .

Inainte sa scrieti fel si fel de prostii stati si ganditi putin prin prisma logicii . Faceti suma Maselor Maxime Autorizate si vedeti in care dintre situatii va incadrati. Nu inventati focul , roata sau apa calda.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Doru Cangea

Va mulÈ›umesc frumos tuturor pentru participarea la acest subiect foarte delicat  care ne poate aduce probleme foarte mari in trafic ( inclusiv dosar penal) celor care avem doar categoria B, , , parerile noastre sunt împărÈ›ite datorita felului in care este scrisă legea, , , se interpretează in funcÈ›ie de cum ii convine sau nu fiecăruia ( poliÈ›ist VS conducător ansamblu), , , ei ne încurcă tare cu  acele kg peste 750 de la MMA  rulotă ... se putea spune simplu si concret : " peste 750 kg MMA  / remorca este necesara categoria E " , , , asa au lasat loc de interpretări cu care putem avea probleme grave (dosar penal), , , am oprit langa un MCV si am intrebat un rutierist , iar acesta m-a trimis la RAR sa intreb, va jur !! Strigător la cer, deoarece un  INCOMPETENT ca asta iti face un dosar penal , iar tu alergi prin tribunal ca sa rezolvi problema cauzata de el..

Din cate înÈ›eleg,   am sa merg pe mana domnului Adrian V. (deoarece MMA 2450 kg + MMA 780 kg = "cat naiba o face"  tamp , dar cu siguranță mai putin de 3500 kg , , ,

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator

In cazul tau este 3230Kg MMA ansamblu .

Deci , te "doare-n supapa"  superok

Drumuri bune , oriunde te duci  )|/

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Doru Cangea

Domnule Adrian V. !

La cum ati explicat in randurile de mai sus, chiar si dp 15 beri , 3 fiole de vin si o sticla de tarie si tot as înțelege, , , m-ati lămurit, voi circula cu inima deschisa si vorbele la mine in caz de ma oprește vre un neavizat cu casca albă-n cap si vesta de biciclist / căruţaş pe el , , ,

VA MULTUMESC DIN SUFLET !!! acum este destul de clar, nu mai am nici o îndoială, iar toti cei aflați în situația mea sa stea liniștiți !

Domnul Adrian V.  :-)  , sper sa va întâlnesc si sa va pot face cinste cu o bere  xll  , , , multa răbdare ati avut !

Vă mulțumesc tuturor pentru participarea la subiect si pareri !

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.