Gabriel I

Campervan compact pt tras rulota

10 postări în acest subiect de discuţie despre Campervan compact pt tras rulota

Campervan compact pt tras rulota

Gabriel I

         Ne gandeam cum ar fi sa schimbam camioneta cu un campervan compact gen Mercedes-Benz Marco Polo, VW California, etc cu care sa putem trage rulota, sa facem iesiri de weekend fara rulota si sa fie folosita si ca masina de zi cu zi.

          Ce ne da inapoi:

- pretul destul de mare pt ce ofera ( zic eu);

- performante redusa fata de camioneta ( garda la sol, fara reductor);

- ma tem sa nu fie o experienta claustrofobica.

       Banui ca nu suntem singurii care s-au gandit la asta, asa ca sunt curios care sunt experientele sau opiniile voastre .

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Raul G

Un gând ce l-am făcut și noi, dar in primis ne-a frânat prețul, prea aproape de suta de mii de euro, este și Ford Torneo Custom Nuggets undeva la 40 mii.
Tine cont ca în vest plătești dublu dacă le legi la curent pe amândouă.
Noi vrem sa facem ceva asemănător, dar cu un rooftent pentru Pathfinder și o FF mica camperizare à lui.

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai-Arad

Salut @Gabriel I 

 

Vacanta_Pandemie__35.JPG.c379c4495bdf97b01be8e226591925ff.JPG

 

:) Ipotetic vorbim; scoate din ecuatie " - pretul destul de mare pt ce ofera ( zic eu)"....

Urcate intr-un astfel de campervan (eu il numesc RV), si vezi daca se "muleaza pe profilul tau" ( sa tragi rulota, sa faci iesiri  de week-end, ca masina de zi cu zi, cum stai in ea, cum dormi in ea cand esti plecat pt min. 2 zile ...etc).

Da, si eu ma tem de ceea ce spuneai ; "- ma tem sa nu fie o experienta claustrofobica."

Mai gandeste-te!

Vacanta_Pandemie__36.JPG.60fdca26fafc8769881fd95ebfef2cd3.JPG

 ce zici de asa ceva ?

Acel modul din spate (in sertare este incorporat frigiderul cu compresor Waeco, aragazul pe gaz, dush-ul cu pompa, .... are a 2-a baterie, ... etc). Iti spun fiindca am vorbit cu posesorul ei.

Priza in exterior (pt cuplarea in camping). Modulul incl. frigider, aragaz, dush-ul, ... costa cca~: 2500€ ! Incl. saltea facuta la comanda (pt tipul masinii, grosimea 15 cm)!

Vacanta_Pandemie__38.JPG.2defc8288da5550bac712971c3fa8f23.JPG

 

Vacanta_Pandemie__37.JPG.32727a917c2400df4a04cbe1e8877b39.JPG

 

Eu, sunt foarte multumit de VW Multivan (5 cilindri, 2.500 cm³)

Ma "aranjeaza" perfect din toate punctele de vedere (cele enumerate de tine mai su, + am o a2-a masina de zi cu zi!) :default_109:

 

Bafta in alegerea deciziei corecta ! :noroc:

 

Modificat de Mihai-Arad
icon _-_
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel I

@Raul G am avut ceva similar:

         Din punctul meu de vedere e un set up bun pt vreme frumoasa , iesiri de ~ 2 nopti maxim, adica la modul cateva sandwichuri pt dimineata in rest mancat la “carciuma “ alminteri cari prea mult echipament si ( in cazul nostru) e de preferat rulota.

           Am vazut cativa in campinguri, multi pe Instagram 😀.

        Daca il pui pe plafon ( banui ca la Pathfinder nu exista alta alterantiva) consumul e aproape ca si cu rulota, plus ca agati ceva crengi prin padure.

PS. Nu cred ca merita sa ii pui anexa desi da bine in poze. 😂

 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel I

@Mihai-Arad da, daca as putea inchiria unul pe undeva ar fi o “ chestie”.

La fel, am vazut in campinguri setups similare, dar stii cum e....una e sa vezi alta sa probezi.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai-Arad
Chiar acum, Gabriel I a scris:

@Mihai-Arad da, daca as putea inchiria unul pe undeva ar fi o “ chestie”.

La fel, am vazut in campinguri setups similare, dar stii cum e....una e sa vezi alta sa probezi.

 

Tocmai de aceea am si spus: "Urcate intr-un astfel de campervan (eu il numesc RV), si vezi daca se "muleaza pe profilul tau" ( sa tragi rulota, sa faci iesiri  de week-end, ca masina de zi cu zi, cum stai in ea, cum dormi in ea cand esti plecat pt min. 2 zile ...etc)."

 

Cunosc, ... care-s preturile,  :default_doh: mie greu sa cred ca vei gasi unul de inchiriat prin tara ... Sau poate ca da, dar generatia veche... Poate la un dealer Mercedes (show-room!). :default_109:

(citisem parca, aici pe forum pe undeva, ca cineva din Germania a dorit sa inchirieze un VW California / Beach, nu mai retin exact , ... 150€/zi in "sezon", si nici nu-l gasea. nu mai erau disponibile). Da, sunt cautate aceste modele, dar trebuie sa ti se potriveasca (din mai multe pct de vedere).

 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G
Bogdan D.

Aceste roof tent-uri sunt concepute în mod special pentru mașini de off road, pentru trasee, să ajungi oriunde cu ele, să te campezi în câteva minute,  în orice condiții climatice și să le strângi la fel de rapid.

Prețul lor este mare, chiar și la mâna a doua este undeva la 800-1000 euro.

Din punctul meu de vedere, pentru o campare chiar și de doar 2 zile este inutil. Într-un cort bun de 100 euro, pe care îl instalezi în 20 de minute, vei avea confort și spațiu mai generos. Ca să nu mai zic de urcatul și coborâtul pe scara aceea...

Dar cel mai important aspect negativ pentru mine este lipsa de independență a mașinii. Fie că este vorba de vreo urgență, vreo nevoie, vreo plimbare, va trebui să strângi tabăra...

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel I
în urmă cu 13 ore, Raul G a scris:

Ford Torneo Custom Nuggets

Interesanta sugestia... vad ca au termen de livrare cam 6 luni.

Si am gasit si de inchiriat dar nu in tara! 

Multumesc

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian Bednar

Salutare tuturor.
Din pacate sfaturi nu pot da pentru ca nu am incercat niciodata un cort pe masina insa ma tot uitam dupa masini de genul asta de pe vremea cand aveam Discovery 1, modelul initial. Insa la ultima iesire cu rulota am avut doi vecini in Camping care aveau jucarii foarte smechere. Cel din Cehia nu vorbea engleza, dar am reusit sa ne intelegem cu ajutorul unuia din copii lui si am aflat ca adaptarea a costat 11-12.000 euro. Erau doi adulti si 3 copii.

Mai jos cateva poze:

A43E7514-6D6A-4152-8810-CE78B4F32093.jpeg

5567800F-C541-4D2A-A867-3042A2E59686.jpeg

8C0A2DED-7F58-4760-8D22-1B35698CF151.jpeg

D9AF3477-EDA7-494B-8EF2-1EA84C8CA4E1.jpeg

021A7D7D-1BF2-4EBB-858B-911E6F140DA7.jpeg

91D40BCB-56F4-4C8D-B623-4A116057308C.jpeg

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.