Eliza Miron

Imi doresc rulotzica

63 postări în acest subiect de discuţie despre Imi doresc rulotzica

Imi doresc rulotzica

Eliza Miron

@NRLaurentiu Multumesc de raspunsul prompt, din pacate nu am cumparat niciodata ceva din afara si nu stiu nici pe amazon cum e cu tva-ul :)

 

Stiu ca e un singur pat la aceste modele dar find foarte incepatori la capitolul rulota cred ca una mica si usoara ar fi mai bine, plus ca momentan avem o Toyota Corolla si nu stiu cat de potrivita ar fi o rulota mai mare.

Nu e singura varianta luata in calcul, mi-a placut si Hobby 390 ( dar nu are dus) sau 400, si Adria Aviva, si Dethleffs Coco ...

As vrea sa mut discutiile astea intr-un topic de sfaturi dar nu stiu cum sa procedez, sa fac un topic nou sau sa continui unul din cele existente de sfaturi ?

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Sebastian Alexandru

@Eliza Miron Buna Eliza,

Daca nu a-ti mai experimentat rulotismul va sugerez sa va orientati la o rulota SH, se gasesc pe forum sfaturi de achizitionare si  membri care vand rulote asa ca va putei face o impresie despre cum a fost intretinuta. Asa va convingeti pe viu ce va trebue cu adevarat cu o investitie mult inferioara. Cu rulotele nu este ca si cu masinile, gasiti rulote si de 10-15 ani in stare perfecta de functionare. Dupa ce "va faceti mana" in caz ca decideti ca marimea/dotarile nu va statisfac revanzarea se va face cu pierderi minime si veti sti exact ce rulota noua va trebue. Multa bafta!

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eliza Miron

@Sebastian Alexandru Asa ma gandisem si eu dar dupa ce am citit si vizionat pe youtube cate probleme pot avea cele second si nici macar sa nu iti dai seama ( avand in vedere ca nu ne pricepem deloc ), am zis ca mai sigur e noua.

Desigur inca nu am exclus de tot varianta second, dar as avea nevoie de ajutor specializat pentru achizitionare :)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu

@Eliza Miron, la inceput am fost si eu lipsit de experienta, dar nu si de aptitudini tehnice. As adauga si perseverenta - rulota mea am luat-o din Olanda, tocmai pentru a evita dezamagirile autohtone.

Daca nu dispuneti de ceva aptitudini tehnice (sau sotul), atunci da, una noua este mai potrivita daca nu gasiti un om cu experienta care sa va ajute in achizitionarea unei rulote folosite.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eliza Miron

@NRLaurentiu Cu aptitudinile mele si ale sotului ( tehnic ) probabil am fi cei mai fraieri cumparatori din parcare, clientii perfecti pentru o tzeapa :D

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu

Eh, in acest caz schimbati parcarea! :)

 

Gasiti o persoana de incredere pe acest forum si solicitati-i ajutorul (asta presupune mult timp din partea dumneavoastra pentru a citi/urmari postarile si a va forma o parere despre acel om). Eventual din zona Iasului pentru a fi mai operativa lucrarea.

 

Totodata o rulota isi arata defectele/inconvenientele atunci cand este folosita. La o vizionare de circa 2 ore pot scapa anumite amanunte. In general acestea se remediaza usor, dar, aici iar intervin aptitudinile, trebuie gasit si un om care sa va ajute in reparatii minore.

 

Si la o rulota noua si la una folosita veti dori (intr-un timp relativ scurt) sa investiti in diverse sisteme electrice/sanitare/mover etc. Aici apare avantajul unei rulote folosite: aceste dotari noi-noute vor fi mai facile pentru bugetul familiei.

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu

PS: tocmai a postat cineva din Iasi stadiul lucrarilor pe care le face la rulota sa si imi permit sa va orientez catre el - @Andrei B

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eliza Miron

Multumesc de indrumare, i-am dat deja follow domnului Andrei mai mult pentru viitoare intrebari legate de service si accesorizari ulterioare.

Am tot respectul pentru oameni dedicati la astfel de lucrari cum face dumnealui, noi nici nu ne pricepem si nici nu am avea timp foarte mult sa refacem o rulota, desi pare un proiect interesant si probabil la final cu multa satisfactie:)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Sebastian Alexandru
în urmă cu 2 ore, Eliza Miron a scris:

cate probleme pot avea cele second si nici macar sa nu iti dai seama

Corect, de aceea am sugerat rubrica de vanzari de pe forum - va puteti face o impresie despre vanzator si cel mai probabil gasiti si o istorie a rulotei. Problemele grele apar la cele mai vechi (infiltratii si defecte structurale) la o rulota de vreo 5 ani ar cam fi exclus. De rest, e o casuta pe roti si se aplica acceleasi reguli ca si la cumpararea unei case si la topicul specializat gasiti indrumari cu gramada. Desigur ca prezenta unui vechi rulotist ar fi binevenita. Odata in posesia uneia la fiecare intalnire cu alti rulotisti veti beneficia de indrumari si sunt sigur si de inspectii gratuite. Multa bafta si sper sa ne prezentati curand noua achizitie!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ene Bogdan

@Eliza Miron Salut , nu cumpara o rulota noua , cumpara una de 2-3 ani vechime , vei plati cu 20 - 30% mai putin pentru aceeasi calitate , eventual de la un dealer extern care a avut-o la prezentare . Nu o lua cu dus interior deoarece aburul produs si vaporii de apa iti vor produce mari neplaceri in timp  . Foloseste un cort de dus extern cu un dus cu acumulator . Ce motorizare are Toyota Corolla si ce an de fabricatie ? 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eliza Miron

@Ene Bogdan Multumesc de sfaturi, masina e cam veche de-acum 2008, benzina 1.6 vvti. Planuim sa o schimbam intr-un viitor nu stiu cat de apropiat :). Daca nu era situatia actuala, m-as fi aventurat pana in Germania sa vad cu ochii mei ce este acolo, dar asa... va trebui sa ma multumesc cu ce gasesc local pentru ca nu stiu cum se procedeaza sa iau direct de acolo si sa imi livreze acasa si nici nu cunosc dealeri de incredere de aici care sa imi aduca ce imi doresc (si bun) la un pret rezonabil.

 

Am gasit pe mobile.de rulotzica asta: https://www.mobile.de/ro/Rulotă/Adria-Action-361-LH/vhc:motorhome, srt:price, sro:asc, mke:400, mld:action, frn:2016, vcg:caravan/pg:vipmotorhome/304978448.html

 

33 minute în urmă, Ene Bogdan a scris:

 eventual de la un dealer extern care a avut-o la prezentare .

Daca aveti timp (si chef :) ), imi puteti da un exemplu din asta si cum ar fi tranzactia? 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G

Salutare și bine ai venit printre noi
Eu recomand Knaus 400LK, are 4 locuri de dormit foarte modulare stai in 599 cm cu un MMA de 1100
Weinsberg 390 QD tot cu 4 locuri in variantă caraone sau caratwo , 390 PUH caraone.
Toate acestea fără sa știm MMA, CV și NM mașinuței

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ene Bogdan

@Eliza Miron Salut , deschide link- urile de mai jos .

 

https://www.marktplaats.nl/a/caravans-en-kamperen/caravans/m1583948115-weinsberg-caraone-420-qd.html?c=be2da871b0d84f75c3056cc6db858f31&previousPage=lr

 

https://www.marktplaats.nl/a/caravans-en-kamperen/caravans/m1582997001-caravelair-antares-style-390-400-vast-bed-zit-822kg-bj-2018.html?

c=be2da871b0d84f75c3056cc6db858f31&previousPage=lr

 

https://www.marktplaats.nl/a/caravans-en-kamperen/caravans/m1582375008-caravelair-alba-family-426-20-uit-voorraad-leverbaar.html?c=be2da871b0d84f75c3056cc6db858f31&previousPage=lr

 

https://www.marktplaats.nl/a/caravans-en-kamperen/caravans/m1577828479-dethleffs-c-go-415-ql-17-vastbed-treinzit.html?c=be2da871b0d84f75c3056cc6db858f31&previousPage=lr

 

Ai 4 tipuri de rulota , pentru 3 persoane .

Ceea ce ai gasit tu este foarte mica , normal pentru 2 persoane .

Exemplele pot continua .

Cit despre adusul in tara  , eu pot aduce o rulota cu masina mea , tractata sau pe platforma , cu asigurare CMR , factura transport , deci poti cauta un transportator sa o aduca dar vor creste costurile .

Eu pot iesi din tara si tranzita pina in Olanda daca efectuez transport legal de marfa , deci exista o posibilitate .

Nu ma refer strict la mine , doar ca o varianta pentru vremurile actuale de a aduce o rulota in tara .

Aceste costuri se pot deduce dintr-o negociere buna cu dealerul din Olanda . 

Daca o cumperi de la dealer ai si garantie la ea si toate verificarile facute la timp .

 

Deci cu acei bani poti cumpara ceva mai bun .

 

Pe putin mai negociezi 1000 euro 

 

Daca mai ai nelamuriri , doar intreba .

 

Cu respect

Bogdan .

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Andrei B
în urmă cu 4 ore, NRLaurentiu a scris:

PS: tocmai a postat cineva din Iasi stadiul lucrarilor pe care le face la rulota sa si imi permit sa va orientez catre el - @Andrei B

Ok. Daca pot ajuta... cu mare drag. 0743999988. E public. 

  • Like 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eliza Miron

@Ene Bogdan Multumesc inca o data pentru timpul acordat si informatii, nici nu ma uitasem pe site-urile din Olanda.

 

Ca dimensiune e faina asta:  https://www.marktplaats.nl/a/caravans-en-kamperen/caravans/m1582997001-caravelair-antares-style-390-400-vast-bed-zit-822kg-bj-2018.html?c=be2da871b0d84f75c3056cc6db858f31&previousPage=lr

 

Cum ziceam, noi nu prea putem sa ne deplasam, era un site de la cluj care aducea rulote pe comanda, nu stiu cata incredere sa am : http://rulote-turistice-second.ro/aducem-rulote-si-pe-baza-de-comanda/

Daca cineva stie un transportator pe langa Iasi, mi-ar fi de ajutor.

 

Acuma intrebarea ar fi, daca ajunge omu acolo si rulota are mirosuri neplacute( aparent chestie des intalnita ca or fi fost fumatori fostii proprietari sau mai stiu eu ce) , cum se procedeaza? Se poate refuza tranzactia? 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G

O rulotă franțuzească la mâna a doua cât una nemțească nouă?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eliza Miron
în urmă cu 2 ore, Raul G a scris:

Salutare și bine ai venit printre noi
Eu recomand Knaus 400LK, are 4 locuri de dormit foarte modulare stai in 599 cm cu un MMA de 1100
Weinsberg 390 QD tot cu 4 locuri in variantă caraone sau caratwo , 390 PUH caraone.
Toate acestea fără sa știm MMA, CV și NM mașinuței

Buna, acum am vazut recomandarea, mersi!

 

18 minute în urmă, Raul G a scris:

O rulotă franțuzească la mâna a doua cât una nemțească nouă?

 

Femeie fiind, nu ma pricep ca e frantuzasca sau nemteasca :D, stiti cum e: ce masina vreti? Rosie :D .... cam asa si la mine, sa fie mica si buna si sa ajunga la mine cat de curand :)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G

Weinsberg si Knaus au dealer in Romania

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ene Bogdan

@Eliza Miron De la aceasta companie am cumparat si eu rulota pe care o am . Se platesc 100 euro pentru rezervare , se verifica rulota , se achita si se aduce acasa .

La aceasta rulota putine sanse sa fie infiltratii sau alte probleme si daca observati are eticheta de verificare in 2019 , deci cred ca totul este ok .

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Sebastian Alexandru
în urmă cu 1 oră, Eliza Miron a scris:

frantuzasca sau nemteasca

Intradevar nu sunt multe "frantuzoaice" prin tara dar e o marca buna(putin sentimental - posesor de Caravelair) care a investit mult in cercetare pentru a produce rulote cat mai usoare. Spre comparatie, o "englezoiaca" de aceeasi dimensiuni are 2-300 Kg mai mult. Adevarat ca sunt mai tapene si deci mai bune pentru drumurile noaste:default_109:.

Ce o sa va mai pricepeti dupa cativa ani de:cu-rulota:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu
în urmă cu 2 ore, Eliza Miron a scris:

Cum ziceam, noi nu prea putem sa ne deplasam, era un site de la cluj care aducea rulote pe comanda, nu stiu cata incredere sa am : http://rulote-turistice-second.ro/aducem-rulote-si-pe-baza-de-comanda/

Intamplarea face ca tocmai astazi s-a discutat despre acest site! Va las placerea sa descoperiti discutia si parerea mea despre acel site! :)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eliza Miron

Ma mai uit local la https://www.rulote-weinsberg.ro/rulote-specificatii-caraone-390-qd

Si am mai cerut o oferta pentru Adria Aviva 360 DD ( dealerul de la ploiesti )

 

Acuma mai am niste intrebari de incepator de genul: Cum functioneaza franele la rulota ? Am vazut intr-un video pe youtube ca ne-ar trebui un brake controller sau ceva de genu? As vrea sa fie totul cat mai stabil si sigur asa ca daca aveti sfaturi in privinta asta as fi tare recunscatoare. Daca sunt deja topicuri pe tema asta as aprecia un link :)

 

Multumesc pentru toate sfaturile!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Sebastian Alexandru
17 minute în urmă, Eliza Miron a scris:

Cum functioneaza franele la rulota ?

Neata,

Atunci cand masina franeaza, din inertie, rulota tinde sa impinga si tensioneaza un arc care e montat intre protap si bara cuplei. prin deplasarea barii se acctioneaza franele prin intermediul cablulurilor de franare. Sabotii de frana au un dispozitiv ce permite rotirea si detensionarea lor la mersul inapoi. De aceea nu va bazati pe frana de mana cand va aflati cu rulota in rampa. Asigurati/lasati picioarele inainte de a decupla rulota. Cat despre "brake controller" daca nu mergeti la curse cu rulota nu va trebuie! Condusa in limita de viteza legala slabe sperante (exceptand vant lateral puternic/viraje gen test elan) sa intre rulota in balans. Nu cred sa aiba cineva prin RO sistemul instalat. Cel mai sigur e condusul prudent!

  • Like 4

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G

@Sébastian foarte corect pana la ATC, este ESP-ul rulotei si poate sa nu intre ani în funcțiune ci doar o dată și sa îți salveze viața, mașina și rulota.
Cum spuneam în topicul dedicat ATC-ului este primul lucru ce am pus pe rulotă și am citit ca și în România au început sa o aibă din ce în ce mai mulți. Tine cont ca vor trage cu o Corolla ce nu are cine știe ce masa și volum.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eliza Miron

@Raul G deci acest ATC este diferit de brake controller sa inteleg?

 

O sa arunc un ochi la topicul dedicat, multumesc de info la toti! 

 

M-am uitat putin pe niste filmuletze cu rasturnari de rulota si m-am cam speriat :D

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.