Eliza Miron

Imi doresc rulotzica

63 postări în acest subiect de discuţie despre Imi doresc rulotzica

Imi doresc rulotzica

Eliza Miron

Pare sa fie Electrolux cu congelator intreg/mare. 

image.png.39c74da95a36a927bd3ed7e6520e377a.pngimage.thumb.png.0453b20e24537efd63f15e27ef5ba568.png

 

Inca o data multumesc de sfaturi, sunt foarte apreciate!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Eliza Miron
2 minute în urmă, NRLaurentiu a scris:

Vad ca in anunt zice ca are congelator mare. Cam asa arata in interior:

 

In josul paginii are toate pozele unde apare si frigiderul.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu

La mine nu se incarca corect site-ul respectiv. Problema la softul calculatorului meu. Cele doua de mai sus nu le-am vazut. E complet.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Viorel K

Ca tot se discuta de marimea rezervorului de apa proaspata si era vorba si de weinsberg la un moment dat, tineam minte o inadvertenta pe site-ul weinsberg, in descriere era trecut rezervor de 45 l iar la optionale era, printre altele, si rezervor tot de 45 l. Surpriza acum, au disparut cu totul optionalele din josul paginii. Probabil din cauza cererii mari nu mai sta nimeni sa personalizeze rulote. Voi urmari si preturile, asa de chestie. Prin primavara o sa vreau sa fac si eu o mutare cu rulota, sper sa-si revina piata pana atunci. In mod sigur va veni si reculul, sa vedem cand. In tot cazul, nu cred ca e un moment bun de luat rulota acum. Lumea e tulburata si se profita.

 

Si pentru ca se discuta despre stabilitatea rulotei, probabil cosmarul rulotistilor,  un film facut de un instructor de sofat cu rulota.

 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eliza Miron

Am cumparat-o dar m-am dus ca o fraiera obosita de pe drum si are o infiltratie de la un maner pe fatza.

Dan G de la Iasi zice ca nu e problema ca izoleaza manerele si nu e moale dar ma oftica ca nu am vazut :(

Acuma ii punem moverul si panoul solar... am sa mai vad ce alte surprize imi rezerva .

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu

@Eliza Miron, sa fie intr-un ceas bun!

 

Daca manerul nu este montat direct in partea lemnoasa, ci pe structura din fibra, nu este nici o problema daca a avut infiltratie. Doar daca podeaua din lemn a rulotei se prelungeste si in compartimentul din fata, poate fi intr-un fel afectata.

Micile probleme se descopera atunci cand iesiti cu ea! Asa ca faceti curatenie mai repede si cat e vremea buna, faceti o plimbare cu ea!

 

S-o stapaniti sanatosi si timp de calitate impreuna cu ea! :)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eliza Miron

@NRLaurentiu din pacate e direct pe caroseria principala cu lemn si coboara pana in podea dar ma duc diseara sa ma mai uit. Totusi Dan zice ca nu e asa grav dar tot ma simt aiurea acum, daca o fi o reparam, unde nu e cap vai de picioare( :) sau de buzunar)

 

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu

Daca lemnul nu este afectat, adica sa se sfarame, ci doar patat, se lasa sa se usuce bine si se inchide zona respectiva. Bineinteles primul lucru se rezolva neetanseitatea de la maner.

Bucurati-va de ea, altele arata rau de tot! :)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eliza Miron

Pai acelasi lucru a zis si Dan G, ca sigileaza toate manerele si nu vor fi probleme. 

Multumesc de urari si de sfaturi!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Viorel K
La 8/7/2020 la 7:22, Eliza Miron a scris:

Dar mai intai tre sa punem carlig si alte alea, oare se face la orice service sau trebuie la reprezentanta?

 

Revin cu intrebarea, cei care aveti masini cu ESP unde ati pus carligul? 

 

Circula prin folclor vorba ca ar trebui scris in softul masinii ceva care recunoaste cand se cupleara remorca si modifica in consecinta functionarea ESP-ului. Pentru stabilizarea remorcilor este TSA-ul, cine il are, eu nu, probabil ca doar daca se pune carligul din fabrica se pune si el, dar este de fapt o subcomponenta a ESC-ului. In princiu, ESP-ul si ESC-ul sunt acelasi lucru, desi in manualul Skodei mele vad ca mai apar si ambele denumiri. Cat de mult ajuta ESC-ul la remorcare fara TSA este alta intrebare, vorba cuiva. Problema e costul mult mai mare la reprezentanta, ca de obicei. Nu stiu ce sa zic, de fapt sa fac. Asa de ex au bagat si bateriile originale codate, dublu de scumpe, care la montarea uneia noi trebuie scris codul in soft, altfel pot aparea mesaje aiurea in bord sau sa nu se incarce corespunzator. De vreo doua luni am schimbat si eu bateria dar cu una necodata,  insa am comandat la un service care se ocupa cu asta autorizat rar,   a venit un baiat, a schimbat-o, a scris in soft cu un aparat (ma asteptam la un laptop cu cd piratat) si e foarte ok, pot vedea in bord nivelul bateriei si se incarca. Deci unele chestii merg si ne-originale. Totusi cu franele si stabilitatea e mai groasa treaba. Nu stiu si de aceea  va intreb cum ati procedat sau cum ati sfatui pe altii. Ideea e ca daca dau un ban, sa il dau pe ceva de care  beneficiez sau sa n-am variante, nu sa-i imburghezesc inca si mai mult pe cei de la reprezentante.

 

La 8/8/2020 la 2:35, NRLaurentiu a scris:

Oricum, in cazul rulotei nu le poti face plinul inainte de plecare, ci doar dupa campare.

Mi se pare si mie logic dar totusi in maualul weinsberg, zice asa:

Mass in running order, see Articel 2, ciff. 4 a) VO (EU) 1230/2012, unless nothing different is regulated, is defined as follows:

Mass of the vehicle with standard equipment as referred to in manufacturer specifications: + Steel liquid gas bottles (11 kg) filled to 100% (i. e. 23 kg total mass) + Fresh water tank (filled to 100%) + Toilet flush tank (100 % full) + Fresh water boiler filled to 100% = Mass in ready-to-start mode.

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eliza Miron

@Viorel K Asta cu ESP-ul este o intrebare dificila pentru ca nabar nu avem :) . Carligul la Toyota l-a pus Dan Golaescu si a trebuit si Can Bus( sau ceva de genul) si mai mult nu stiu dar ma gandesc ca merge ESP-ul ca nu apare nimic in bord deosebit.

 

La masina cea noua am comandat carligul la reprezentanta si ma gandesc ca or sa se priceapa ei ce sa faca sa fie bine.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Metoni Cristian

@Viorel K este recomandabil sa o faci la reprezentanta si softul se modifica sa-ti recunoasca rulota ( cu efect in toata partea electronica, inclusiv senzori de parcare, unghi mort la oglinzi, pedala portt-bagaj );

personal asa am facut la Skoda ( pt ca nu am optat pt carlig la cumpararea masinii , si asta a insemnat cu 50 % mai mult ....:default_doh:)

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Dani M

Legat de carllig si montarea lui, acesta trebuie montat la un service autorizat (nu neaparat reprezentanta) care stie ce face si are sculele potrivite. Nu e doar carligul ci si modulu electric, care ca si pret poate sa fie egal cu carligul. La fel pe partea de manopera, e important sa il conecteze la computerul masinii si sa-l configureze, nu doar sa ai tensiune in pini.

Sunt mai multe discutii legate de aceasta pe forum.

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.