Liviu Valu

Salutare oameni buni!!

17 postări în acest subiect de discuţie despre Salutare oameni buni!!

Salutare oameni buni!!

Liviu Valu

Bine v-am găsit!! Ma bucur sa ma alătur acestei mari familii în care am văzut ca sunt oameni cu suflet și dispuși sa ajute oricând!! Anul trecut am achiziționat o vitara motor 1.4  automata iar în aceasta toamna sunt hotărât sa ne achiziționa și o rulota, poate ma puteți ajuta cu ceva sfaturi eu m-aș orienta către o rulota Sprite alpin 2 din 2007 ce ziceți?? 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare

Fejer Antal

Salutare @Liviu Valu si bun venit in cea mai mare comunitate a rulotistilor din RO. :default_bun_venit:

Distribuie această postare


Link către postare
NRLaurentiu

Bine ai venit,  @Liviu Valu!

 

Daca MMTA ansamblu (valoare trecuta in talon, la mentiuni) minus MMTA auto (de asemenea o gasesti in talon la capitolul mase) este mai mare decat MMTA rulota (1.162 kg cf. unui site unde e una de vanzare), atunci ia una dintr'asta, este frumoasa! De asemenea, este potrivita pentru un cuplu fara copii (2 persoane). In prezentare trebuia sa scrii cateva cuvinte despre tine/voi pentru a cere vre-un ajutor in acest sens. Daca nu indeplinesti conditia greutatii rulotei, reorienteaza-te spre una cu o greutate mai mica.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Liviu Valu

Asa este am uitat sa spun ca suntem 3 deci cumva ne-ar trebui una de 3 pers

Distribuie această postare


Link către postare
Liviu Valu

@Liviu Valu Asa este am uitat sa spun ca suntem 3 deci cumva ne-ar trebui una de 3 pers crezi ca nu ar fi suficienta aceasta pentru 3 pers

Distribuie această postare


Link către postare
NRLaurentiu

Acea rulota este proiectata pentru confortul a doua persoane. Acum, daca voua va place sa stati mai ingramaditi si nu va deranjeaza, puteti sta trei intr-un pat! :)

Ai verificat masele din talon?

Distribuie această postare


Link către postare
Sebastian Alexandru
în urmă cu 4 ore, Liviu Valu a scris:

vitara motor 1.4  automata

Salut, nu o sa fie prea fericita cu 1.2 T la remorca si portbagajul plin...sper ca electronica sa-si faca bine treaba cand sesizeaza remorca.

Se gasesc rulote de 3 persoane cu MMA de~ 900.

Spor!

Distribuie această postare


Link către postare
Raul G

Salutare și bine ai venit, despre MMA vorbim la mașină și rulotă?

Distribuie această postare


Link către postare
Liviu Valu
24 minute în urmă, Raul G a scris:

Salutare și bine ai venit, despre MMA vorbim la mașină și rulotă?

 

în urmă cu 4 ore, NRLaurentiu a scris:

Acea rulota este proiectata pentru confortul a doua persoane. Acum, daca voua va place sa stati mai ingramaditi si nu va deranjeaza, puteti sta trei intr-un pat! :)

Ai verificat masele din talon?

Nu am apucat sa verific masele din talon dar în cartea ei scrie ca poate tracta cu dispozitiv de frânare 1200 kg în schimb am vb cu un coleg de aici de pe forum care are o mașină identica cu a mea și zice ca se descurca bine cu o rulota cu MMA 1300 kg ideea era dacă cineva se leagă de tine în trafic cu faptul ca în cartea mașinii este trecut 1200 și eu vreau sa iau 1300 dar din ce am înțeles ei se uita sa nu depășești 3500 total ansamblu 

Distribuie această postare


Link către postare
Raul G

Nu-i a bună ce spui tu, legea nescrisă spune ca rulota trebuie sa aibă 80% din capacitatea de tractare a mașinii, asta în caz de o rulotă cu MMA 1200.
Pentru cealaltă parte a discursului ești total în afara leggi, pasibil de amenda, ridicare de talon fara sa mai vorbim in caz de accident cum te vor jupui asigurările.
Hai sa spunem ca nu te interesează legea, ca mergi și ch 1300 doar ți-a spus unul ca ii dai un cibuc lui nenea milițianul și continui, dar te-ai gândit ca poate sa nu fie așa? Lucrezi un an întreg, ai un pic de timp ai agățat și ai plecat în vacanță, te oprește un polițist onest îți ridica talonul, sechestreaza roluta și permisul și vacanța ta s-a făcut fum....mai aștepți un an pana la următoarea vacanță, îți asumi acest risc?

  • Like 1
  • Upvote 2

Distribuie această postare


Link către postare
NRLaurentiu

@Liviu Valu, eu nu sunt cine stie ce autoritate in domeniul rulotelor, nu am calificari in acest sens, dar cel putin stiu sa citesc legea rutiera. Daca crezi ca este interpretabila, eu unul nu ma mai amestec. Ti-am expus pe scurt ce conditii trebuiesc indeplinite, ar fi trebuit sa cauti pe forum si ai fi gasit informatii contradictorii intr-un topic dedicat.

Daca in talon masa ansamblu e una, masa masina e alta si diferenta dintre ele poate fi chiar mai mica decat cele 1.200 kg cat scrie la tractare in CIV, iar apoi din auzite zici ca "poate" trage ceva de 1.300 kg, este peste puterile mele de a intelege.

  • Like 2
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Sebastian Alexandru
47 minute în urmă, Liviu Valu a scris:

se descurca bine cu o rulota cu MMA 1300 kg

Nu-i a buna deloc! Pe langa cele scrise de colegi mai sus chiar de nu te deranjeaza sa incalci legea gandeste ca producatorul masinii a facut niste calcule atunci cand a dat limita maxima de tractare. Intr-o situatie de urgenta sistemele masinii vor fi suprasolicitate. Ca sa nu mai vorbim ca majoritatea dintre noi suntem cu rulotele la limita superioara sau chiar depasita de pleci off si mai cari si 50-80 ltr. apa dupa tine. cand ai o rezerva de cateva sute de Kg la tractare mai merge dar de esti deja depasit, 3 persoane in masina plus bagaje nu e de bine!

Cum am scris mai sus cu masina asta nu as trage mai mult de 900-1000 kg ca sa nu provoci sticaciuni cutiei.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Liviu Valu
8 minute în urmă, Sebastian Alexandru a scris:

Nu-i a buna deloc! Pe langa cele scrise de colegi mai sus chiar de nu te deranjeaza sa incalci legea gandeste ca producatorul masinii a facut niste calcule atunci cand a dat limita maxima de tractare. Intr-o situatie de urgenta sistemele masinii vor fi suprasolicitate. Ca sa nu mai vorbim ca majoritatea dintre noi suntem cu rulotele la limita superioara sau chiar depasita de pleci off si mai cari si 50-80 ltr. apa dupa tine. cand ai o rezerva de cateva sute de Kg la tractare mai merge dar de esti deja depasit, 3 persoane in masina plus bagaje nu e de bine!

Cum am scris mai sus cu masina asta nu as trage mai mult de 900-1000 kg ca sa nu provoci sticaciuni cutiei.

Am înțeles deci se pare ca o sa rămân la ceea ce scrie în carte și o sa caut o rulota cu MMA 1200 pentru 3 pers!! Mulțumesc mult pentru sfaturi sunt foarte folositoare!! 

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Daniel P

Mult succes @Liviu Valu si bun venit in această comunitate! :salutare!:

:default_bun_venit:

Distribuie această postare


Link către postare
Ursu Florin

Bun venit in comunitate! :default_bun_venit:

Distribuie această postare


Link către postare
Marian Popa

Bun venit alaturi de noi @Liviu Valu :noroc:

Distribuie această postare


Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.