Cristian A

Alimentare rezervor GPL rulota din exterior

5 postări în acest subiect de discuţie despre Alimentare rezervor GPL rulota din exterior

Alimentare rezervor GPL rulota din exterior

Cristian A

Am un rezervor GPL de doi ani, pe care îl alimentez deschizând usa compartimentului unde e locul buteliilor. E exact ca cel din imagine, lipsește doar partea de alimentare exterioara.   Acum am găsit și kitul de alimenare din exterior, respectiv bușonul și furtunul special conceput pentru așa ceva. Pentru a  nu m-a afla  iar in situația sa nu pot umplea cu GPL, in România sau UE,  vreau sa montez și acest kit, sa pot alimenta la orice stație, normal, ca in cazul unui autoturism pe GPL.

Are cineva acest kit montat? Cum se comporta?

 

M-a interesează acest kit, nu alte discuții despre improvizații sau “solutii” făcute pe strung., fiind vorba de GPL sub presiune. La fel ca și rezervorul, are declarații de conformitate pentru GPL, marcaj pi (nu intru in amănunte tehnice , ideea e ca este un kit in conformitate cu legislația europeană).

63D0E4B4-CFD8-4D07-99A8-A731DF491CBC.jpeg

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Cristian A

S-a postat de doua ori, cand am facut o modificare, rog pe un admin sa stearga una din postari.

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu

Salut, @Cristian A !

 

Nu am montat acest kit la rulota, am varianta de rezervor din aluminiu, dar m-am lovit de aceeasi reticenta la statiile GPL... Din 3 statii, doar la una am reusit s-o reincarc... Ai rulota? Probabil vei pati acelasi lucru in continuare dupa ce fixezi minunea.

Eu nu am pus priza de alimentare exterioara, gandindu-ma ca va fi si mai greu sa alimentez. M-am dus cu masina la ultima statie GPL, am deschis portbagajul si asa m-a lasat in pace, crezand ca masina este pe GPL. Cel mai des am intalnit reticente de tipul - nu reincarcam butelii, chiar daca explicam ca acestea sunt GPL si nu casnice... In plus, acolo unde am incarcat-o, vanzatorul a zis ca el nu a mai vazut asa ceva. I-am aratat ca are gura separata de incarcare si indicator de nivel. Asa a i-a mai venit inima la loc!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian A
18 minute în urmă, NRLaurentiu a scris:

Salut, @Cristian A !

 

Nu am montat acest kit la rulota, am varianta de rezervor din aluminiu, dar m-am lovit de aceeasi reticenta la statiile GPL... Din 3 statii, doar la una am reusit s-o reincarc... Ai rulota? Probabil vei pati acelasi lucru in continuare dupa ce fixezi minunea.

Eu nu am pus priza de alimentare exterioara, gandindu-ma ca va fi si mai greu sa alimentez. M-am dus cu masina la ultima statie GPL, am deschis portbagajul si asa m-a lasat in pace, crezand ca masina este pe GPL. Cel mai des am intalnit reticente de tipul - nu reincarcam butelii, chiar daca explicam ca acestea sunt GPL si nu casnice... In plus, acolo unde am incarcat-o, vanzatorul a zis ca el nu a mai vazut asa ceva. I-am aratat ca are gura separata de incarcare si indicator de nivel. Asa a i-a mai venit inima la loc!


Fiind doar bușonul la vedere nu cred ca ar trebui sa fie o problema. Tocmai asta e problema, ca seamănă cu o butelie ca forma. Și eu am avut probleme și in România și inafara. Și din discuții cu alții am înțeles ca dacă am  montat kitul acesta nu ar mai trebui sa am dificultăți..

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu

La noi este mentalitatea "nu am mai vazut pana acum = nu exista!" Sper sa fie asa cum zici, dar vazand ca vii cu rulota s-o alimentezi...

Sper ca in afara tarii vei avea mai putine batai de cap cu acest sistem.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.