Vlad Iliescu

Vand rulota Weinsberg CaraOne 450FU

51 postări în acest subiect de discuţie despre Vand rulota Weinsberg CaraOne 450FU

Vand rulota Weinsberg CaraOne 450FU

Vlad Iliescu

Multumesc pentru apreciere, de la inceput stiam ca ne dorim aceasta configuratie, am facut un compromis atunci cand am luat Weinsberg-ul, dar nu imi pare rau ca am trecut si prin aceasta experienta. Acum insa am ales astfel incat sa nu am nici un fel de regrete mai tarziu, de aceea am mers catre o marca de top, cu cea mai potrivita impartire interioara, conform dorintei noastre. Urmeaza echiparea: mover, AC, solar, marchiza, city water. Cred ca o sa cumpar totul de la Camping Kaufhaus, cu livrare in Romania. O sa iau aceleasi obiecte pe care le-am avut pe Weinsberg, s-au dovedit extrem de bune.

Referitor la planul B, sa vedem care o fi acela. Probabil ca trebuie sa ne obisnuim cu ideea de acum incolo ca a calatori inseamna sa ai test Covid efectuat. Probabil ca asta va fi planul B, sa ma testez inainte de plecare. Vreau sa plec miercuri in 29, sa o ridic in 31 si duminica seara in 2 august sa ajung acasa.

 

  • Like 2
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Raul G

Vlad îți fac felicitările mele, este o rulotă într-adevăr superbă, marca top și plantă interna printre cele mai interesante.
Sincer nu îmi aduc aminte ce ii pui în față, citesc de pe Tapatalk și în caz ca o ai în semnătura nu o vad.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vlad Iliescu
10 minute în urmă, Raul G a scris:

Vlad îți fac felicitările mele, este o rulotă într-adevăr superbă, marca top și plantă interna printre cele mai interesante.
Sincer nu îmi aduc aminte ce ii pui în față, citesc de pe Tapatalk și în caz ca o ai în semnătura nu o vad.

Iti multumesc, si eu sunt foarte incantat si nerabdator sa intru in posesia ei.

O tractez, in functie de destinatie, cu un Ford S-max 210 CP sau un Ford Ranger Wildtrak 200 CP. In Germania o sa merg cu S-max-ul, e masina de autostrada.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G
Iti multumesc, si eu sunt foarte incantat si nerabdator sa intru in posesia ei.
O tractez, in functie de destinatie, cu un Ford S-max 210 CP sau un Ford Ranger Wildtrak 200 CP. In Germania o sa merg cu S-max-ul, e masina de autostrada.
Super ambele, pe forumul italian este o familie cu 4 copii și trage cu S-Max ca al tău una Knaus 720.

Ps de alaltăieri avem și noi în garaj un tractor "nou" ce va face treaba murdară, un Pathy din 2006 174 cv și 180 mii km. Acum e la doctorul de încredere sa ii facă niște perfuzii cu uleiuri plăcut mirositoare, apoi va trece la niște masaje cu ceară, iar după o voi prezenta celorlalte două fete Insy și Infi.
  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vlad Iliescu

Revin cu noutati, lucrurile se precipita din punct de vedere al restrictiilor care se zvoneste ca vor fi luate de tarile vecine, raportate la Romania.

Ca urmare, incerc sa plec cat mai curand, cred ca sambata.

Maine imi fac test Covid, sa fie acolo, desi cred ca nu voi primi rezultatul decat luni.

Am sunat la ambasada Austriei, inteleg ca va trebui sa am o declaratie ca doar tranzitez fara oprire sau cazare + documente privind scopul calatorei si astfel pot trece fara test covid.

Acelasi lucru si pentru Ungaria, cu control medical la frontiera, documente privind scopul calatoriei si angajamentul ca nu ies din culoarul desemnat si parasesc Ungaria in mai putin de 24 ore.

Daca are cineva price informatii verificate (nu presupuneri sau interpretari) care sa confirme sau nu cele scrise de mine mai sus, va rog sa comentati. N-am nici un chef de surprize neplacute si intors din drum. Multumesc.

 

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Irina Ursache

@Vlad Iliescu te rog sa ne tii la curent dupa ce te intorci cu bine; suntem si noi interesati sa ne aducem o autorulota (asta dupa ce o si gasim), dar avem emotii mari daca vom putea tranzita tarile pana in Germania.

De asemenea, il rog pe colegul @Raul G sa ne spuna daca nu e complicat sa aducem o autorulota din Italia; am inteles ca e aiurea cu numerele-cica nu ti-ar da si numar cat sa tranzitezi si sa o inmatriculezi. Stiti ceva de genul?

Va multumesc si imi cer scuze daca e offtopic.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu

@Vlad Iliescu , drum bun si sa va intoarceti cu bine!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai-Arad

Te salut @Vlad Iliescu 

18 minute în urmă, Vlad Iliescu a scris:

Revin cu noutati, lucrurile se precipita din punct de vedere al restrictiilor care se zvoneste ca vor fi luate de tarile vecine, raportate la Romania.

Ca urmare, incerc sa plec cat mai curand, cred ca sambata.

 

Drum bun si sa te intorci sanatos (cu rulota)!

Iti tin pumnii! :)

 

Noutati despre "trecerea prin Austria" , nu stiu.... Ceea ce-ai scris mai sus , e valabil.(am vazut pe site, actualizat cu 22.07.2020)

Aici, gasesti site-ul Guvern Austria ( e in lb. germana, dar prietenul nostru "comun" Google te poate ajuta!).

Eu vorbesc si lb. germana. :)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vlad Iliescu
30 minute în urmă, Mihai-Arad a scris:

Te salut @Vlad Iliescu 

 

Drum bun si sa te intorci sanatos (cu rulota)!

Iti tin pumnii! :)

 

Noutati despre "trecerea prin Austria" , nu stiu.... Ceea ce-ai scris mai sus , e valabil.(am vazut pe site, actualizat cu 22.07.2020)

Aici, gasesti site-ul Guvern Austria ( e in lb. germana, dar prietenul nostru "comun" Google te poate ajuta!).

Eu vorbesc si lb. germana. :)

Cu Austria sunt aproape sigur ca e asa, am sunat la ambasada si sper sa nu schimbe ceva pina duminica seara. Nu mi-e foarte clar cu Ungaria, n-am gasit nici acel angajament ca sunt doar in tranzit de maxim 24 ore. Tu fiind din Arad, poti afla mai exact care sunt procedurile de trecere a frontierei?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai-Arad

@Vlad Iliescu 

 

Tot ceea ce stiu (stiam) s-a prezentat astazi la stirile Pro Tv (23.07.2020 ora 19:00).

Pe site-ul MAE , ultima actualizare a fost data: 20.07.2020, dar, comparand cele transmise la stiri cu ceea cei postat pe site, ... nu-i nicio diferetna.

""" EXCEPȚII ȘI PREVEDERI PRIVIND TRANZITUL:

TRAFIC DE PASAGERI:

Cu privire la tranzit, autoritățile ungare au precizat că acesta este permis, în următoarele condiții:

  • durata tranzitului să nu depășească 24 de ore;
  • persoanele nu prezintă simptome specifice infecției cu COVID-19
  •  să prezinte un document din care să rezulte fără echivoc scopul deplasării şi ţara de destinaţie, respectiv să aibă asigurată intrarea pe teritoriul statului vecin Ungariei, aflat pe ruta de tranzit către ţara de destinaţie.

Tranzitul se va efectua doar pe traseele desemnate şi publicate pe pagina web a poliţiei ungare, fiind indicate în mod explicit locurile de oprire/odihnă.

(http://www.police.hu/hu/hirek-es-informaciok/hatarinfo?field_hat_rszakasz_value=román+határszakasz).""""

 

Incearca :

 

1. Serviciul Teritorial al Politiei de Frontiera Arad

Arad, Strada Marasesti nr. 18 - 20, cod 310032, judetul Arad,
Telefon: 0257.231.103, Fax: 0257.256.099,
e-mail: ijpf.arad@mai.gov.ro.

 

2. Sectorul Politiei de Frontiera Turnu

Turnu, judetul Arad,
Telefon: 0257.533.123, Fax: 0257.533.123.

 

3. Sectorul Politiei de Frontiera Nadlac II

Nadlac, judetul Arad,
Telefon: 0257.474.593, Fax: 0257.474.593.

 

4. Serviciul Teritorial al Politiei de Frontiera Bihor

Oradea, Strada Calea Aradului nr. 4, cod 410223, judetul Bihor,
Telefon: 0259.418.924, Fax: 0259.418.922,
e-mail: ijpf.bihor@mai.gov.ro.

 

5. Sectorul Politiei de Frontiera Bors

Oradea, Strada Calea Aradului nr. 4, cod 410223, judetul Bihor,
Telefon: 0259.431.529, Fax: 0259.431.529.

 

Vad ca site-ul (nou creat de UE) nu functioneaza ( nu-i actualizat:

RE-OPEN   :default_doh:

 

:salutare!:

 

  • Like 2
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vlad Iliescu

Mulțumesc mult pentru implicare.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Dani M

Eu am tranzitat Ungaria ( cu destinația Croația) fara probleme duminică, nu a fost nici un control medical la vama sau a fost ochiometric. Au benzinării specifice marcate cu Tranzit unde se poate opri pe culoarul de tranzit ( autostrăzile in generat). Eu am oprit la una pe M7, singura chestie era că la pompele ptr mașini mici nu era disponibila motorina mai ieftina :)

La camioane era ok, dar pompa mai groasa nu intra in rezervorul meu. Presupun că asta e "taxa de tranzit".

  • Like 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu

In acest moment (vineri, 09:13), site-ul functioneaza.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai-Arad

Te salut @Vlad Iliescu 

 

Nouati in ceea ce priveste transit Austria

 

"""Autoritățile austriece au publicat în seara zilei de 24 iulie 2020 o nouă Ordonanță pentru revizuirea condițiilor de intrare și tranzit în Republica Austria pentru persoanele care provin din state pentru care există alerte de călătorie, inclusiv România, cu valabilitate de până la data de 30 septembrie 2020.

Conform noilor prevederi, începând cu data de 27 iulie a.c., ora 00:00,

§2

Accesul cetăţenilor români şi ai statelor membre UE provenind din România cu destinaţia Republica Austria este permis dacă deţin un test molecular negativ pentru SARS-CoV-2, nu mai vechi de 72 de ore, atestat printr-un certificat în limba germană sau engleză. În lipsa acestuia, persoanele respective şi cei cu care locuiesc împreună sunt obligaţi să se supună timp de 10 zile unei izolări la domiciliu sau într-o locaţie adecvată, imediat după intrarea în Republica Austria, ale cărei costuri trebuie suportate de către persoana în cauză. Dacă un test biologic molecular pentru SARS-CoV-2 efectuat în perioada izolării este negativ, izolarea instituită pe perioada celor 10 zile se suspendă", menţionează o informare transmisă de către MAE român sâmbătă seara.
În situaţia în care cetăţeanul străin nu poate prezenta certificatul medical sau dovada unei cazări adecvate, autorităţile austriece nu vor permite intrarea pe teritoriul Republicii Austria.

Noile prevederi se aplică inclusiv turiştilor români

Pentru cetăţenii terţi (non-UE) care vin din România intrarea este permisă numai cu test biologic molecular pentru SARS-CoV-2 negativ, dar sunt obligaţi să între în izolare la domiciliu sau într-o locaţie adecvată timp de 10 zile, pe cheltuiala proprie. Dacă nu pot demonstra existenţa unei locuinţe adecvate pentru izolare, li se interzice accesul.

Persoane care vin din următoarele state: Andorra, Belgia, Danemarca, Germania, Estonia, Finlanda, Franţa, Grecia, Irlanda, Islanda, Italia, Croaţia, Letonia, Liechtenstein, Lituania, Luxemburg, Malta, Monaco, Olanda, Norvegia, Polonia, San Marino, Elveţia, Slovacia, Slovenia, Spania, Cehia, Ungaria, Vatican, Marea Britanie, Cipru, pot intra liber în Austria dacă prezintă un document care să ateste dreptul de şedere / reşedinţă în Austria sau în statele menţionate şi fac dovada că în ultimele 10 zile nu au călătorit în afara Austriei sau a statelor respective.

 

*** Vezi paragraf §5 alin. (1)
§ 5.

(1) Tranzitul este permis în regim permanent, fără oprire, pentru cetăţenii care vin din România şi care merg spre destinaţii din alte state.

§ 5.

 (1) Diese Verordnung gilt nicht für die Durchreise durch Österreich ohne Zwischenstopp.****

 

§6

Autorităţile locale pot solicita prezentarea unor documente justificative care să asigure intrarea în ţara de destinaţie: domiciliu / rezidenţă / drept de şedere / contract de muncă / orice altă dovadă a necesităţii intrării, de exemplu adeverinţă de tratament medical imperios necesar, de studii etc., precum şi completarea unei declaraţii de tranzit. Aceasta este disponibilă la următorul link:

https://www.bmeia.gv.at/fileadmin/user_upload/Vertretungen/Bukarest/Dokumente/Beilage_B__Formular_Ein-Durchreise_2020-07-17-Englisch.pdf.

 

Detalii suplimentare, precum şi modelul de certificat medical se regăsesc la următoarele adrese:

https://www.ris.bka.gv.at/Dokumente/Bundesnormen/NOR40223809/II_263_2020_Anlage_C.pdf

 

https://www.bmeia.gv.at/ro/ambasada-austriei-bucuresti/calatoria-in-austria/?fbclid=IwAR3RE_WaxrpVFKyAbvr8UHDrzzBV7h2zSfpI0TDTtHgMtdOfF3IMdGmwEWA”""

 

Sursa oficiala: Aici (MAE),   AICI (Cancelaria Guv. Austriei)

 

:salutare!:

Modificat de Mihai-Arad
icon
  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vlad Iliescu

Mulțumesc pt ultimele știri. Am și eu o declarație, însă diferă puțin. Am înnoptat la Sibiu, o să o imprim pe cea din link-ul tău. Vreau să trec duminică de Ungaria și Austria, să știu că am ajuns în Germania. Voi primi pe telefon luni și rezultatul de la testul Covid, s-ar putea să fie util la întoarcere. Văd ca această lege intra în vigoare luni dimineață. 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vlad Iliescu

Am trecut fără probleme și fără declarații de Ungaria + Austria.  Am parcurs1500 km, am ajuns lângă Leipzig. Mâine e ziua cea mare.

Mă poate lămuri cineva dacă în parcajele mari de pe autostrada din Austria ma pot odihni câteva ore in rulotă, fără să am probleme cu poliția? M-aș duce in camping, dar conform noilor reglementări am voie doar să tranzitez, fără să mă cazez.

20200726_183649.jpg

  • Like 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G

Bravo, ma bucur pentru tine.
Eu ma opresc fără probleme oriunde în Europa respectând legile și nu fac campare, geamuri închise și trape deschise, o las mereu agățată de mașină și las un singur picior în spate.

Așteptatam pozele mâine

  • Like 1
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vlad Iliescu
1 minut în urmă, Raul G a scris:

Bravo, ma bucur pentru tine.
Eu ma opresc fără probleme oriunde în Europa respectând legile și nu fac campare, geamuri închise și trape deschise, o las mereu agățată de mașină și las un singur picior în spate.

Așteptatam pozele mâine

Deci n-ar trebui sa iasă discuții la o astfel de oprire. Unde tragi, paralel cu TIRurile? 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G

Nu, niciodată
Stau departe de ele din diverse motive, gălăgia celor frigorifice, mirosul esecrabil de urină.
Trag mereu pe cât posibil lângă pompele de benzină, bar, restaurant unde este iluminat.

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vlad Iliescu

Am reușit, dar a durat destul de mult la dealer, in special deoarece nu au avut pe cineva care să cunoască rulota și să mi-o prezinte. Până la urmă m-am descurcat cu un tip amabil de la magazin.

Totul e la superlativ, n-aș fi crezut că e o diferență atât de mare față de Weinsberg,   atât la echipamente, cât și la lucratură. Acum m-am băgat într-un camping pe malul unui lac, păcat că nu pot rămâne aici câteva zile.20200727_200555.thumb.jpg.37030e8bc5e2412944b10c1fba3f07b0.jpg

20200727_172728.jpg

20200727_130009.jpg

20200727_125935.jpg

20200727_203118.jpg

  • Like 6
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai-Arad

@Vlad Iliescu 

Din cele cateva poze , o adevarata BIJUTERIE.

Multe vacante placute!

Drum bun spre casa.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian Bednar

Arata fantastic. Dupa toate aventurile cred ca satisfactia este cu atat mai mare. Felicitari si sa o stapanesti sanatos!

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G

Ce sa spun decât că arată superb, iar despre calitatea ei doar de la bine on sus s-a auzit.
Sa ajungi cu bine înapoi și sa ne-o prezinți precum se merită.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Fejer Antal

Felicitari @Vlad Iliescu arata senzational este o adevarata bijuterie. Sa ai parte de ea sí multe iesiri reusite vant din spate si drumuri bune fara evenimente neplacute.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Dani M

In Austria am dormit in rulota fara probleme la o parcare de pe autostrada Asfinag

 

IMG_20200218_065945.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.

  • Conţinut similar

    • Marius Viorel
      de Marius Viorel
      Salut!
       
      Am reusit sa cumpar si eu o rulota Weinsberg din 2016 cu 6 locuri. E destul de compacta si usoara pentru 6 locuri.
      Axa simpla.
      Rulota e cumparata din tara de noua si e in stare perfecta.
      Ca si optionale are cele 3 pachete: Smart, Advanced si Light cine le cunoaste de la caravanele noi Weinsberg.
      - Mover Truma Go2 + baterie Gel dedicata de 55Ah + incarcator baterie Truma smart
      - Aer conditionat Truma Saphir Comfort RC
      - Marchiza Fiamma Caravanstore 410 XL
      - Suport biciclete Fiamma
      - roata rezerva
      - butelie gaz 12kg
      - panou solar 280W + controler Smart Victron 75/15
       
       
      Voi adauga mai multe poze, momentan nu prea am

    • Alexandru Ilea
      de Alexandru Ilea
      Buna seara,  
      Am ajuns in punctul in care vreau sa achizitionez o rulota, preferabil pentru offcamping. As avea nevoie de ceva sfaturi de la persoane experimentate lin domeniu egate de achizitie , plecand de la urmaatoarele considerente: 
      doresc sa petrec perioade mai mari in ea (peste 1 luna) suntem familie de 2+1 (are 2 ani pitica) planuim distante mai mari de parcurs, un tur de europa, sa ne lase doar pandemia Frigider mare (cel mic de 100L e neincapator ) neaparat baie cu dus (cu ventilator), ca planuim sa o folosim in offcamping si in perioade de primavara/toamna (nu as scoaet pitica in frig)  
      Ca dotari pe care le vad eu importante :
      * Truma Saphir- aer conditionat montat intern,   diferenta intre 2400W si cel de 1500,  
      * AL-KO ATC control 
      * Motor mover 
      * Suport 3 biciclete (sau 2 )
      * Kit panouri solare + invertor + baterie (caut 1-2 panouri de 600w total)  + controller digital (moonitorizare etc)
      * boiler pe gaz 10L 
      * Priza externa gaz
      * Priza externa curent 220
      * Cuplaj de la apa de retea (regulator debit + mufa externa)
      * Cort extern pe toata lungimea rulotei sau "awning" cu inchidere totala (plasa insecte) - la acest capitol nu
       
      Masina curenta :  wv Tiguan,  de 177 CP, MMA 2250kg
      Singura experienta cu rulota e cu un Lunar Venus 540 din 204, care ne-a placut destul de mult.
      Noua ne plac foarte mult englezoaicele, ca rulote, dar am omis partea cu Brexit ul , anul trecut si acum suntem intro dilema. Eu, in general nu sunt adeptul lucrurilor noi pe considerentul ca , cu 1-2-3 ani vechime se poate obtine un lucru bun, la un pret decent.
       
      Cu acestea fiind zise, am cerut ceva oferte pt :
      * Weinsberg 550 QDK (~16.000E net) cu cele 3 pachete clasice ,
      * Adria Altea 552PK (20.000E net)  cu incalzire electrica si cateva optionale mici care s-au adunat in aceasta suma (asa vine rulota)
      * Eldis affinity 550  (22.000E brut)  2017 , adusa si inmatriculata din UK, cu Mover, Alde, cort , Al-ko ATC
      * Swift Conqueror 570  (22.000E brut)  2017 - adusa si inmatriculata din UK, cu Mover, Alde, Al-ko ATC,   cort , panou solar----> s-a dat intre timp , dar parea ideala pentru mine, buna ca termen de comparatie.
       
      La englezoaicele second :
      * mare problema pe care o vad e MMA, care la 1650, lasa loc doar de 150kg de incarcatura suplimentara, la care daca adaug suportul de biticilete + aerul conditionat, si cortul + scaune si o masa,   raman undeva la 100kg de incarcare pt restul chestiilor. Pare destul de stresant sa te incadrezi cu lucruri de o casa in 100 kg. Aici rog pe cei cu experienta sa imi confirme ca asa este. 
      * avantajul : ne place foarte mult layout ul, suntem fani rulote englezesti ca structura, au Alde, (este si single point of failure), au mover si majoritatea dotarilor suplimentare de pe lista mea sunt standard cu exceptia aerului.
       
      La Europene
      * dezavantaj : nu suntem fan layout (ar fi un compromis), nu au nimic ca dotaare suplimentara, practic sunt inca 5000E minim in plus (la cum le vad eu, sper sa nu gresesc)
      * avantaj : rulota noua, toate sunt noi pe ele, garantie producator si service in Romania (daca am inteles eu bine), incarcare 350 KG (cam 100 ar fi optionalele daca am calculat eu bine)
       
      Intrebare, merita cu adevarat o rulota noua?  banii ar fi cam aceeasi. 
      Am vazut ca foarte multi colegi au Weinsberg, ma gandesc ca pretul e atractiv. Stie cneva daca diferenta dintre Adria si Weinsberg, pt cei 4000 euro (- 500 E pt incalzirea in pardoseala pe care Adria o are), E mai buna Adria la ceva inafara de design ? Daca as monta optionalele de mai sus , Adria ar fi cea maii scumpa din grup.
       
      Dat fiind ca nu am fost in multe rulote, cele europene ar fii luate pe nevazute, cele englezesti le pot vedea. De asemenea montajul aar fi cu mai putine batai de cap (nu sunt atatea de pus pe ele).
       
      Astep ceva pareri cu referire la calitate si daca merita sau nu noua vs veche , plecand de la principiul unu buget de aprox 20-22 mii eur.
       
      Multumesc anticipat
    • Stefan Robert
      de Stefan Robert
      Buna ziua grup,  
      Ma numesc Robert si sunt membru acestui forum de doi ani de zile. Din pacate nici pana acum n am experimentat viata de rulotist cu toate ca imi doresc acest lucru. Eu si prietena mea ne am decis sa ne luam o rulota in aceasta toamna pentru a locui in ea timp de 2-3 luni pe an continuu. O saptamana acolo, alta saptamana dincolo si tot asa. Detin o Dacia Duster 4x4 1.5dci, deci mma 1500 iar mai mult de jumatatea timpului vrem offcamping. Rulota o sa fie in bugetul de 10.000 +/- deoarece vrem sa fie cat mai izolata, preferat cu panouri si neaparat doua zone de dormit pentru a avea cat de cat spatiu in ea de odihna si de lucrat. Un exemplu de compartimentare ar fii weinsberg 450fu Astept sfaturile voastre, cum va descurcati pe o perioada mai mare de timp, ce marca de rulota sa aleg, ce ar trebui sa am in vedere etc.. Am nevoie de ajutor deoarece sunt nou in domeniu si plus o sa plecam cu saptamanile prin tara.  Va multumesc anticipat. 
    • Ionut C.
      de Ionut C.
      Va prezint o rulota ca noua, foarte bine accesorizata si imbunatatita. Dupa cateva iesiri, proprietarul si-a dat seama ca i se potriveste mai bine o autorulota, pe care a si achizitionat-o.
       
      WEINSBERG 500FDK
       
      MMA1450 kg
      An fabricatie 2019, achizitionata noua in 29.04.2020.
       
      Dotari standard:
       
      - 6 locuri de dormit
      - 3 trape cu plase insecte si parasolar
      - frigider cu 3 surse (12V, 220V si gaz)
      - incalzire Truma + sistem recirculare TrumaVent 12v
      - chiuveta mare bucatarie cu aragaz cu 3 ochiuri
      - baie: toaleta Dometic (rezervor mare 20L acces golire ext.)
      - trapa aerisire si dus cu perdea
      - chiuveta baie in zona dormitor cu 2 dulapuri mari
      - sistem iluminat integral led 12V
      - masa 4 persoane (se transfoma in pat 2 persoane)
      - pat matrimonial 150x200cm
      - 2 paturi suprapuse 80x190cm
      - Plasa insecte usa acces
       
      Dotari suplimentare (in valoare de peste 6500 euro)
      instalate la Corda Campers :
       
      - mover Truma GO2 cu telecomanda
      - SmartTV CARBEST 12V FullHD diagonala 55 cm, brat TV extensibil, cu rotire 180º
      - Boiler Truma 10 litri pe gaz si electric
      - Rezervor apa 140 litri
      - Sistem monitorizare nivel apa
      - Panou solar 275W, baterie Gel Victron deep cycle 165 Ah, regulator Victron SmartSolar 100/20Ah, BMV Solar monitorizare sistem solar conectare prin Bluetooth
      - Usa de acces in spatiul de depozitare sub pat
      - Sistem protectie : gaz, fum, CO², narcotice
      - Sistem antifurt la usa: FIAMMA Security
      - Cupla remorcare KNOTT cu stabilizator si sarcina maxima 2 tone;
      - roata de sprijin cu cantar
      - 6 prize USB 12V la interior ;
      - Cupla externa gaz
      - Cupla dus extern cu apa calda
      - Cupla externa alimentare cu apa, prevazuta cu regulator de presiune (te conectezi in camping si ai apa cu presiune in instalatie, fara a fi necesar sa folosesti pompa rulotei sau apa din bazine)
      - 2 mufe externe: TV si HDMI
      - 3 prize externe 230V
      - 2 prize externe 12 V
      - Husa de protectie pe cupla de remorcare
      - 4 talpi la picioarele de calare
      - Marchiza + pereti laterali Fiamma (se transforma rapid in cort)
       
      Pret: 17.300 EUR + TVA
      Vizionare si prezentare detaliata la Corda Campers
      Detalii la 0722.577.775 sau 0785.226.373







    • Cristian A
      de Cristian A
      De o luna si ceva detin o rulota Weinsberg 450 FU, model 2017, cumparata de noua.
      Caracteristicile de gabarit: lungime exterioara: 6640mm, latime exterioara: 2320 mm, inaltime exterioara: 2570 mm,  
      Masa proprie este 960 kg, iar masa maxima autorizata: 1200 kg.   Are 4 locuri de dormit
       
      Dotarile standard:
      - Rezervor apa proaspata  15 l
      - Aragaz cu 3 ochiuri
      - Frigider 107 l
      - Masa
      - Chiuveta bucatarie
      - Dulapuri
      - Banchete
      - Pat permanent
      - Baie echipata chiuveta si WC ecologic
      - Sistem de incalzire TRUMA
      - Plasa pentru tantari la toate geamurile
      - Spoturi luminoase
      - Instalatie electrica 220 V
      - Transformator electric de la 220 c la 12 cc.
       
      Dotarile optionale, cu care a venit din fabrica:
      Pachet Smart:   stabilizator, rulouri combinate pentru geamuri, sistem de recirculare Truma Vent, rezervor apa curata fix 45 l              
      Pachet Advanced: rezervor apa uzata 25 l, portabil ,  Trapa Midi-Heki 700 x 500 mm,  plasa tantari usa intrare, boiler apa calda Truma Therme , extensie dus ( Dus + Perdea dus la baie)
      Pachet Light:  spoturi LED baie si bucatarie,  iluminare ambientala cu LED-uri,  spoturi LED la paturi
      Roata rezerva.
      Marchiza Thule Omnistore 5200, de 3, 5 pe 2, 5 m.
       
      Am mai pus pe ea:
      - 2 butelii: una nemteasca de 27 l, plus una rezervor GPL, tot de 27 l (cu incarcare tip baioneta, manometru, se opreste automat la 80% incarcare, se poate incarca oriunde)
      - umbrare, de la UMBRA (am profitat ca cele verzi sunt inca cu 30% reduse)
      - acumulator de 120 Ah, redresor de incarcare, invertor, automatizare facuta de mine, priza de 12V pentru off camping
      -prelungitoare electrice, furtun apa etc
      - maruntisuri
       
      Am facut, pana acum, doua iesiri in camping si ma declar multumit de achizitie.
      Atasat cateva poze.








  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.