George Popovici

Monitorizare rulota - umiditate / temperatura / locatie

40 postări în acest subiect de discuţie despre Monitorizare rulota - umiditate / temperatura / locatie

Monitorizare rulota - umiditate / temperatura / locatie

Andrei Grigoras

Salutare , în privința construirii unui acoperiș ptr rulota , inteleg ca poti fără autorizație, daca ingropi 6 stâlpi ( preferabil de salcam si smoliti) si un acoperiș usor , eventual pietriș pe jos , fără pic de beton sau altceva de genul ? Costul autorizației si al avizelor necesare (cred ca si proiect) dubland cred costul materialelor .

Trimis de pe al meu SM-A320FL folosind Tapatalk

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Radu Ghita

Conform legislatiei in vigoare, NU ai voie sa construiesti nimic fara autorizatie!:default_big_grin:

Pe de alta parte, sigur ca poti sa construiesti orice fara autorizatie!:amuzat:

Dar.... daca ai un vecin "binevoitor" ce merge la serviciul Urbanism si depune o reclamatie, atunci vei plati o amenda (cam 1000 lei) si  primesti ordin de demolare. Sau exista si varianta intrarii in legalitate prin solicitarea autorizarii constructiei (unde vei urma toti pasii necesari pentru obtinerea autorizatiei), insa numai in urma intocmirii unui raport de expertiza autorizata (ce costa minimum 5000 lei).

Cunoscand toate aceste aspecte, fiecare este liber sa ia decizia care-l coafeaza cel mai bine!:laughing:

 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Aurel Vizireanu

@NRLaurentiu Da 6x4 este suprafata in total m-a costat cam 10 000 roni materialele, am folosit lemn de 10x10, acoprisul este dedicat grosime de 4 la fel si peretii, usa am confectionat-o eu tot di panou de 4, pe rotile se ridica pe tavan,  dimensiune 2800x 2800, am sunat la o firma si o usa la dimensiunea asta ma costa 750 E, eu am scos-o undeva la 200 E bineinteles ca nu comparam cu ce facea firma respectiva.

IMG_20201030_113531.jpg

IMG_20201031_135230.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Aurel Vizireanu

@Viorel K Nu necesita autorizatie, cat despre ciment nu am folosit nici un gram deoarece cred ca pe viitor va fi mutat de acolo daca prin absurd va ramane pe aceeasi pozitie categoric va veni si placa de beton  iar cu ventilatia inca nu imi fac griji ca nu este inca etans si oricum urmeaza sa-i montez niste grile de aeresire.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu

@Aurel Vizireanu, multumesc frumos pentru detalii!

A iesit foarte faina usa, in plus este si termoizolata. Inaltimea de 2, 8 m nu te limiteaza? (banuiesc ca ai pus curba sinelor de ghidaj deasupra usa si nu in dreptul golului usii)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Aurel Vizireanu

@NRLaurentiu Neata! Inaltimea rulotei este 2, 37 cu trape cos etc. daca am 2, 5 intra lejer, iar sistemul de sine este fara curba i-mi permite sa deschid usa pana la refuz, cand o sa mai trec pe acolo voi face si niste poze din interior cu sinele.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Aurel Vizireanu

@Costin Lipan Multumesc! Daca deschid usa mica am destula lumina, fereastra pot monta oricand, dar nu doresc lucrul acesta deoarece nu locuiesc acolo, teremul cu garajul este in Dragomiresti IF l-am facut strict pentru a proteja rulota de intemperii naturale si umane:default_big_grin:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cosmin B

Salut, imi pare rau ca acest topic a fost deturnat de la electronice la tamplarie, mie imi place si lemnul mai ales daca este aplicat la barci.

 

Versiunea mea de monitorizare functioneaza (cateodata, fiind in development) aici: http://howpi.io:8000/telematics/

Implementez doua versiuni de "telematics ECU" in rulota, unul f. ieftin si cu consum redus bazat pe ESP 8266 si unul mult mai avansat bazat be Raspberry Pi si backend Saltstack.

@George Popovici daca crezi ca am postat abuziv te rog atentioneaza-ma.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
George Popovici

Salut @Cosmin B,

 

Imi place cum arata dashboard-ul tau. Poti da mai multe detalii despre implementare? Ce componente ai folosit, cum le-ai conectat, cum le-ai alimentat, cum ai trimis datele si ce platforma de stocare / afisare folosesti :) ? Ma refer la cazul ESP.

 

Am observat ca ai si o parte de Control cu relee (am dat off pe unul si s-a blocat aplicatia, sper ca nu am stricat ceva).

 

Merci de post.

 

G

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cosmin B

Pe partea de client cu ESP e super simplu, senzori pe I2C de la robofun si optimus (astea-s magazine romanesti, pentru cine nu stie), ESP-ul le citeste la intervale (5 minute acum) si in rest sta in sleep. Valorile sunt trimise la server cu HTML GET simplu. ESP-ul ruleaza MIcropython (nu am vrut dev in C pentru ca vreau tot sistemul Python). Asta e solutia de iarna pentru consum minim, se poate vedea ca bateria de supply nu mai e de ceva timp, sta in casa la caldura.

Clientul de vara este Raspi cu client de Saltstack, e overkill dar imi place asta :) Pana la urma e un mini PC si poate sa suplineasca in vacanta un laptop pentru Internet, filme etc.

Pe server e baza de date mysql, Saltstack, serverul de aplicatie este cu Django, graficile sunt Javascript.

Releele sunt implementate pe solutia de vara doar, unul aprinde un bec, celalalt pune bateriile in paralel.

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
George Popovici

Merci Cosmin.

 

Ce senzor ai folosit pentru citirea tensiunii?

Ai idee ce consum are placuta in 24H?

 

G.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cosmin B

ADS1015, in power-down consuma 0, 5 microamperi iar cand masoara 150 microamperi, deci infim. Tensiunea de alimentare 3, 3V.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
George Popovici

Merci Cosmin.

 

Tot mai am intrebari asa ca sper ca nu te superi :). La consum ma refer la intregul setup - placuta / componente, inclusiv partea de conectare la internet - ai masurat? La mine de exemplu observa ca e o problema cu acel router 4G, consumat ca 200 - 300 mAh, ceea ce e prea mult. Nu il pot pune in standby. Am cumparat un modul sim800l pe care voi incerca sa il folosesc.

 

Ce relee folosesti?

 

Merci,

G

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cosmin B

Nu am masurat per total, n-ar trebui sa fie foarte mult pentru ca ESP-ul consuma foarte putin in sleep iar pentru celelalte din jur se poate imagina o solutie de alimentare doar cand e nevoie, cu relee, inclusiv pentru partea de retea. Acum pe langa casa conexiunea e prin Wifi-ul casei nu prin ruter.

Ruterul 4G pe care il am poate functiona alimentat pe USB, cu bateria din dotare scoasa, asa ca se poate implementa solutia de alimentare temporara.

Releele sunt tot pe I2C (Qwiic) de la aceleasi magazine.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.