Tiberiu Popa

Ecartament

5 postări în acest subiect de discuţie despre Ecartament

Ecartament

Tiberiu Popa

Buna ziua! Sunt pe cale sa imi achizitionez o rulota (inca nu stiu de care), dar pana o cumpar, vreau sa pregatesc calea de rulare pe poarta secundara de acces pe proprietate (practic, 2 linii de beton cu ceva armatura). Intrebarile mele sunt legate de ecartament. Cat este acesta (distanta dintre roti)? Este standard sau difera de la un tip la altul? Eventual, cei care detin o rulota si ma pot ajuta, pot posta aici tipul si distanta respectiva. Multumesc anticipat!

Modificat de Fejer Antal

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

NRLaurentiu

Buna dimineata,  @Tiberiu Popa!

 

Pui masina pe centrul viitoarei alei, aduni si marchezi pe pamant 30 cm in plus in exterior si 10 cm in interior fata de anvelopa auto si aceea este latimea "sinei" de beton.

Daca ai de gand sa iei rulota de 2, 5 m latime, pui mai multi cm la exterior. Daca iei obisnuita, adica in gama 2, 1-2, 3 m, iti sunt suficiente marjele de mai sus.

Daca faci manevre la intrare/iesire in zona portii auto, sfatul meu e sa faci o platforma in acea zona si nu benzi.

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Tiberiu Popa
în urmă cu 4 ore, NRLaurentiu a scris:

Buna dimineata,  @Tiberiu Popa!

 

Pui masina pe centrul viitoarei alei, aduni si marchezi pe pamant 30 cm in plus in exterior si 10 cm in interior fata de anvelopa auto si aceea este latimea "sinei" de beton.

Daca ai de gand sa iei rulota de 2, 5 m latime, pui mai multi cm la exterior. Daca iei obisnuita, adica in gama 2, 1-2, 3 m, iti sunt suficiente marjele de mai sus.

Daca faci manevre la intrare/iesire in zona portii auto, sfatul meu e sa faci o platforma in acea zona si nu benzi.

Multumesc pentru raspuns.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel I

As sugera sa faci distanta intre marginile exterioare ale aleii de beton de cel putin 2, 5 m pt o rulota de 2, 3m latime.

85F87DC1-DF9E-4078-A28B-D4D0C9CFCB7C.jpg.f1e0a7f36216b364de49cdddc8a4373a.jpg

Eu le aveam deja turnate, si a trebuit sa aduc , cat de cat la nivel cu pamant compactat pe care am pus gazon ca sa fie cat de cat la nivel.

Ale mele au 2, 1 intre marginile exterioare dar, o roata iese pe iarba.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Tiberiu Popa
La 7/10/2020 la 13:20, Gabriel I a scris:

As sugera sa faci distanta intre marginile exterioare ale aleii de beton de cel putin 2, 5 m pt o rulota de 2, 3m latime.

85F87DC1-DF9E-4078-A28B-D4D0C9CFCB7C.jpg.f1e0a7f36216b364de49cdddc8a4373a.jpg

Eu le aveam deja turnate, si a trebuit sa aduc , cat de cat la nivel cu pamant compactat pe care am pus gazon ca sa fie cat de cat la nivel.

Ale mele au 2, 1 intre marginile exterioare dar, o roata iese pe iarba.

Multumesc mult!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.