Doru Ioan

Mufa conectare exterioara pentru gaz

18 postări în acest subiect de discuţie despre Mufa conectare exterioara pentru gaz

Mufa conectare exterioara pentru gaz

Doru Ioan

salut,

 

Ce tip de adaptor sau mufa trebuie sa cumpar pentru a putea conecta un aragaz in exterior la o rulota din anglia care are asemenea mufa exterioara ca in poza. Va rog sa ma indrumati de unde as putea achizitiona cablul complet sau doar mufa aceea.

 

Multumesc.

image.thumb.png.e7c4065c54aeecf7cd6ad569c5a05dd7.png

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Draghiciu Dumitru

la noi nu cred sa gasesti pentru ca este diferenta intre Euorpa si Anglia la sistemul de masurare. trebuie sa vorbesti cu un instalator sa vada ce adaptare sa faca ca sa te poti conecta.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Andrei Dragos

Dacă mufă are la capăt filet interior, mergi la un strungar sa îți facă o adaptare. Sau, sub robinet, unde e conicitatea aceea, s-ar putea sa ai filet și poți sa încerci sa dai jos și sa infiletezi altceva. 

Dacă nu, încerca să iei legătură cu cei care dezmembrează. La Timișoara aduc uneori și piese. 

https://rulote-timisoara.ro/

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu

Salut,  @Doru Ioan si bine ai venit pe forum!

 

Ce ai pus tu in poza (banuiesc ca nu este ce ai tu la englezoaica) este o mufa de conectare rapida la gaz. Posibil ca sistemul englez extern de conexiune rapida la gaz sa fie 100 % compatibil cu cel german (poza pusa de tine). Cam pe principiul mufelor rapide in sistemul de apa Gardena. Fa o poza (si cu) interiorul si vezi daca se potriveste vreo mufa rapida de pe exis.ro (sau alte magazine asemanatoare). Altfel, asa, dintr-o poza care nu e a ta, ne dam doar cu parerea...

 

Asa cum ai zis in descrierea ta (DIY) te vei descurca sa gasesti ceea ce se potriveste. Englezii folosesc adesea priza externa de gaz pentru Cadac-uri (si la Cadac exista optiunea unui conector care intr-o parte se infileteaza la gratar si in cealalta are conexiune rapida spre furtun), iar in capatul furtunului (spre rulota) are conector rapid spre ceea ce presupun ca ai tu la rulota.

 

Spor!

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul Radulescu

Se gaseste furtun de gaz care la un capat are mufa rapida si la celalalt are piulita de conectare la butelie.

Stiu sigur, ca si eu am avut pe o autorulota si am cumparat furtun fix acest model, si a functionat.

Ceva gen:

 

furtun gaz.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Doru Ioan

mersi @Raul Radulescu. tocmai am comandat si eu de dimineata de acolo , acum sunt mai linistit ca zici ca potriveste. exact aceeasi mufa exterioara o ai si tu?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Doru Ioan

@NRLaurentiu e poza exact la mufa mea. poate a fost schimbata in tara...pentru ca rulota a fost inmatriculata cand am cumparat-o. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu
28 minute în urmă, Doru Ioan a scris:

@NRLaurentiu e poza exact la mufa mea. [...]

Te rog sa ma ierti... Daca scria 111.png.8d8dae27a545a5e0d0707034f0551780.png, am presupus ca e dintr-un anunt de pe net...

 

Daca ce ai comandat are pe langa mufa rapida de la un capat si o mufa la celalalt capat care iti e utila la gratar, atunci ai tras lozul castigator. Daca nu, era bine sa dai comanda la Exis si-ti faceau un furtun cu mufele care-ti sunt necesare si cred ca ar fi fost mai mic pretul.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Doru Ioan

am comanda exact ce a recomandat si Raul Radulescu

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu
14 minute în urmă, Doru Ioan a scris:

am comanda exact ce a recomandat si Raul Radulescu

:) exact de asta ma temeam! Cu racord conic la... butelie!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Doru Ioan
8 minute în urmă, NRLaurentiu a scris:

:) exact de asta ma temeam! Cu racord conic la... butelie!

la ce te referi? nu am treaba cu butelia... un capat intra in aragaz-ul din exterior si celalat vrea sa intre in mufa exterioara rapida de la rulota

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu
în urmă cu 1 oră, Raul Radulescu a scris:

[...] la un capat are mufa rapida si la celalalt are piulita de conectare la butelie. [...]

@Doru Ioan  la asta m-am referit.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan D.

Şi la englezeasca mea este la fel.

Doru, dacă se potriveşte acel furtun la tine, să-mi dai de veste şi mie te rog.

Mulţumesc anticipat.

 

 

20200707_173749[1].jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul Radulescu

Mufa rapida e mufa rapida, presupun ca e conform unui standard. Nu stiu sa existe mai multe tipuri de astfel de mufe pe rulote (e vorba si de diametrul conductelor de gaz din rulota, care sunt parca de 8mm)

Deci mufa rapida de pe furtun se potriveste in mufa rapida de pe rulota.

La mine, aragazul avea stut....asadar  am taiat piulita de la celalalt capat  si furtunul se racordeaza la stutul de la aragaz si se prinde cu un colier.

Asa am facut eu.

Daca la aragaz ai racord cu filet...nu stiu ce sa zic.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu

@Bogdan D., pe Exis dai comanda de furtun cum vrei tu: incepand cu tipul mufelor/conectorilor si terminand cu lungimea furtunului. La un pret mai mult decat decent. Eu am luat si sunt multumit de calitatea pieselor (furtun+conectori), calitatea manoperei si pretul platit. Nu le fac reclama, n-am nici macar un interes, ci asta este experienta mea cu ei.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan D.

 

acum o oră, NRLaurentiu a scris:

@Bogdan D., pe Exis dai comanda de furtun cum vrei tu: incepand cu tipul mufelor/conectorilor si terminand cu lungimea furtunului. La un pret mai mult decat decent. Eu am luat si sunt multumit de calitatea pieselor (furtun+conectori), calitatea manoperei si pretul platit. Nu le fac reclama, n-am nici macar un interes, ci asta este experienta mea cu ei.

 

@NRLaurentiu Da, cred că la ei este cel mai bine. Am ceva dubii cu mufa lor rapidă, ştiu că trebuie să fie un STAS, dar parcă nu este compatibilă cu ce am eu. Poate doar mi se pare... 

 

Am comandat şi eu la ei, şi da sunt ok, un singur produs l-au încurcat dar dna Roxana a rezolvat problema în câteva zile, fără alte costuri din partea mea.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Doru Ioan

am primit azi produsul de la piese-rulote.ro si e totul ok. cablul e nemtesc si potriveste ok la mufa mea. dupa-masa am sa testez si cu un aragaz si sa vad daca nu sunt pierderi pe la mufa.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan D.
8 minute în urmă, Doru Ioan a scris:

am primit azi produsul de la piese-rulote.ro si e totul ok. cablul e nemtesc si potriveste ok la mufa mea. dupa-masa am sa testez si cu un aragaz si sa vad daca nu sunt pierderi pe la mufa.

 

Mulțumesc Doru. Ai putea pune te rog și o poză cu mufa rapidă de pe furtun?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.