Crefeleanu Stefan

Probleme Baterii Chiuvete si Dus

7 postări în acest subiect de discuţie despre Probleme Baterii Chiuvete si Dus

Probleme Baterii Chiuvete si Dus

Crefeleanu Stefan

Buna ziua dragilor,

 

Am niste mici probleme cu beteriile din rulota mea. Ce se intampla de fapt, in primul rand cred ca sunt facute niste adaptari, nu am poze, dar voi reveni cu acestea si cand zic adaptari ma refer strict la partea de legatura de la sistemul original al circuitului de apa al rulotei cu bateriile in sine. De ce zic asta, in primul rand legaturile intre furtunele originale de pe rulota si "furtunele"/"tevile" de la baterii sunt prinse cu coliere sau arici si de exemplu cand am dat pe apa calda normal ca s-a strans ca material acolo la colier si a inceput sa picure, cu alta adaptare eu...pe moment am facut sa nu mai picure (asta la baie) si tot aici mereu cand dau drumul la pompa imi vine apa continu debit foarte mic chiar daca este inchis robinetul (cartus defect). La bucatarie nu mai am ce adaptare sa ii fac eu, problema aici este deja la intrarea in baterie a "conductei" este chiar o conducta gen de gaz :)) aici scapa apa, deja nu mai am ce sa ii fac. La dus picura apa pe la manerul de deschidere apa, curge la fel cu debit mic doar cand este deschis ( cand este inchis nu curge). Practic la ce am zis mai sus ar trebui schimbate toate si facute legaturile cum trebuie ca sa nu mai am surprize in campinguri si sa stau sa sterg apa mereu. In alta ordine de idei va rog sa imi comunicati de unde pot achizitiona niste baterii de chiuveta/dus dar la preturi rezonabile si sa fiu sigur ca vin si cu partea de furtune acele baterii sa nu mai fac eu nici o adaptare doar montare. Apropo, va rog sa imi comunicati partea electrica de la baterii este pentru deschiderea boilerului si este doar pe apa calda? daca nu este conectata partea electrica nu mai vine apa calda? va multumesc si ne mai auzim aici. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

NRLaurentiu

Contactele electrice de la bateriile sanitare sunt pentru comanda pompei.

 

Schimba-le pe toate, bineinteles compatibile cu ceea ce ai tu acum.

 

Eu ti-as recomanda sa schimbi toate furtunele de legatura intre componente. Pentru ca ai presiune aproape zero in instalatie, poti lua furtune obisnuite alimentare (transparente) eventual cu ceva tesatura de armare.

 

Exis.ro e unul dintre magazine, restul le descoperi citind pe forum.

 

Furtun alimentar de 10 mm (centru-dreapta, se observa si robinetul de trecere, in dreapta - nu se vede in poza - este rezervorul de apa): 5da588acc7226_Centralaelectrica.thumb.jpg.43253a6725ac71373dec82451acc1852.jpg

Baterie sanitara rezidentiala la bucatarie: Chiuveta.jpg.efc281d0a2806bd806aff6c180d458b2.jpg

 

Spor!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adi Aloman

Salut,  

 

Eu am luat baterii de la pieserulote.ro. Iti pot aduce si produse care nu sunt pe site (eu am comandat la ei o baterie pt bucatarie cu pipa mai lunga - n.am gasit.o la niciun alt magazin de profil).

 

In legatura cu presiunea, verifica sa nu ai vreun furtun strangulat, eu am patit.o la baie.

 

Da, daca n.ai curent, nu merge pompa de apa si deci n.ai apa la baterii (nici rece, nici calda).

 

Succes!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Crefeleanu Stefan

Sa inteleg ca nu se potriveste orice baterie speciala de rulota cu parte electrica inclusa si apa rece si calda? Trebuie exact modelul meu? Am gasit ceva exis.ro pe la 100 si un pic, nu merg acelea la baie si bucatarie? Eu pompa o deschid si o inchid mereu dupa fiecare utilizare din panoul central de comanda! Sa inteleg ca procedez gresit? Trebuie lasata mereu cand sunt in camping pe deschis din panou si pur si simplu cand folosesc apa deschid robinetele nu mai umblu la panoul de comanda! Multumesc mult pt raspunsuri!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Crefeleanu Stefan

Si voiam sa intreb daca acele baterii vin si cu acele racorduri incluse(adica furtune din el in furnutele mele sau trebuie luate separat)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Fejer Antal

Salut

 Trebuie masurat gaura unde vine montat bateria. Pompa nu trebuie oprit din panou de comanda, el este actionat de catre microcontactul din baterii. Bateriile sunt livrate fara furtune, cel putin pe care le am comandat pana acum.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Crefeleanu Stefan
48 minute în urmă, Fejer Antal a scris:

Salut

 Trebuie masurat gaura unde vine montat bateria. Pompa nu trebuie oprit din panou de comanda, el este actionat de catre microcontactul din baterii. Bateriile sunt livrate fara furtune, cel putin pe care le am comandat pana acum.

Multumesc mult de lamureala, inca ceva legat de ce mi-ai comunicat se gasesc furtune separat tot de baterii rulote sau orice furtune. Va mentionez ca vorbesc in necunostinta de cauza avand in vedere ca nu le-am demontat pana acum, insa de dat jos stiu sa le dau nu e asta problema, dar pana atunci am toate informatiile si datorita voua merg direct la punct ochit punct lovit. Va multumesc mult

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.