.Vizitator

Suspensie pneumatica Suzuki Vitara

21 postări în acest subiect de discuţie despre Suspensie pneumatica Suzuki Vitara

Suspensie pneumatica Suzuki Vitara

.Vizitator

Un nou catar de lucru echipat cu suspensie pneumatica spate .

1hk4.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator

Pai ne dai asa cu lingurita ?

Spune-ne cum ai facut , ce piese au trebuit , costuri , poze de sub masina , cum lucreaza suspensia asta?  etc...

Nu ne lasa cu ochii in soare  j;[

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
.Vizitator

Buna dimineata

Din pacate nu am apucat sa fac detaliere sub masina . Voi incerca sa o fac .

Folsind perne aer tip maneca  marca Firestone cod 9010 care din pacate in Romania costa in jur de 900.oo lei / buc  ( chiar daca in alte State costa 99.oo $ la care pui vama 20% plus TVA 24% plus impozit si transport apoi comisioane diverse )  un compresor aer 12v cu 2 cilindri capabil sa ridice 10 bar cu un panou de comanda manuala in cabina si manometru de control .

Montajul s-a facut din nevoia de incarcare in masina plus tractare remorca usoara . Doua persoane in spate cu bagaj plus remorca face ca un auto echipat standard sa lase spatele jos astfel incat sa nu se comporte bine pe orice fel de drum . Nivelul farurilor , ruliul , capacitatea de a prelua socurile in urma gropilor , balansului sunt numai cateva dintre motive .

  Solutia de control manual al nivelului a fost un compromis intre calitate (automatizare ) si pret .

La probe masina incarcata cu 1000 kg ! In portbagaj ajunsese la presiunea maxima de 7 bar .

Daca aveti alte intrebari referitoare la o suspensie pneumatica va rog scrieti .

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ionut C.

Va salut. M-ar interesa un compresor la 12V pentru o suspensie pneumatica. Unde as putea gasi si la ce pret sa ma astept?

Multumesc

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
.Vizitator

Depinde foarte mult ce vrem de la un compresor 12v. Suspensie suspensie dar de care centrala?

Preturile  de la 50 lei la 1000 euro ...

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ionut C.

Nu mă interesează sistemul de suspensie, ci doar un compresor alimentat la 12V care să poată urca lejer presiunea la 5 BAR.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
.Vizitator

Buna seara,

Cred  ca m-am exprimat gresit .

Orice compresor 12v care este in piata poate face 5 bar dar foarte important este la ce vreti sa-l puneti . Aici vorbim de volumul care trebuie presurizat cat si timpul in care doriti aceasta .

Ex de la 0 la 8 bar umplere butelie 5 litri in 70 secunde . Acesta este un compresor small duty cu necesar oprire 15 min dupa o umplere .

De la 0 la 8 bar in umplere butelie 25 litri in 50 sec fara necesar oprire pentru racire .

Spuneti-ne la ce aplicatie cat si necesarul de aer apoi va voi recomanda ceea ce va trebuie .

Seara buna !

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ionut C.

Cred ca eu m-am exprimat gresit, scuze.

Ma intereseaza pretul unui compresor folosit la suspensii pneumatice. Ma gandeam ca acestea sunt mai serioase decat cele ieftine de umflat rotile autoturismelor, care se gasesc prin supermarket.

As vrea sa-l am la masina (van 3, 5 t)  pentru umflat rotile la nevoie. Uneori poate am nevoie sa dezumflu rotile tragatoare (nisip), apoi sa le umflu la loc cand ies la asfalt.

Presiunea de lucru este de 4, 5 BAR, nu conteaza foarte mult debitul, dar nici sa nu stau jumatate de ora sa umflu o roata.

Am vazut cateva variante pe net, intrebam sa ma informez mai bine.  xll

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
.Vizitator

Buna seara

Din viteza am scris dar nu am postat...

Compresoare din piata de la 350.oo 400.oo lei gasiti bune .

Exista compresoare tun dar la 1000 euro . Acum ca am scris iar , poate un compresor de la un Audi probabil in jur de 150.oo lei . Ma gandesc ca acelea sunt totusi un produs bun ... hmmm. O sa verific si eu .

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
.Vizitator

O autorulota cu suspensie pneumatica si comanda full facuta de noi anul trecut .

64mlp3.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator

Mircea ,

Incearca mai multe poze , detalii tehnice si bineinteles preturi.

superok

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
.Vizitator

Pretul unei suspensii pneumatice poate ajunge la 3500 euro .

Atentie ! Pretul trebuie calculat  dupa necesar , masina ,   doleante tehnice si nu in ultimul rand dupa BUGET !

Ca exemplu : numai  spate suspensie suplimentara  Ducato 1300.00 lei 

Adaugam compresor cu comanda manuala de  la 600.00 lei ...

Pana la comanda nivel din telefon !

Pentru a fi totul ok va rog intrebati si va voi  raspunde !

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator

OK

In concluzie , cei interesati nu au decat sa sune si sa spuna ce configuratie doresc pentru un anumit tip de masina.

In functie de cate optiuni include configuratia respectiva se va calcula pretul final .

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
.Vizitator

Fara probleme voi face informare la cerere, dar si aici cred ca pot raspunde cel putin tehnic .

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
.Vizitator

La Multi Ani !

Pentru ca nu stim ce ne rezerva viitorul .. Sunt fericitul proprietar al Suzuki-ul Viatara echipat de noi cu suspensie .

Doar cateva reparatii minore la masina si a devenit caraus de rulota si platforma auto . 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
.Vizitator

Scuze dar am uitat , 1 poza , nu am cum mai multe , sau nu stiu ...

post-12-14355620543655_thumb.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator

Sa-l folosesti cu placere si sa ai un an cu cat mai multe iesiri reusite.

Nu te-am uitat , si inca te astept la iesirile care le vom face in sezonul ce urmeaza.

Bafta ! xll

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator

Se pot pune oricate poze doresti.

Deasupra ferestrei de raspuns ai scris cu rosu "Tutorial postare imagini", da click pe el..

Urmareste instructiunile si o sa vezi ca poti pune foarte multe poze ; nu esti limitat de numarul lor sau de capacitatea lor.

Daca totusi nu te descurci , te rog sa imi dai un mesaj sau sa ma suni .

Bafta !

superok

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
.Vizitator

Multumesc de invitatie si de sfat !

Ataşează:

(Înlătură Ataşamentul)

Tipuri de fiÅŸiere permise: doc, gif, jpg, mpg, pdf, png, txt, zip

RestricÅ£ii: 1 per mesaj postat  dar am citit ...

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.