Vlad Iliescu

Indepartare exces silicon/mastic

7 postări în acest subiect de discuţie despre Indepartare exces silicon/mastic

Indepartare exces silicon/mastic

Vlad Iliescu

Salut, inca de cand am cumparat rulota de noua, la imbinari iesea un exces de silicon/mastic. Dealer-ul, Peti de la Dej, mi-a recomandat sa o las asa macar 1 an de zile. Au trecut aproape 2 si vreau sa indepartez acest mastic, care a devenit negru si inestetic. Am observat ca este inca foarte moale si lipicios, se intinde si lasa urme dupa ce il desprinzi.

Daca cineva cunoaste un procedeu si niste substante prin care aceasta operatiune sa nu devina un chin, il rog sa ma sfatuiasca cum sa procedez. Multumesc mult.

20200624_072626.jpg

20200624_072640.jpg

20200624_072648.jpg

20200624_072700.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Ene Bogdan
34 minute în urmă, Vlad Iliescu a scris:

Salut, inca de cand am cumparat rulota de noua, la imbinari iesea un exces de silicon/mastic. Dealer-ul, Peti de la Dej, mi-a recomandat sa o las asa macar 1 an de zile. Au trecut aproape 2 si vreau sa indepartez acest mastic, care a devenit negru si inestetic. Am observat ca este inca foarte moale si lipicios, se intinde si lasa urme dupa ce il desprinzi.

Daca cineva cunoaste un procedeu si niste substante prin care aceasta operatiune sa nu devina un chin, il rog sa ma sfatuiasca cum sa procedez. Multumesc mult.

20200624_072626.jpg

20200624_072640.jpg

20200624_072648.jpg

20200624_072700.jpg

 

Salut ,  

 

Eu am avut la fel si am cumparat de la Dedeman o racleta pentru silicon cu care am indepartat in mare parte acel silicon . Dupa care am curatat cu spray lubrifiant  40WD ce a mai ramas  . Se curata bine acel silicon dar pe anumite portiuni s-a luat si vopseaua de pe rulota . Trebuie sa ai o cirpa moale si sa nu insisti prea mult in acelasi loc . Nu incerca cu altfel de solventi sau benzina pentru ca distrugi vopseaua de pe rulota .

 

Cu respect

Bogdan

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vlad Iliescu
19 minute în urmă, Ene Bogdan a scris:

 

Salut ,  

 

Eu am avut la fel si am cumparat de la Dedeman o racleta pentru silicon cu care am indepartat in mare parte acel silicon . Dupa care am curatat cu spray lubrifiant  40WD ce a mai ramas  . Se curata bine acel silicon dar pe anumite portiuni s-a luat si vopseaua de pe rulota . Trebuie sa ai o cirpa moale si sa nu insisti prea mult in acelasi loc . Nu incerca cu altfel de solventi sau benzina pentru ca distrugi vopseaua de pe rulota .

 

Cu respect

Bogdan

Multumesc pt sfat. Daca e sa iau vopseaua de pe rulota, mai bine il las acolo. Ma gandeam ca exista vreun solvent dedicat, banuiesc ca in vest nu vand rulotele naclaite in halul asta.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G

Bună, eu am fost sfatuit și de băieți din atelierul dealerului cât și de rulotisti mult mai vechi sa il las acolo, este inestetic cu adevărat.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu

Am mai scris chiar eu despre asta: un bat pe care se prinde masticul ("luati" pe bat dintr-o parte unde e in exces), iar dupa aceea se tapeaza zonele vizate. Masticul de pe rulota se prinde de cel de pe bat si asta e tot. Batul cu un pic de mastic pe el va arata ca un bat de chibrit. Exista pe Youtube filmulete explicative. Exemplu 2.

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mogos Mihai

Eu am folosit o racleta din plastic invelita in carpa, cu asta am indepartat surplusul de silicon. Am tot schimbat la carpe aruncadu-le pe cele folosite, masticul fiind foarte lipicios.
Apoi am curatat urmele ramase cu carpe curate inmuiate in solutie pentru spalat rulota pe exterior sau Cif crema. Cu cif s-a curatat mai usor, mi-a fost teama ca va deteriora vopseaua, dar nu s-a intamplat asta.
A durat vreo 5-6 ore operatiunea, dar a iesit bine.


Sent from my iPad using Tapatalk

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu

Metoda batului e mult mai rapida si fara urmari negative pentru caroserie.

Dar... fiecare face cum crede.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.