Nadabaica Catalin

Acumulator, invertor , alimentare frigider, timp de functionare !??

43 postări în acest subiect de discuţie despre Acumulator, invertor , alimentare frigider, timp de functionare !??

Acumulator, invertor , alimentare frigider, timp de functionare !??

Costin Lipan

...iar bateriile au stantata luna si anul productiei, asa ca nu te obliga nimeni sa achizitionezi baterii vechi. In plus fiecare tehnologie are particularitatile ei in ceea ce privesc curentii furnizati,  timpii de incarcare, nr de cicli incarcare/descarcare, etc.

In alta ordine de idei, bateriile electrolitice emana gaze, ceea ce nu cred ca este prea placut sau sanatos.

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Nadabaica Catalin

Am achizirionat panou 325w si regulator 100Ah. Da e prea mult dr 100, dar nu conteaza, poate in viitor la o extindere il folosesc. Urmeaza acululatorul sau ..doi..

20200619_231546.jpg

20200619_072920.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

@Nadabaica Catalin să le folosești cu placere! :salutare!:

De unde ai achiziționat acel regulator de 100 Amperi ? :multumesc!:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu

Acel regulator este PWM.

 

Si pe eticheta tricoului meu scrie ca e bumbac 100 % dar sa-l spal la 30°C...

 

Pacat ca n-ai urmat sfatul meu de mai devreme.

 

PS: deasupra lazii vad un ghem de fire. Acela este firul de alimentare? Daca da, ai pierderi foarte mari de energie pe el. Vezi ca trebuie sa eficientizezi instalatia, inclusiv pe firele de legatura intre aparate.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Costin Lipan
în urmă cu 11 ore, Nadabaica Catalin a scris:

Urmeaza acululatorul sau ..doi.

Perfect de acord cu @NRLaurentiu. In plus incearca sa pozitionez toate lucrurile grele in dreptul axului rulotei.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alin Opran
în urmă cu 13 ore, Nadabaica Catalin a scris:

...si regulator 100Ah. Da e prea mult dr 100...

 

Regulatorul este o chinezarie PWM de max 20A curent sustinut :tamp:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Nadabaica Catalin
în urmă cu 7 ore, Daniel P a scris:

@Nadabaica Catalin să le folosești cu placere! :salutare!:

De unde ai achiziționat acel regulator de 100 Amperi ? :multumesc!:

OLX

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Nadabaica Catalin
în urmă cu 4 ore, NRLaurentiu a scris:

Acel regulator este PWM.

 

Si pe eticheta tricoului meu scrie ca e bumbac 100 % dar sa-l spal la 30°C...

 

Pacat ca n-ai urmat sfatul meu de mai devreme.

 

PS: deasupra lazii vad un ghem de fire. Acela este firul de alimentare? Daca da, ai pierderi foarte mari de energie pe el. Vezi ca trebuie sa eficientizezi instalatia, inclusiv pe firele de legatura intre aparate.

E cablu de 4 mm spira litata. Regulatorul stiu ca-i chinezarie, scrie pe el 100 Ah , dar cred ca are macar 30..

 

 

Modificat de Nadabaica Catalin

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Nadabaica Catalin
în urmă cu 3 ore, Alin Opran a scris:

 

Regulatorul este o chinezarie PWM de max 20A curent sustinut :tamp:

Ma duc la SINUSPUR, la baieti si il verific.. https://www.banggood.com/30-or-40-or-50-or-60-or-100A-MPPT-Solar-Controller-LCD-Solar-Charge-Controller-Accuracy-Dual-USB-Solar-Panel-Battery-Regulator-p-1351748.html?rmmds=search&ID=517855&cur_warehouse=CN

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ilie Minea

REgulatorul poate fi  PWM , daca pe el este scris  MPPT ?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin

@Ilie Minea, pe foarte multe regulatoare chinezești scrie MPPT dar ele sunt niste PWM de toată frumusețea.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ilie Minea

Si cei in necunostinta de cauza , cum ne putem da seama de pacaleala?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu

Simplu: dupa pret! :)

Un MPPT pleaca de la circa 4 milioane in sus.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Costica V.

Nea Ilie @Ilie Minea in functie si de pret : un MPPT costa de 3_4 ori mai mult decat un PWM la aceeasi putere!

PS: Dupa parerea mea, asta este unul din criterii!!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ilie Minea

Credeti ca pretul este un criteriu sigur? Comerciantul poate cere cat vrea, nu totdeauna pretul reflecta si calitatea. Eu speram la un raspuns un pic mai tehnic, nu comercial. Multumesc.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu

Raspunsul tehnic, fara suparare este acesta: pe tricoul meu scrie 100 % bumbac, dar sunt sigur ca nu este 100 % bumbac si stiu dupa pipait! :) Asa si cu produsele de pe net (sunt 100 % sigur ca l-ati gasit butonand netul): detaliile tehnice mint sau hai sa nu fiu prea aspru, omit anumite caracteristici. Asa si cu MPPT-ul, se mai deosebeste de PWM si prin forma (nu este un criteriu exclusiv, dar trebuie sa mai punem la bataie si experienta personala: daca un autobuz arata a autobuz, atunci este autobuz si nu masina mica). In cazul in care nu va puteti baza pe pret si detalii tehnice, mai aveti un criteriu imbatabil: cautati o firma cu ceva renume care vinde produsele respective.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Sebastian Alexandru
în urmă cu 5 ore, Ilie Minea a scris:

Si cei in necunostinta de cauza , cum ne putem da seama de pacaleala?

Verifica întotdeauna tensiunea intrare panouri sa fie cel puțin 55 voti. Cele mai adevărate duc pana aproape de suta.

Sa nu te aștepți sa le găsești mult mai ieftin de 100 €.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Matei Dragos
La 6/12/2020 la 1:08, Nadabaica Catalin a scris:

Cu doi acumulatori de forta de 200 Ah legati in paralel, poti rezolva functionarea unuei lazi frigorifice cu functie de inghet , timp da 7-8 zile , prin invertor , insa piedica reala este ca nu ai cum sa produci  20 -22 Ah  necesari  pentru a le incarca la loc . Daca le incarcu cu 3-4 5-10 Ah  iti trebuie zile bune pana sunt incarcare.. orice acumulator trebuie incarcat cu 10% din puterea lui . dac o barerie de masina are 75 de Ah, redresorul, UPS, sau alternatorul masinii trebuie sa scoata min 7, 5 Ah. de asca nu este indicat sa pui acumulator cu amperaj mare pe masini cu motoare mici, caci alternatoarele nu se preteaza, nu fac fata incarcarii , respectiv distrugi acumulatorul fiind mai tot timpul descarcat sub limita permisa..

 

Capacitatea acumulatorului indică şi curentul de încărcare. Se consideră că acesta nu trebuie să depăşească 0, 1 din capacitatea acumulatorului( copiat de pe net)

Nu este indicat sa ai un incarcator cu putere mai mare, daca vrei ca acumulatorul sa dureze mai mult. Deci, un acumulator cu capacitate mai mare nu este distrus de alternator, Alternatorul este calculat sa faca fata consumului masinii, consum care nu depinde de capacitatea acumulatorului.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.