Nadabaica Catalin

Acumulator, invertor , alimentare frigider, timp de functionare !??

43 postări în acest subiect de discuţie despre Acumulator, invertor , alimentare frigider, timp de functionare !??

Acumulator, invertor , alimentare frigider, timp de functionare !??

Nadabaica Catalin

Buna ziua! Am tot rasfoit prin  postari, dar n-am gasit ceva concret , explicat pe sleau sau poate experimentat pe pielea cuiva. SI anume:

 

Exemplu- Detin un acumulator de 120Ah, un invertor tip sursa Well 600W ( 12V - 220V )  cu sinus pur  si vreau sa aflu daca a experimentat cineva , cat poate functiona un frigider sau  lada frigorifica cu consum  intre 50W si 90 W,   220V pe acumulatorul mentionat incarcat fiind la maxim..  cat timp poate duce acel acumulator , doar pe frigider fara sa fie reincarcat ? 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

George Constantinescu

Aproximativ 20h, la un consum mediu de 70w/h.

120ah x 12v = 1440w

Ideea e ca acumulatorul nu trebuie descarcat mai mult de 50% ( preferat 30% ).

Sper ca nu gresesc ....

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Nadabaica Catalin

Deci babeste vorbind 20Ah pe ora, nu?

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
George Constantinescu

Frigiderul la un cosmsum mediu de 70w/h = 6ah . De aici rezulta ca bateria o sa se duca in 20 ore. Avand in vedere ca nu se recomanda sa o descarci total ( daca e AGM/GEL ) ci max 50%, ai disponibili doar 60Ah ---> maxim 10 ore de functionare , urmand ca sa incarci bateria neaparat, altfel scade durata de viata

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Nadabaica Catalin

 In cazul asta situatia nu e stralucita. daca pun baterie de 230 Ah tot nu fac nimic deoarece nu ai cum sa o incarci la loc, caci 10% putere de incarcare inseamna 23Ah, intensitate electrica greu de facut chiar si cu panouri fotovoltaice.. Uff Deci solutia cea mai viabila pentru a tine carnea congelata mai mult timp ar fi o lada frigorifica cu capacitate de inghet care sa aiba si a trea optiune de alimentare, adica pe gaz..  sau carne congelata in draci si bagata in cutii din polistiren gros cu speranta sa tina 3-4 zile.. Asta fiind cred eu, varianta cea mai ieftina. Generatorul ar consuma in jur de 13 litri de benzina la 24h x 7 zile =750 lei .

Concluzie : dai bani pe panouri, sunt scumpe si totusi ai intensitate mica  pentru a functiona o lada  cu functie de inghet  non-stop si sa acoperi puterea de incarcare a acumulatorilor.  cumperi generator (mediu)  800-900 lei apoi bagi cam 800   lei benzina  la 7 zile.  Ramane de aflat tehnologia de criogenare cu azot lichid daca este asa ceva, caci datorita fierberii azotului creeaza presiune in recipient inchis.. ramane de vazut construirea unui recipient cu camera dubla..  Oricum multumesc pentru raspuns domnul George..

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
George Constantinescu

cu placere. Poate sunt si alte solutii mai bune....sau poate calculele nu sunt facute corect...nici eu nu sunt un mare expert :)

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Draghiciu Dumitru

Suna-ma la 0721930633 pentru amănunte

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Nadabaica Catalin

Cu doi acumulatori de forta de 200 Ah legati in paralel, poti rezolva functionarea unuei lazi frigorifice cu functie de inghet , timp da 7-8 zile , prin invertor , insa piedica reala este ca nu ai cum sa produci  20 -22 Ah  necesari  pentru a le incarca la loc . Daca le incarcu cu 3-4 5-10 Ah  iti trebuie zile bune pana sunt incarcare.. orice acumulator trebuie incarcat cu 10% din puterea lui . dac o barerie de masina are 75 de Ah, redresorul, UPS, sau alternatorul masinii trebuie sa scoata min 7, 5 Ah. de asca nu este indicat sa pui acumulator cu amperaj mare pe masini cu motoare mici, caci alternatoarele nu se preteaza, nu fac fata incarcarii , respectiv distrugi acumulatorul fiind mai tot timpul descarcat sub limita permisa..

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Nadabaica Catalin

Multumesc domnului Draghici pentru solutia data. Deci se poate.. Multa bafta ..

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu

Deci, ce se poate? Domnul care v-a ajutat, nu considera ca poate impartasi pe forum solutiile propuse, adica plusvaloare zero. Fii bun si spune-ne ce se poate.

 

Eu ti-as recomanda sa iei in calcul si pierderile, circa 30 %. Solutia cea mai buna este sa schimbi compresorul cu unul la 12 V. Asta daca vrei musai carne congelata si dupa o saptamana de off-camping! Daca nu, carnea congelata in prealabil, tine foarte bine cel putin 5-6 zile in frigiderul rulotei functionand pe gaz. Sau mai multe zile in congelator.

  • Like 6

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Nadabaica Catalin

In speta domnul Draghici are 2 panouri solare de 150 w , un acumulator pe gel de 200 Ah si sta de 2 saptamani in Delta fara probleme cu un congelator la 12v cu compresor,   si alti consumatori .

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Draghiciu Dumitru

Am frigiderul rulotei pe gaz o lada pe gaz pe gaz de 40 l și o lada cu compresor la 12 v de 24l 

 

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Ghita
în urmă cu 11 ore, Nadabaica Catalin a scris:

Buna ziua! Am tot rasfoit prin  postari, dar n-am gasit ceva concret

Salut!

N-ai rasfoit suficient!

De 3 ani, am pe rulota frigider cu compresor 230 v , 100 litri. Frigiderul merge continuu si vara si iarna, fara sa apelez la retea. 

Rasfoieste si postarile mele!

Succes!

 

  • Like 4

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu

Adica pe scurt fara invertor! :) Asta banuiam si eu.

Anul trecut timp de doua saptamani si saptamana trecuta timp de aproape 4 zile, n-am dus lipsa de curent. Pe partea de productie am panoul de 200 W, 90 Ah bateria de acumualtori gel, iar pe partea de consumatori o lada frigorifica in sistem peltier, laptop, TV, lumini si altele. Incarcarea s-a efectuat dimineata in maxim 2 ore, dupa care productia intra in lada frigorifica.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel I
54 minute în urmă, Radu Ghita a scris:

...Frigiderul merge continuu si vara si iarna, fara sa apelez la retea. 

Rasfoieste si postarile mele!

Succes!

 

Despre postarea asta e vorba? 

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Nadabaica Catalin
în urmă cu 1 oră, Radu Ghita a scris:

Salut!

N-ai rasfoit suficient!

De 3 ani, am pe rulota frigider cu compresor 230 v , 100 litri. Frigiderul merge continuu si vara si iarna, fara sa apelez la retea. 

Rasfoieste si postarile mele!

Succes!

 

Multumesc..

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Ghita
58 minute în urmă, Gabriel I a scris:

Despre postarea asta e vorba? 

 

Aceea, dar si aceasta 

 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Nadabaica Catalin

Multumesc domnul Radu, dar la o investitie de 8000 de lei, mai pui jumate si mai cumperi o rulota Ș))))). Intre timp am vorbit cu un prieten tirist, e prin Franta acum , insa a sunat-o pe nevasta-sa sa-mi da un frigider cu compresor pe 12v care il are acasa, cu imprumut.. Asa am ocazia sa vad cum ma descurc. Sa pund doar carne la congelat in el iar  ceva beri  si maruntisuri in frigiderul dedicat.. Nu stiu insa daca cu bateria de pe masina, aia de rulota si inca una legata in paralel o sa duca frigiderul de 12v  vre-o 7 zile.. pe de alta parte am vazut in carrefour frigider de 80 l, 399 lei . Apoi pe net panouri fotovoltaice de 320w la 650 lei buc. regulator de 60 Ah la vreo 300 lei.. o baterie de 235 Ah 1200lei.. Invertor am unul de 600 W Well cu sinus pur, profesional , nu jucarii din alea de priza auto..   Deci urca cam pe la 3000 de lei . faza e sa nu fie chinezarii panourile .. In fine.. oricum esenta am inteles-o..

Modificat de Nadabaica Catalin

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Nadabaica Catalin
6 minute în urmă, Radu Ghita a scris:

@Nadabaica Catalin Succes!:salutare!:

 

Multumesc..

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel I

@Nadabaica Catalin experimentand , incet incet, ajungi sa iti dai seama care e solutia optima la nevoile tale.

De ex. daca stai preponderent in camping poti folosi fara probleme si fara investitii consistente orice frigider/ lada frigorifica legata la 230V.

Daca stai preponderent in off camping va trebui sa iti faci diverse amenanjari pt autonomie.

Iarasi depinde de ce cantitate de alimente aveti nevoie, cat de izolat este locul in care va duceti si care este sursa alimentelor.

Noi plecam cu rulota avand mancare pt. ~ 3 zile, tot ce trebuie tinut la rece ( inclusiv cateva beri :) ) sta in portbagaj in lada frigorifica de 40 L

Cum stam , de regula, in camping, nu am nici o problema sa alimentez atat lada cat si frigiderul rulotei la instalatia electrica a campingului dar pot sa folosesc si butelia rulotei pt ele.

La cateva zile oricum trecem pe langa un magazin si ne reaprovizionam.

Preturile la alimente par relativ similare in supermarket , cel putin pe unde am calatorit noi.

Ar fi un pic diferita situatia daca nu as folosi alimente din comert adica productie proprie , vanatoare , pescuit, situatie in care , probabil , m-as orienta catre un congelator.

PS. Daca acolo unde campezi ai acces la 230V , lada frigorifica ( cu alimentele deja congelate in ea) are o inertie de 12- 24 H.

 

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu

@Nadabaica Catalin, daca te campezi departe de surse de curent conventionale, investeste mai mult in productia de curent. Din ce ai extras tu mai sus ca ai in vedere, vad ca te-ai orientat catre un reguator PWM si panou policristalin. Aici este esenta: nu face rabat! Ia cel mai ieftin MMPT si un panou monocristalin. Conteaza foarte mult sa obtii energie chiar si in zile noroase, doar de la lumina zilei, nu neaparat de la soare direct. In cazul in care ai soare direct, un astfel de sistem minimal dar eficient, iti poate incarca pana spre dupa amiaza o baterie de acumulatori de circa 200 Ah (am pus dublu la capacitate fata de ce am eu, in ideea ca vei avea si un frigider/congelator cu compresor la 12 V si o lada frigorifica in sistem peltier). Dimpreuna cu frigiderul clasic din rulota cred ca te vei descurca. Dar, inca o data, nu face rabat la componentele sistemului energetic. Si ia consumatori eficienti, direct la 12 V cu consum redus si uita de acel invertor! :)

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Nadabaica Catalin
în urmă cu 3 ore, NRLaurentiu a scris:

@Nadabaica Catalin, daca te campezi departe de surse de curent conventionale, investeste mai mult in productia de curent. Din ce ai extras tu mai sus ca ai in vedere, vad ca te-ai orientat catre un reguator PWM si panou policristalin. Aici este esenta: nu face rabat! Ia cel mai ieftin MMPT si un panou monocristalin. Conteaza foarte mult sa obtii energie chiar si in zile noroase, doar de la lumina zilei, nu neaparat de la soare direct. In cazul in care ai soare direct, un astfel de sistem minimal dar eficient, iti poate incarca pana spre dupa amiaza o baterie de acumulatori de circa 200 Ah (am pus dublu la capacitate fata de ce am eu, in ideea ca vei avea si un frigider/congelator cu compresor la 12 V si o lada frigorifica in sistem peltier). Dimpreuna cu frigiderul clasic din rulota cred ca te vei descurca. Dar, inca o data, nu face rabat la componentele sistemului energetic. Si ia consumatori eficienti, direct la 12 V cu consum redus si uita de acel invertor! :)

La bugetul pe care il am, si pretentiile in consumatori,   am hotarat : ! panou monocristalin 325w = olx 570 lei; un regulator MPPT  - 40 Ah aprox 300-450 lei , am invertor sursa 600w Well digital panou LCD , functii multiple si sa vad de o baterie .. ma gandeam sa iau una de 235 Ah, pe electrolit . Tin mai mult zic unii.......... Nu stiu daca o fi asa, dar asa mi-a spus cineva care a incerca si-si .. Cica astea pe gel se incarca cu 8% mai repede dar se usuca la 4-5 ani si daca ai noroc s-o iei de noua fabricata cu vre-o 3 ani in urma si statuta prin depozit, daca te tine 3 ani esti norocos. ma bate gandul sa caut baterii de pe masini full electric, din alea cu polimeri ultima tehnologie.. Chestia e ca trebuie cercetat timpul de incarcare al lor.. Un tanc de baterii cu autonomie de 400 KM se incarca in 8 ore pe masina. Insa avand in vedere consumul in amperaj pe o rulota , cred ca sunt muuult muult mai  puternice in putere de inmagazinare , si rezista  la consum mare cum ar fi la unii cuptoare cu microunde, cafetiere, grill electric, etc.   Dar aici inca ma mai informez, incerc mai multe surse..

 

Deja mi-a venit cu imprumit un congelator 12-24-220v . L-am pus pe o baterie auto normala de 77 Ah. A ajuns de la +28 la -17 grade in 30 min gol fiind.  Apoi am pus bateria  pe Well sa vad cat a luat din ea.. NIMIC.. in 30 de min, a incarcat-o in 77 de secunde full 100%. Imi arata pe Well 98% bateria +- marja de eroare.. Acum 30 de min inseamna ZERO pe langa 7 zile de campare, sa zicem.. oricum in 8-9 ore cred ca ajunge la 50% limita decenta de descarcare si dupa?? Deci panoul e singura solutie viabila din toate punctele de vedere..  Iesirea de 12v din regulator voi alimenta lada frigorifica, iar direct de pe bornele bateriei voi alimenta sursa pentru 220v , unde voi trage cablu separat pentru boxa, si ceva pe acolo la 220. celalalt frigider al rulotei  va merge doar pe gaz, are randament foarte bun..

Modificat de Nadabaica Catalin

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Nadabaica Catalin
în urmă cu 8 ore, Gabriel I a scris:

@Nadabaica Catalin experimentand , incet incet, ajungi sa iti dai seama care e solutia optima la nevoile tale.

De ex. daca stai preponderent in camping poti folosi fara probleme si fara investitii consistente orice frigider/ lada frigorifica legata la 230V.

Daca stai preponderent in off camping va trebui sa iti faci diverse amenanjari pt autonomie.

Iarasi depinde de ce cantitate de alimente aveti nevoie, cat de izolat este locul in care va duceti si care este sursa alimentelor.

Noi plecam cu rulota avand mancare pt. ~ 3 zile, tot ce trebuie tinut la rece ( inclusiv cateva beri :) ) sta in portbagaj in lada frigorifica de 40 L

Cum stam , de regula, in camping, nu am nici o problema sa alimentez atat lada cat si frigiderul rulotei la instalatia electrica a campingului dar pot sa folosesc si butelia rulotei pt ele.

La cateva zile oricum trecem pe langa un magazin si ne reaprovizionam.

Preturile la alimente par relativ similare in supermarket , cel putin pe unde am calatorit noi.

Ar fi un pic diferita situatia daca nu as folosi alimente din comert adica productie proprie , vanatoare , pescuit, situatie in care , probabil , m-as orienta catre un congelator.

PS. Daca acolo unde campezi ai acces la 230V , lada frigorifica ( cu alimentele deja congelate in ea) are o inertie de 12- 24 H.

 

NU, eu optez sa am autonomie pentru off-camping.. zona pustie, departe de magazine , sate  etc.. deci trebuie aprovizionare de alimente respectiv solutie sursa de curent . Voi folosi de pe panou atat 12v pentru lada frogorifica direct de pe bateria incarcata de regulator si tot de pe baterie voi lega sursa.. iesirea consumatorilor din

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu

Acel panou... sincer ma indoiesc ca este monocristalin... Too good to be true! Cam asta este zicala care ar trebui sa te calauzeasca la cumparaturi. In rest, eu cred ca te complici prea mult. Ai sa vezi ca in off camping te vei lovi de lipsa apei, nu a curentului electric.

  • Like 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.