Razvan Petcu

Tabbert Puccini 560TD

75 postări în acest subiect de discuţie despre Tabbert Puccini 560TD

Tabbert Puccini 560TD

Dragos M
în urmă cu 7 ore, Razvan Petcu a scris:

Cele mai bune oglinzi sunt Millenco Grand Aero 3 concave.

 Cred ca nu ai vazut/nu sti cum arata Emuk..., sunt dedicate pentru fiecare masina, ne se prind de marginea oglinzii, se “muleaza” pe oglinda masinii cu niste brate de fier, nu au comparatie cu Milenco sau alte modele... universale...

Nu stiu daca tu reusesti cu acele oglinzi la rulota de 2, 5 m latime sa-i vezi spatele (adica sa vezi ambele laterale, la mers in linie dreapta din fata pana in spate...)

Eu am pus Milenco in Belgia de unde am luat rulota si nu vedeam decat in fata laterala rulotei... (am mers greu de tot pana acasa)

Nu trepideaza nici la 130km/h, de pus daca le-ai reglat

prima data si le dai jos atent nu trebuie sa le mai reglezi vreodata...

Eu am luat oglinzi Emuk si inca un rand de “sticle” XXL au si aceasta optiune dedicata rulotelor de 2, 5 metri...

Am scris despre aceste oglinzi ca poate mai sunt si alti incepatori care chiar nu stiu ce oglinzi sunt cele mai bune...

Cam asa arata...: 

 

5E006CAC-697E-4143-B60A-90006E985B06.jpeg

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Raul G

Garantez ca vad spatele foarte bine, Milenco sunt de mai multe modele, singurele ce pot recomanda sunt Grand Aero 3 Convexe, am avut plate Aero normale, am avut Eurowing si alte mai ieftine.
Ma bucur că te găsești bine cu celelalte, nu suntem toți la fel, apoi mie nu îmi trebuie sa nu vibreze la 130 deoarece nu aceea este viteza legala de circulat, la 90 vad bine in spate și nu vibrează deloc.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Razvan Petcu
21 minute în urmă, Raul G a scris:

Garantez ca vad spatele foarte bine, Milenco sunt de mai multe modele, singurele ce pot recomanda sunt Grand Aero 3 Convexe, am avut plate Aero normale, am avut Eurowing si alte mai ieftine.
Ma bucur că te găsești bine cu celelalte, nu suntem toți la fel, apoi mie nu îmi trebuie sa nu vibreze la 130 deoarece nu aceea este viteza legala de circulat, la 90 vad bine in spate și nu vibrează deloc.

Spune-mi te rog ce latime are rulota ta si cat are masina cu oglinzile deschise. Doar asa pot face o estimare pt ca totul e relativ. Daca tragi rulota de 2500 cu un golf e una si daca o tragi cu gls-ul care are 2metri intre oglinzi e alta. La mine ar fi 50 cm de acoperit adica 25 stanga si 25 dreapta, asta dupa matematica mea de balta :))))    30 in ambele parti cred ca ar fi ideal.

Modificat de Razvan Petcu

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G

Rulotă este lata 250 și mașina 200, eu am montat oglinzile în asa fel încât sa am 250 între marginile externe ale oglinzilor.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Dragos M

Masina are 2003 mm latime (fara oglinzi, rulota 2, 5 m) deci e un pic mai mare masina ca a ta... (cu 3 mm)

Acum nu mai am acea rulota, dar am avut experienta de 2 ani cu rulota de 2, 5m.

 

@Raul G eu am dat exemplu de ceva foarte calitativ si dedicat..., fiecare e liber sa foloseasca ce vrea..., iar apropo de vibratii am dat un exemplu la 130km/h insa cine merge cu viteza asta mereu...?, asta e asa ocazional..., insa pe un drum mai rau, la doar 50km/h,  de exemplu prin Bulgaria, acolo chiar conteaza daca oglinda e de calitate si vibreaza sau nu... (parerea mea)

 

10 minute în urmă, Raul G a scris:

eu am montat oglinzile în asa fel încât sa am 250 între marginile externe ale oglinzilor.


Pai si cum sa vezi laterala rulotei pana in spate daca ai din marginile externe 250 cm ? Nu e logic :default_big_grin:

Masor la mine si revin

 

Am 40 cm de la masina la exteriorul oglinzii !

Uite dovada... 

(si cu asta inchei acest subiect..., fiecare e liber sa foloseasca ce oglinzi vrea...)

 

 

8ADA7863-2D73-4044-BF93-956CFF963951.jpeg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G

Dragoș de aceea sunt făcute Convexe, nu poți oglinzile mai largi de 250 este max admis în circulația pe stradă.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Razvan Petcu
34 minute în urmă, Dragos M a scris:

Masina are 2003 mm latime (fara oglinzi, rulota 2, 5 m) deci e un pic mai mare masina ca a ta... (cu 3 mm)

Acum nu mai am acea rulota, dar am avut experienta de 2 ani cu rulota de 2, 5m.

 

 

Am gresit eu. A mea are 2141 cu ele deschise si rulota are 2500. Cred ca ma incadrez cu oricare. Corect?  Daca ma fortez putin merg si fara :))))

 

 

Screen Shot 2020-06-01 at 12.06.30 PM.png

Modificat de Razvan Petcu

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G

https://youtu.be/DxmCZ7c9Abc

Ai mașina destul de larga, chiar foarte largă, acum trebuie doar sa vezi cu ce oglinzi te găsești tu bine.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Dragos M
4 minute în urmă, Razvan Petcu a scris:

Dragoș de aceea sunt făcute Convexe, nu poți oglinzile mai largi de 250 este max admis în circulația pe stradă.


La mine are cred aproape de 2, 8 metri..., dar daca vezi poza facuta acum si zici ca nu e asa, ok tu sti mai bine... :salutare!:

 

6 minute în urmă, Razvan Petcu a scris:

 

Am gresit eu. A mea are 2141 cu ele deschise si rulota are 2500. Cred ca ma incadrez cu oricare. Corect?


A mea are 2003 mm iar a ta 1982, deci a mea este mai lata !

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Razvan Petcu
17 minute în urmă, Raul G a scris:

https://youtu.be/DxmCZ7c9Abc

Ai mașina destul de larga, chiar foarte largă, acum trebuie doar sa vezi cu ce oglinzi te găsești tu bine.

Imi place cum se vede in astea si cred ca masura e ok tinand cont ca am nevoie de 18-20cm in ambele parti. Ar trebui sa le iau pe probate..

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Razvan Petcu

Am gasit astea si vad ca au si ei varianta XL. Daca sunt prea mari le tai sa le fac exact cat am nevoie ;)

 

https://www.ebay.co.uk/itm/Milenco-Grand-Aero-Extra-wide-convex-Towing-Mirror-Convex-Twin-Pack/283672192302?epid=10034034048&hash=item420c2e252e:g:A6IAAOSwgtddzByt

Modificat de Razvan Petcu

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G

Sunt perfecte, nu trebuie tăiate deoarece tija o poți pune cum ai tu nevoie, mai ușor de făcut decât de explicat.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Razvan Petcu
în urmă cu 1 oră, Raul G a scris:

Sunt perfecte, nu trebuie tăiate deoarece tija o poți pune cum ai tu nevoie, mai ușor de făcut decât de explicat.

Ma refeream la faptul ca daca vreau sa le bag mai in interior si loveste tija in geam atunci le tai. Sper sa nu fie nevoie. 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Razvan Petcu
La 6/1/2020 la 11:38, Dragos M a scris:

 

 

 

8ADA7863-2D73-4044-BF93-956CFF963951.jpeg

 

Am ales la masina si rulota nemteasca sa adaug oglinzi nemtesti ;)   Dragos 100217 este modelul ? Si de unde le-ai luat. Ms

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Razvan Petcu

Astea sunt?

Screen Shot 2020-06-02 at 1.53.16 PM.png

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Dragos M

Asa par..., trebuie sa cumperi exact dupa marca masinii..., eu am W292 caroseria, tu cumperi pentru a ta...

Din cate tin minte am luat unele normale si inca 2 sticle XL, dar nu mai stiu sa-ti spun de ce am facut asa..., cred ca nu aveau pe stoc direct XL..., dar oricum de calitate te asigur...  nu exista comparatie cu altceva... (nu am niciun interes sa le laud ca doar nu vand eu asa ceva...)

In general cumpar din Germania de pe campingwagner.de/ 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Razvan Petcu
54 minute în urmă, Dragos M a scris:

Asa par..., trebuie sa cumperi exact dupa marca masinii..., eu am W292 caroseria, tu cumperi pentru a ta...

Din cate tin minte am luat unele normale si inca 2 sticle XL, dar nu mai stiu sa-ti spun de ce am facut asa..., cred ca nu aveau pe stoc direct XL..., dar oricum de calitate te asigur...  nu exista comparatie cu altceva... (nu am niciun interes sa le laud ca doar nu vand eu asa ceva...)

In general cumpar din Germania de pe campingwagner.de/ 

 

Sunt aceleasi ca avem aceleasi oglinzi pe masina. Codul lor e 100217. Le-am gasit la 130euro pe cele XL inclusiv cu sistemul antifurt. Le iau pe firma si nu mai platesc tva. Imi plac si cum arata, cum se prind pe oglinda etc. Toata lumea le lauda. La Milenco se mai plang de vibratii.

 

Maine daca poti, poate pui mai multe poze din mai multe unghiuri

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G

M-ați făcut curios sa le probez, dar nu au specifice pentru mașina mea.
Acelea universale mi se par identice celor de la Milenco.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Razvan Petcu
16 minute în urmă, Raul G a scris:

M-ați făcut curios sa le probez, dar nu au specifice pentru mașina mea.
Acelea universale mi se par identice celor de la Milenco.

 

Partea faina e ca au antifurt. E optional dar e 20euro. Pt Romania in schimb, nu stiu cat e de ok ca iti fura si oglinda masinii cu ele ;)

 Fiind nemti vad ca au facut doar pt troacele lor :)))

 

 

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Dragos M

@Raul G de curiozitate ce masina ai ? Cei de la Emuk stiu ca au pentru orice marca...

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Razvan Petcu
acum o oră, Dragos M a scris:

@Raul G de curiozitate ce masina ai ? Cei de la Emuk stiu ca au pentru orice marca...

 

 

Infiniti QX70 3.0D 2017

Aici lista cu tot ce au dedicat

Typenliste_05_2020.pdf

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G

Va mulțumesc, dar după cum se vede nu au, am sa le scriu un email sa vedem ce spun.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Razvan Petcu

Astazi a ajuns casuta si am vazut-o pt prima data. Era mega murdara dupa drum si nu m-a impresionat prea mult la prima vedere. Nu am reusit nici lumina sa o aprind prin ea :)))

Am nevoie de ajutor de la vreun coleg cu experienta de prin Bucuresti. Nici macar geamurile nu stiu sa le deschid, ca sa nu mai vorbesc de mover etc. In acest we daca ma poate ajuta vreun coleg ar fi excelent. Am facut doar 3 poze ca eram atent la cum arata etc.

 

WhatsApp Image 2020-06-19 at 21.26.50 (1).jpeg

WhatsApp Image 2020-06-19 at 21.26.50.jpeg

WhatsApp Image 2020-06-19 at 21.26.51.jpeg

  • Like 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
A. Daniel

Ai primit vreun manual de utilizare pt. rulota si accesorii? Pe net vad doar unul de 240 pagini in olandeza pt. modelul 2010.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Razvan Petcu
3 minute în urmă, A. Daniel a scris:

Ai primit vreun manual de utilizare pt. rulota si accesorii? Pe net vad doar unul de 240 pagini in olandeza pt. modelul 2010.

Da am primit dar este in germana sau olandeza ceva..

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.