Razvan Petcu

Bine v-am gasit!

22 postări în acest subiect de discuţie despre Bine v-am gasit!

Bine v-am gasit!

Razvan Petcu

Salutare tuturor

Ma numesc Razvan si am 43 de ani si am descoperit anul trecut placerea de a calatori bucurandu-ma de libertatea pe care ti-o confera o autorulota sau rulota. Anul trecut am inchiriat o autorulota de 3 ori, iar una dintre calatorii a fost pana in sudul Spaniei, timp de 30 de zile. In octombrie am achizitionat un suv mare cu carlig de fabrica care abia asteapta sa agate o rulota mare si luxoasa care sa ne plimbe prin lume atat pe mine cat si sotia si cei 4 catei. Inca nu am decis 100% rulota, asta si pt ca nu am inca E-ul. Am inceput scoala astazi si abia astept sa iau categoria sa inceapa petrecerea. Oscilez intre Tabbert Grande Puccini 620 2015 si Hobby 650 Uff Premium 2017, ambele cu 2 axe. Spor tuturor!

Distribuie această postare


Link către postare

Ursu Florin

Bun venit in comunitate! 

Îți doresc sa ai succes in ceea ce ți-ai propus sa realizezi.

Distribuie această postare


Link către postare
Raul G

Bine ai venit printre noi, nu poți pune egal între Tabbert și Hobby, echivalentul lui în casa Hobby este Fendt.
Fiind posesor foarte mulțumit de un Knaus, te sfătuiesc Tabbert asa cum o vor face cei cu Hobby.
La acea mărime noua be place Dethlefs si Eriba, as spune ne plăcea pana am văzut noua Adria Astela.

Distribuie această postare


Link către postare
Razvan Petcu

Acestea sunt cele 2 modele si ma uitam si la Beduinul ala dar e scumput..

WhatsApp Image 2020-05-25 at 20.40.16.jpeg

$_3-6.JPG

$_3-7.JPG

Distribuie această postare


Link către postare
Fejer Antal

Salut @Razvan Petcu si bun venit in aceasta comunitate a rulotistilor:salutare!::noroc:

:default_bun_venit:

Distribuie această postare


Link către postare
Raul G

Nu doresc sa supăr pe nimeni, acel Hobby Premium este foarte scenografic și cam atâta, da este topul lor de gamă, dar se pierde în multe detalii.
Tabbert-ul este topul în casa Knaus-Tabbert, acolo găsești tot ce este mai bun calitativ.
Nu îmi dau seama despre ce model este vorba acel Beduin, dar cred ca merită toți banii, nou acum 2 ani nu am luat un Dethlefs doar pentru ca vânzătorul era la 40 km de casă, iar cel Knaus la 10.

Distribuie această postare


Link către postare
Razvan Petcu
în urmă cu 1 oră, Raul G a scris:

Nu doresc sa supăr pe nimeni, acel Hobby Premium este foarte scenografic și cam atâta, da este topul lor de gamă, dar se pierde în multe detalii.
Tabbert-ul este topul în casa Knaus-Tabbert, acolo găsești tot ce este mai bun calitativ.
Nu îmi dau seama despre ce model este vorba acel Beduin, dar cred ca merită toți banii, nou acum 2 ani nu am luat un Dethlefs doar pentru ca vânzătorul era la 40 km de casă, iar cel Knaus la 10.

Sunt de acord cu Hobby 100%. 

Asta e rulota la care ma refeream ca imi face cu ochiul dar nu imi place pretul. Are pe ea cam tot ce se poate in schimb.

https://www.mobile.de/ro/Rulotă/Dethleffs-Beduin-760DR-VIP/vhc:motorhome/pg:vipmotorhome/295918550.html

Modificat de Razvan Petcu
  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Mihai-Arad

Salut @Razvan Petcu 

:default_bun_venit:

 

în urmă cu 4 ore, Razvan Petcu a scris:

... iar una dintre calatorii a fost pana in sudul Spaniei, timp de 30 de zile.

:bravo:

Ce-as vrea sa am si eu timp atat de mult liber pentru vacanta? Dar, ... mai am putina rabdare.

Intr-acolo ma indrept si eu. Poate, putin mai departe ! :default_109:

Distribuie această postare


Link către postare
Raul G
Sunt de acord cu Hobby 100%. 
Asta e rulota la care ma refeream ca imi face cu ochiul dar nu imi place pretul. Are pe ea cam tot ce se poate in schimb.
https://www.mobile.de/ro/Rulotă/Dethleffs-Beduin-760DR-VIP/vhc:motorhome/pg:vipmotorhome/295918550.html
Este superbă, crezi ca una 650 nu ajunge? Se economisesc câteva mii bune.
Din experienta personala îți pot spune ca cu cât este mai mare cu atât este mai greu sa o vândă și prin consecința lasă din preț mai mult.
Una model 400-450 o tragi și cu o mașină medie, un model 500 deja ai nevoie de ceva cu masă și volum mai mare, tip Suv mici...de la 550 începând un motor 2.0 lt deja nu mai ajunge, sunt largi 250 deci ai nevoie de masă, volum, căluți și cuplu permis categoria E...dupa cum vezi evantaiul posibililor cumpăratori se restrânge mult și poți face afaceri bune.
Modelel mari pt a le lasă fixe în campinguri sunt tip720 fdk nu asa cum îți plac ție ( și mie).

Distribuie această postare


Link către postare
Raul G

Dacă îmi permiți, cu ce o vei trage?

Distribuie această postare


Link către postare
Razvan Petcu
21 minute în urmă, Raul G a scris:

Dacă îmi permiți, cu ce o vei trage?

O trage un Mercedes GLS cu motor 3.0d 620nm

 

La asta inclin cel mai mult dar exista problema ca nu are wc...dar cred ca se poate monta in stanga chiuvetei. Am discutat cu cineva care se ocupa cu asa ceva si a zis ca se face.

 

 

 

WhatsApp Image 2020-05-25 at 20.40.15.jpeg

WhatsApp Image 2020-05-25 at 20.40.16 (1).jpeg

WhatsApp Image 2020-05-25 at 20.40.18.jpeg

WhatsApp Image 2020-05-25 at 20.40.24 (2).jpeg

WhatsApp Image 2020-05-25 at 20.40.26.jpeg

WhatsApp Image 2020-05-25 at 20.40.27.jpeg

WhatsApp Image 2020-05-25 at 20.40.24.jpeg

WhatsApp Image 2020-05-25 at 20.40.23.jpeg

Modificat de Razvan Petcu

Distribuie această postare


Link către postare
Dragos M

Bun venit pe forum @Razvan Petcu ! :salutare!:

Frumos tare Tabbert... si mie imi placea acest model. dar crede-ma ca e greu de mers cu ea..., am si eu tot Mercedes tot 3000 cmc si e destul de dificil pe drum cu 2, 5 metri..., chiar daca te ajuta masina...

 

Referitor la comparatia de mai sus facuta de @Raul G intre Hobby si Fend iti pot spune ca nu are nicio treaba..., nu se pot compara ca si calitate...,  vorbesc din experienta, am avut Hobby rulota, am vrut sa cumpar camper Hobby premium si pot spune ca e facut numai cu materiale ieftine, iar Fendt am acum ( sunt la al doilea Fendt)

 

Daca vrei un top a marcilor amintite mai sus (si iti spun din experienta) , este Tabbert, Fendt si apoi Hobby, pot spune ca si Dethllefs este peste Hobby, (am avut si camper Dethllefs)

 

Iar revenind la Tabbert din cate stiu sunt foarte grele (acesta a fost

motivul pentru care nu am in acest

moment Tabbert), mobila este din lemn masiv..., o rulota peste 2000 kg deja e o problema si pentru 300 de cai...

 

Distribuie această postare


Link către postare
Daniel P

Bun venit alături de noi @Razvan Petcu și mult succes! :salutare!:

:default_bun_venit:

Distribuie această postare


Link către postare
Raul G

Rulotele fara wc exista doar pentru un anumit target: tiganii, Tabbert este prin excelenta rulota tiganior (si Fend-ul de altfel au o linee dedicata)

Deci daca o vei lua uzata stii a cui a ost, iar de o vei lua noua nu o vei vinde veci pururi.

Eu am o rulota 250x780 ceea  face ca trenul coplet sa devina 1300x250 si am strabatut cateva mii de km prin Europa, dar cred ca nu o voi duce niciodata prin Romania, anul trecut 1500 km prin Franta fara autostrada , doar drumul nationale, Germania cum 2 ani , Croatia cateva sute pe nationala..in nici unul din aceste cazuri nu am avut probleme.

MB va face fata cu brio, are tot: masa, volum, caluti si cuplu.

Eu nu vreau sa fac un top al rulotelor, nu am facut niciodata asa cum nici la masini nu fac (tot japonezele sunt mai bune :default_emoticons-animated-3:).

In casa Knaus top este Tabbert, la Hobby este Fendt, la Hymer Eriba si topul de la Dethlefs, acum am un Knaus Sudwind Silver Selection si sunt extraordiar de multumit, aca as schimba-o acum as fii indecis intre Knaus si Tabbert .doar ca ceea ce ne place noua costa 70 mii: Tabbert Cellini. Pentru 2 persoane cred ca VIVALDI 685 DF 2, 5 este sufienta.

 

Daca am suparat pe cineva imi cer scuze

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Raul G
55 minute în urmă, Dragos M a scris:

Bun venit pe forum @Razvan Petcu ! :salutare!:

Frumos tare Tabbert... si mie imi placea acest model. dar crede-ma ca e greu de mers cu ea..., am si eu tot Mercedes tot 3000 cmc si e destul de dificil pe drum cu 2, 5 metri..., chiar daca te ajuta masina...

 

Referitor la comparatia de mai sus facuta de @Raul G intre Hobby si Fend iti pot spune ca nu are nicio treaba..., nu se pot compara ca si calitate...,  vorbesc din experienta, am avut Hobby rulota, am vrut sa cumpar camper Hobby premium si pot spune ca e facut numai cu materiale ieftine, iar Fendt am acum ( sunt la al doilea Fendt)

 

Daca vrei un top a marcilor amintite mai sus (si iti spun din experienta) , este Tabbert, Fendt si apoi Hobby, pot spune ca si Dethllefs este peste Hobby, (am avut si camper Dethllefs)

 

Iar revenind la Tabbert din cate stiu sunt foarte grele (acesta a fost

motivul pentru care nu am in acest

moment Tabbert), mobila este din lemn masiv..., o rulota peste 2000 kg deja e o problema si pentru 300 de cai...

 

Dragos este exact ceea ce spuneam si eu, Hobby este doar scena, led-uri peste tot vitrina pentru paharele de sampanie mare cat au altii frigiderul...in schimb Fendt este TOP ca si calitate, fiabilitate. Asistenta este identica fiind acelasi grup. Noua in schimb nu ne-a placut coloarea mobilierului de aceea nu am luat-o in considerare , stii cum e cu gustul omului...nu poti sa ...

  • Like 1
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Dragos M
în urmă cu 7 ore, Raul G a scris:

Rulotele fara wc exista doar pentru un anumit target: tiganii, Tabbert este prin excelenta rulota tiganior (si Fend-ul de altfel au o linee dedicata)

 

Aici te contrazic :default_big_grin:, in Franta de exemplu Fendt si daca nu ma insel si Tabbert (din cate am vazut cam toate modelele) nu au WC, ma refer la aceste marci facute exclusiv pentru Franta, in loc de WC au dus, insa au niste modele foarte frumoase..., de ce nu vor francezii wc chiar nu am idee... (posibil ca ei merg numai in camping si nu au nevoie de wc...), dar sa fie aceste modele dedicate pentru "tigani" ma indoiesc...

Poti vedea aici ceea ce spun https://caravanpalace.fr

@Razvan Petcu am cam "poluat" topicul tau cu prezentarea insa sper eu ca din aceste discutii ai si ceva de invatat... :salutare!:

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Raul G

Exact sunt făcute pentru "gent de voyage", dacă ai fost în Franța sigur i-ai văzut, stau la marginea orașelor în astfel de rulote. Va asigur ca rulotele fără wc sunt făcute exclusiv pentru ei.

Distribuie această postare


Link către postare
Raul G

Îmi cer scuze se cheamă gens de voyages nu gent.

Distribuie această postare


Link către postare
Razvan Petcu
în urmă cu 2 ore, Dragos M a scris:

 

@Razvan Petcu am cam "poluat" topicul tau cu prezentarea insa sper eu ca din aceste discutii ai si ceva de invatat... :salutare!:

Tot timpul e ceva de invatat. Eu insa nu pot sa cred ca navele alea amiral de zeci de mii de euro sunt facute pt tigani...de ex asta pe care vreau sa o iau ii apartine unui neamt care merge exclusiv prin campinguri. Multe dintre astea mari si luxoase nu au wc pe principiul ca sunt imense si oamenii le folosesc in campinguri. Insa au locul liber pt wc si se poate monta usor ulterior daca se doreste, asa cum vreau sa fac si eu.

Multumesc de sfaturi tuturor, fiecare idee fiind importanta pt mine.

Distribuie această postare


Link către postare
Raul G
Tot timpul e ceva de invatat. Eu insa nu pot sa cred ca navele alea amiral de zeci de mii de euro sunt facute pt tigani...de ex asta pe care vreau sa o iau ii apartine unui neamt care merge exclusiv prin campinguri. Multe dintre astea mari si luxoase nu au wc pe principiul ca sunt imense si oamenii le folosesc in campinguri. Insa au locul liber pt wc si se poate monta usor ulterior daca se doreste, asa cum vreau sa fac si eu.
Multumesc de sfaturi tuturor, fiecare idee fiind importanta pt mine.
Cum dorești, sunt canale pe Tub, forumuri in Europa unde sunt descrise aceste rulote, in Franța exista dealeri specializați doar în astfel de rulote. Acesta piața era mărci Tabbert în trecut, iar acum este aproape un monopoliu Fendt, un exemplu :



Crede-mă ca și eu folosesc doar serviciile campingurilor, dar un wc înăuntru este mereu bine venit, urgențe nocturne, vreme rea afară, etc etc
Eu am dorit doar sa te avertizez, tu faci ce dorești
  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Razvan Petcu
47 minute în urmă, Raul G a scris:

Cum dorești, sunt canale pe Tub, forumuri in Europa unde sunt descrise aceste rulote, in Franța exista dealeri specializați doar în astfel de rulote. Acesta piața era mărci Tabbert în trecut, iar acum este aproape un monopoliu Fendt, un exemplu :
 

 


Crede-mă ca și eu folosesc doar serviciile campingurilor, dar un wc înăuntru este mereu bine venit, urgențe nocturne, vreme rea afară, etc etc
Eu am dorit doar sa te avertizez, tu faci ce dorești

 

Am inteles ideea ta. Ceea ce eu apare in film nu are loc dedicat de wc. La asta pe care o vreau eu exista loc dedicat. Uite 2 poze din alta identica care are wc. Se observa ca e acelasi interior dar a disparut etajera sau dulapiorul ala din stanga chiuvetei. 

Cu cat am mai multe opinii avizate, cu atat pot face greseli mai putine la achizitie

Ms de suport

 

 

WhatsApp Image 2020-05-26 at 21.37.16.jpeg

WhatsApp Image 2020-05-26 at 21.36.50.jpeg

Distribuie această postare


Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.