Popescu Razvan

Incarcare baterie rulota de la masina

5 postări în acest subiect de discuţie despre Incarcare baterie rulota de la masina

Incarcare baterie rulota de la masina

Popescu Razvan

Am o rulota Chateau Lunar din 2004 si am un sistem care permite incarcarea bateriei rulotei, in mers, de la masina. Masina este un BMW 530D din 2008 si as vrea sa stiu daca alternatorul va putea alimenta fara probleme acea baterie. Bateria (pe care nu o am inca) va fi una de 100A. Intentionez sa cumpar 2 astfel de baterii pe care ulterior sa le leg la un sistem solar. Inteleg ca este o intrebare mai mult sau mai putin potrivita pentru un forum legat de modelul masinii dar ma gandesc ca poate a mai intampinat cineva aceasta situatie.

 

Dar voi incepe cu inceputul si voi cumpara o baterie pe care o voi incarca doar la 220V sau, sper, de la masina.

 

PS: Recomandari de baterii pentru situatia descrisa.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

NRLaurentiu

In centrul satului "q1w2e3r4!" este un magazin care recomanda baterii. Mai jos e harta:

5ecbc91a8aa54_Locatielamisto.jpg.fd9ebc3d2cebd0a9a3bf7161e79edb9f.jpg

Indiferent de modelul auto si in functie de tipul de baterie de acumulatori ales, va trebui sa pui si un releu de separare.

  • Like 3
  • Upvote 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai-Arad
acum o oră, Popescu Razvan a scris:

Bateria (pe care nu o am inca) va fi una de 100A. Intentionez sa cumpar 2 astfel de baterii pe care ulterior sa le leg la un sistem solar. Inteleg ca este o intrebare mai mult sau mai putin potrivita pentru un forum legat de modelul masinii dar ma gandesc ca poate a mai intampinat cineva aceasta situatie.

 

Dar voi incepe cu inceputul si voi cumpara o baterie pe care o voi incarca doar la 220V sau, sper, de la masina.

 

Salut mon chér , ...  (asa spunem noi !) :default_109:

Bateria aia (pe care nu o ai, inca!), dar intentionezi sa-ti cumperi, si nu una , ci doua...N-ai ce face cu ele ! ( Locatie: q1w2e3r4! -  e vreo alta galaxie !) Ma-ntreb ce faci cu masina aia p'acolo (BMW, parca ai zis ? Din 2008?) :default_big_grin:

Deci, pin-la urma , ai de gand sa-ti achizitionezi una sau doua baterii (de 100A , sau mai puternice?). 

De ce-mi da cu virgula, acesta postare ? :default_doh:

 

 

 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Popescu Razvan
în urmă cu 4 ore, Mihai-Arad a scris:

 

Salut mon chér , ...  (asa spunem noi !) :default_109:

Bateria aia (pe care nu o ai, inca!), dar intentionezi sa-ti cumperi, si nu una , ci doua...N-ai ce face cu ele ! ( Locatie: q1w2e3r4! -  e vreo alta galaxie !) Ma-ntreb ce faci cu masina aia p'acolo (BMW, parca ai zis ? Din 2008?) :default_big_grin:

Deci, pin-la urma , ai de gand sa-ti achizitionezi una sau doua baterii (de 100A , sau mai puternice?). 

De ce-mi da cu virgula, acesta postare ? :default_doh:

 

 

 

Salut si tie! :D

De ce nu am ce face cu ele? Argumenteaza te rog

Cu masina trag rulota, altceva ce sa fac? Nu e 4x4 ca banuiesc ca acolo bati, dar unde ma duc eu merge perfect, adica mai mult pe strada si in campinguri. Pe unde nu ajunge ea nu cred ca am ce cauta eu (si nici voi :) )

Nu stiu de ce-ti da cu virgula ca am zis destul de clar ca intentionez sa cumpar 2 baterii pe care sa le leg la sistemul solar dar voi incepe cu una fara sistem solar.

 

în urmă cu 4 ore, NRLaurentiu a scris:

In centrul satului "q1w2e3r4!" este un magazin care recomanda baterii. Mai jos e harta:

5ecbc91a8aa54_Locatielamisto.jpg.fd9ebc3d2cebd0a9a3bf7161e79edb9f.jpg

Indiferent de modelul auto si in functie de tipul de baterie de acumulatori ales, va trebui sa pui si un releu de separare.

Nu vad recomandarea de baterii iar locatia am schimbat-o ;)

 

Cineva recomanda asa ceva pentru cele 2 baterii: https://www.caranda.ro/product/egalizator-de-tensiune-forex-3a/ Probabil acelasi lucru dar cu alta denumire

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu

Nu este acelasi lucru. Ce ai indicat, este mai mult un BMS pentru 2S.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.