Mihai Pencea

Noua noastră căsuța de vacanta FENDT

32 postări în acest subiect de discuţie despre Noua noastră căsuța de vacanta FENDT

Noua noastră căsuța de vacanta FENDT

Mihai Pencea

Părinții mei ne-au inspirat de mult un vis in care era vorba de o rulota. Au trecut anii, si eu si fratele meu avem copii si familiile noastre. Am fost crescuți si educați sa credem in familie si sa ne iubim soțiile și copii si NICIODATA sa nu renunțăm la visele noastre. De data aceasta ei au fost finanțatorii acestui vis (asa cum au mai finanțat si alte vise ale noastre, si asa cum si noi vom finanța visele copiilor nostri) si au achiziționat rulota Fendt Joker (nu stiu ce număr ca inca învățam despre rulote) din 1996 cu 4 locuri de dormit si 2 zone. Rulota a fost la o familie din Cluj timp de 7 ani. Aceștia au avut grijă de rulota asa cum nimeni nu putea sa o faca mai bine. I-au adus toate îmbunătățirile necesare si au fost foarte amabili, si cand zic foarte amabili, chiar am rămas plăcut surprins să cunosc astfel de oameni (in topicul unde am anunțat că vrem sa cumpărăm rulota, am detaliat mai mult procesul) si ne-au facut toata inițierea necesară pentru a merge în siguranță și cu plăcere in orice vacanță. 

Din 30 mai vom începe prima aventură pe 6 roti si va fi la noi in tara, pe la mare, pe la munte si sa vedem ce se mai ivește. Suntem amatori de natură si cort, dar pot sa zic ca de abia acum suntem liberi in natura in cel mai bun confort. 

Sa auzim de bine si cu siguranta o sa va bazai mult si bine pana le învăț pe toate in alte rulotismului:)). Ma bucur ca am dat aici doar peste oameni faini si cred ca daca fiecare dintre noi vom inspira generațiile următoare si pe cei din jur, vom avea tot mai multi oameni faini in frumoasa noastră țară. 

Vânt din spate si cum zice Florin Piersic, "va doresc vouă tot ce îmi doresc si mie, dar inzecit"IMG-20200522-WA0009.thumb.jpg.a032c364a26ff6cd5f2a9bd6bf548b52.jpg

IMG-20200517-WA0004.jpg

20200515_200434.jpg

20200515_200412.jpg

  • Like 8

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

NRLaurentiu

@Mihai Pencea , bine ati venit!

Foarte frumoasa prezentarea voastra, felicitari!

Sa o stapaniti sanatosi si sa aveti grija de ea!

 

Sanatate si drumuri bune!

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul Radulescu

Foarte faina.Pune si poze din interior.

Din poze nu se vede bine, dar rulota parcata trebuie sa stea pe cricurile ei, pentru siguranta voastra si pentru a usura sarcina pe anvelope.

Bafta mult si drumuri bune.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai Pencea

@Raul Radulescu mulțam de sfat, ma duc îndată sa o redresez. Voi reveni si cu pozele de interior cat de repede 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Fejer Antal

Salut din nou @Mihai Pencea, Cred ca prezentarea ta este printre cele mai frumoase. Sunt sigur ca vei fi multumit de rulota voastra. Fendt este printre vele mai bune rulote. Va doresc multe iesiri reusite drumuri bune fara evenimente neplacute si vant din spate.:salutare!::noroc:

 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai Pencea

@Fejer Antal multumesc inca o data pentru tot. App de postarea, i-am trimis si mamei ce am scris si a citit cu lacrimi im ochi. Deci despre asta e vorba, emoție, aventura, libertate, momente petrecute cu familia. :):multumesc!:

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Catalin Visan

Felicitari si bine ai venit in lumea rulotismului. 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu

@Mihai Pencea , sa nu o ridici pe cricuri sub nici o forma!!! Cricurile sunt doar pentru a o stabiliza, adica sa nu se lase intr-o parte sau alta cand va plimbati in ea. Pentru a nu sta pe cauciucuri (de ex. cand sta mai mult de o luna sau doua nemiscata, de regula iarna) o pui pe doua capre/busteni/caramizi amplasate pe ax, in spatele rotilor, cat mai aproape de ele. Atentie, nu pe sasiu, pe axa.

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
MARIAN OLBI

Felicitări, sa o stăpâniți cu bine si sa aveti parte doar de drumuri bune si vacante minunate .:autorulota::OK:

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai Pencea

@NRLaurentiu Am inteles. Deci când ajung intr un camping cobor cricurile (cele 2 din fata si 2 din spate de sub rulota) ca sa o stabilizez. La drum ele sunt ridicate. Cand cuplez rulota o ridic sau o cobor din roata aia mică din fata. Am inteles bine? Rulota e dotată si cu moover si am apucat sa ma "joc" putin cu el si e ft util.

Modificat de Fejer Antal

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul Radulescu

Ai inteles bine, cu mentiunea ca rulota sta tot timpul pe cricuri daca nu e legata la masina.

Deci si in curte, si in parcare si in camping se stabilizeaza cu cricurile.

Zice bine colegul NR Laurentiu...nu o ridici pe cricuri sa nu atinga roata pe asfalt....

O ridici doar cat e nevoie sa o stabilizezi/echilibrezi.

Bafta!

Si asteptam poze din interior.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai Pencea

@Raul Radulescu super, am inteles. Mulțam frumos de sfaturi. Ce nu mai stiu si mi rusine sa il intreb dinnou pe Călin ca l-am înnebunit cu intrebari :)), pe rulota este panou solar, dar când folosesc moover-ul si becurile, ele consuma din baterie. Cum se reincarca de la soare? Pe un perete este montată o chestie si aia indica mereu ca primeste curent de la soare. Asa-i ca sunt tantalau ca pun asemenea intrebari? :))) sper ca ati inteles ce vreau sa zic. Fug acum sa fac pozele din interior ca am tare prins azi cu fetița.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai Pencea

Aici e si interiorul si panoul de la kit-ul solar.

20200523_213212.jpg

20200523_213205.jpg

20200523_213122.jpg

20200523_213256.jpg

20200523_213235.jpg

20200523_213226.jpg

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Fejer Antal

Frumos si interiorul. Acumlatorul se incarca de la panou fotovoltaic cand este soare, sau cand este cuplat rulota la 220v. Ampermetrul nu arata bine, daca vrei sa vezi neaparat consumul,   schimba cu unul digital care este mai mic si mai usor.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu

Deci: parcata acasa in sezon de plimbari, ea sta sprijinita pe stabilizatoare. Rulota nu o pui la poloboc, ci o lasi aplecata spre fata/spate pentru a se scurge apa mai usor de pe plafon. Roata de la protap poate fi tensionata (lasata jos si fixata) sau nu. Poti sa nu cobori stabilizatoarele din fata daca o sprijini cu roata de la protap si nu va plimbati/dansati prin rulota. Pui cale la roti si frana de mana o lasi jos (libera).

 

Cand pleci, ca sa o atasezi la masina: tragi frana de mana (sau, in cazul tau, cuplezi mover-ul), nu mai intri deocamdata in rulota, ridici stabilizatoarele, iei calele, ridici protapul de la manivela, atat cat trebuie sa intre carligul pe sub cupla, aduci masina/rulota pana se aliniaza cuiul cu cupla, lasi din manivela pana se cupleaza, verifici cuplarea ridicand protapul din nou cu manivela astfel incat sa se ridice si masina odata cu rulota, pui cablul de siguranta al franei de la rulota in ochiul special de la carlig (nu doar dupa carlig!), apoi ridici roata protapului la maxim (vezi ca e locas/stift unde intra), desfaci colierul de prindere a rotii si o ridici la maxim. Lasi maneta cuplei antibalans (daca ai) in jos si bagi fisa rulotei in priza masinii. Acum poti intra in rulota.

 

La campare: in prealabil alegi un loc drept (e suficient sa fie rulota dreapta in plan transversal [stanga-dreapta], adica rotile sa fie la inaltime egala); dupa ce ai dat cu spatele, mergi cu masina 15-20 cm in fata (sa se relaxeze pistonul franei inertiale pentru a nu-ti lovi bara masinii cand ridici cupla de pe cui), tragi frana de mana a masinii, apoi pe cea a rulotei sau cuplezi mover-ul, ridici cupla antibalans, scoti stecherul din priza, scoti cablul franei de siguranta, lasi jos roata de la protap, strangi colierul ei, ridici din manivela protapul si in acelasi timp eliberezi si cupla ridicand manerul. Asezi rulota dupa soare/locul de campare, daca mai e cazul (vezi indicatia de mai devreme cu planeitatea stanga-dreapta). Dupa ce ai stabilit unde va sta, din manivela rotii de la protap o pui dreapta longitudinal (fata-spate) si apoi lasi jos stabilizatoarele cu coarba pana simti ca dai la manivela ceva mai greu. Daca o faci cu bormasina... nu vei simti acel moment si risti sa fortezi (intreaga structura a rulotei se va deforma). Pui calele la roti, decuplezi frana/mover-ul si te pregatesti de celelalte etape (terasa/cort, mese, scaune, asezat obiectele in dulapurile de sus - la drum ele sunt goale!) Poti servi si o bere daca a stat regulamentar la rece!

  • Like 5
  • Upvote 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai Pencea

@Fejer Antal bun, am inteles. Oricum am si nr tau si te mai bazai pe whatapp cu poze.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Fejer Antal

Oricand te ajut cu mare placere.:noroc:

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai Pencea

@NRLaurentiu wow multumesc. Chiar imi prinde bine acest pas cu pas to do list. Mersi tare mult Laurențiu. Cred ca asta trebuie postata si la topicul de sfaturi pt începători. Va multumesc tuturor sunteti foarte amabili și bine voitori.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu

Cu placere!

Cred ca am mai scris unul sau doua tutoriale de acest gen. Daca ai sa cauti printre postarile mele, le vei gasi.

Timp sa ai, sunt multe informatii pe forum.

  • Like 1
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

S-o stăpâniți cu drag @Mihai Pencea , drumuri bune și vacanțe minunate! :OK:

:cu-rulota:

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai Pencea

@Daniel P  multumim frumos, asemenea si vouă! 

La 23.05.2020 la 22:17, NRLaurentiu a scris:

Cu placere!

Cred ca am mai scris unul sau doua tutoriale de acest gen. Daca ai sa cauti printre postarile mele, le vei gasi.

Timp sa ai, sunt multe informatii pe forum.

Da asa e, păcat ca nu ne-am miscat mai repede, ca aveam vreme 2 luni sa citesc tot de pe forum, chiar de 2 ori :))

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai Pencea

Prima iesire, primul camping. În Bran la Vampire Camping. Putin cu "morcov" la început de drum, dar apoi a devenit o reală plăcere :)

IMG-20200530-WA0007.jpeg

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu

Felicitari!

 

Arata bine trenul! Eu am luat masina alba sa se asorteze cu rulota! Daca-i pun si niste dungi rosii... :)

 

La tine vad ca se potrivesc clasicele oglinzi suplimentare, la mine n-au mai vrut sa stea.

 

Sedere placuta!

  • Like 1
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Fejer Antal

Salut @Mihai Pencea

  Iesire reusita distractie la maxim! :OK:  si multe:default_sun33:

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul Radulescu

Salut.

Care mai sunt tarifele la Vampire in Bran?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Conţinut similar

    • Damian Bogdan
      de Damian Bogdan
      Din pacate nu am apucat sa ma bucur de ea si imi doresc sa gasesc pe cineva care sa o faca...
       
      Hymer Nova, an 2005, inmatriculata în România, proprietar în acte.
      Echipare ptr offcamping!!
      Panou solar și baterie de 100A
      Cupla rapida de gaz ptr exterior
      Priza exterioara 220v
      Mufa tv externa, ptr cort.
      Mufa rapida externa ptr conectare la rețeau de apa sau bazin suplimentar + mufa si pompa apa externa si pompa apa exterior noua
      Bazin de apa curata la interior cu umplere din exterior BOILER apa calda pe GAZ si curent 220v Roata de rezerva noua, de tip C pe 14 și anvelope ca noi, jante de aliaj Cupla antibalans ca noua.
      Talpi pentru picioarele de calare, noi, nu am apucat sa le montez.
      Cuptor pe gaz si curent 220v
      Frigider mare cu congelator separat.
      Soba Truma cu Trumavent la 12v si încălzire Ultraheat la curent Aragaz și chiuveta.
      Iluminat 12v ambiental cu schimbarea culorilor Trapa mare funcțională, fără fisuri sau alte probleme Trapa în zona patului matrimonial Trapa în baie, cadita dus Geamurile sunt ca noi, plasele de insecte și parasolarele sunt prezente și funcționale.
      Mochete originale foarte curate, ca noi.
      Multiple spații de depozitare, usa de vizitare din exterior ptr spatiul de sub patul matrimonial.
      Vine echipata cu bidon de apa curata suplimentar ptr alimentare din exterior, bazin de ape uzate Rulota se prezintă într-o stare de excepție, foarte spațioasă.
      Tapiteria pentru banchetele din fata este noua, refacuta integral.
       
      Pret: 8000 Eur, usor negociabil.
       



















    • GigiBuciuman
      de GigiBuciuman
      Salutare
      Sunt proaspat proprietar al unei frumoase rulote Burstner 540TK din 2003. A fost lovita de gheata in vara cand au fost furtunile alea "criminale" prin Italia.  
      Abia astept sa inceapa sezonul.

    • Cristian Bednar
      de Cristian Bednar
      Buna ziua,
      Dupa 5 ani frumosi, viata noastra a trecut de la un cuplu cu catel la o familie cu 2 copiii, catel si muuuulte obligatii. Asadar ne vedem nevoiti sa ne despartim de rulota noastra draga care ne-a cazat in multe locuri in perioada frumoasa in care a stat la noi.
       
      Asadar, oferim spre vanzare rulota Knaus Eurostar 400, din 2000, MMA 1700kg, cu urmatoarele dotari (initiale din fabrica):
      cupla anti balans alko 2000
      mufa clasica de 13 pini
      exterior lucios (mi-a placut tare mult asta, probabil a cantarit mult si la decizie)
      doua butelii de gaz mici, ambele in perioada de ‘garantie’
      supoort de biciclete montat in spate
      aragaz, frigider, chiuveta, toate pe drapta cum intri in rulota. Am pe cineva care mi-a subliniat ca este important sa nu am frigiderul cu ventilatia in cort...
      doua banchete cu masa ce se pot transforma in pat in caz de nevoie.
      pat fix in spate cu rafturi deasupra patului (obligatoriu in epoca reviste/tablete/carti la pat)
      toaleta cu dus patrat si chiuveta in dormitor
      dulap de haine
      mouver cu baterie
      boiler de apa calda pe gaz
      instalatie de apa sub presiune
      cort exterior
      portbagaj superior cu scara
      soba truma cu truma vent pe 12v
       
       
      Imbunatatiri facute de cand am luat rulota:
      toate luminile cu LED
      kit de refresh toaleta C200 (colac, rezervor,  solutii si hartie igienica pt rulote)
      4 prize duble de USB A si C.
      2 plafoniere LED care sa le inlocuiasca pe cele clasice
      sistem masurare apa curata in rezervor cu display
      panou solar 270w cu regulator de incarcare Victron
      inverter UPS 12v/220v de 1200w tot Victron
      DC to DC de 30A tot Victron
      Monitor baterie Votronic
      Sistem ventilatie pentru zona de tehnologie cu senzori de temperatura si ventilatoare ultra silent
      tot sistemul electric al rulotei este refacut la standarde actuale si chiar peste
      acumulator Litiu Ion de 2.5-2.8 kwh
      inlocuit cateva plase de tantari la toate geamurile plus plasa noua la usa tip glisanta
      oale and stuff pt gatit
      gratar
      rezervor apa gri de 40 litri
      detector de gaz 3 in 1
      senzor de CO2 si termometru
      rezervor dedicat de 100 litri apa curata
      Dus suplimentar exterior
      prize suplimentare de 12v pt accesorii
      iluminat de seara/noapte Interior cu dimmer si camera video de mers cu spatele pe care am lasat-o conectata permanent ca sa am echivalentul unei oglinzi retrovizoare. Si am lacuit si refacut usile de la mobilier unde prezentau urme de uzura
      priza rapida pt conexiune gaz exterioara
      remasticarea tuturor geamurilor si inlocuirea celor doua trape 40x40 Heike cu unele noi
      tamburi noi de frana cu placute, anvelope noi Michelin C-uri made in France
      amortizoare noi originale
      marchiza Fiama de 2, 8m
      sistem de apa sub presiune din reteaua exterioara. Nu mai stiu de unde am aflat de el, insa acum ma pot conecta permanent in camping, fara grija nivelului de apa din rezervor
      frigider nou cu compresor, dedicat rulotelor sau barcilor. M-am invartit mult sa gasesc un frigider de 220v si sa il trnsform la 12v, insa nu am reusit sa gasesc niciunul la dimensiunea celui vechi (74 cm inaltime). Toate din comert au 80 cm . 2 ani m-am tot codit din cauza pretului, greu de acceptat sa dau mai mult pe cel din rulota decat pe frigiderul din casa
       
      Toata povestea rulotei si evolutia ei o gasiti in prezentarea ei la 
      Acum, impreuna cu rulota se ofera orice va trebuie pentru ea… de la tacamuri la farfurii, de la scaune si masa la covoare de exterior, de la marchiza Fiama de 2, 8m parca la orice accesoriu va ganditi ca ar putea sa va trebuiasca pentru o iesire perfecta cu rulota.
       
      Rulota poate fi vazuta in Otopeni unde a fost centru de comanda si control pentru spritz si voie buna. Inclusiv frigiderul este plin cu bere de cea mai buna calitate.
       
      Pretul de vanzare este 9.500 de euro pentru colegii de pe forum. In alte parti va fi expusa la 10.000 euro. Motivul vanzarii este cel relatat la inceput, deci nu va asteptati la capcane sau vicii ascunse. Are istoric complet la Corda Campers in Bucuresti.
       
      Caut sa atasez si cateva poze in mesajul urmator.
       
      zi buna tuturor,
      Cristian Bednar
       
       
       
       
       
    • Alin Mihaila
      de Alin Mihaila
      Asa cum am mentionat si in topicul de vanzari auto, incerc sa fac un upgrade asa ca vind atat masina cat si rulota.
       
      Rulota Hobby DeLuxe Excellent Easy 440. A fost folosita pentru vacantele anuale in familie.
      Rulota este ingrijita, tinuta in garaj si service-ata (la Corda Campers, Rulote Romania si Knott) de fiecare data cand a aparut o mica problema.
      Astfel, au fost inlocuite ambele trape cu trape Heki, a fost inlocuit garnisajul pe profilul de aluminiu, tratament antiumezeala sub rulota, refixare elemente mobilier interior, reglare sisteme de inchidere ferestre, curatare soba, inlocuire anvelope (Viking C-uri pentru greutate), inlocuire carenaj ambele roti, inlocuire amortizor frana inertiala, reglare sistem de franare si echilibrare mover etc.

      Rulota este dotata cu:
      - cupla antibalans Winterhoff
      - mover PowerTouch
      - baterie tractiune Rombat Tempest 100 Ah
      - marchiza Fiamma (2 ani)
      - covor terasa
      - cort inchis complet
      - suport 2 biciclete Thule
      - boiler electric
      - 4 scaune pliabile
      - masa pliabila
      - plita electrica exterior
      - mobilier terasa Quechua
      - oglinzi auto Milenco
      - uscator rufe Berger
      - filtru cafea
      - fierbator apa Tefal
      - gratar nefolosit
      - soba Trumatic
      - frigider Electrolux (gaz, 12V, 220 V)
      - diverse produse de intretinere
      - ITP facut in august 2023

      An fabricatie 2002
      Masa maxima autorizata 1250 kg














    • Radu Mihail Georgescu
      de Radu Mihail Georgescu
      Stare buna. Foarte curate. Pretul este pentru amandoua. Cumpărătorul plateste transportul.


  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.