Raul Radulescu

Rulota mea - Beyerland Vitesse

20 postări în acest subiect de discuţie despre Rulota mea - Beyerland Vitesse

Rulota mea - Beyerland Vitesse

Raul Radulescu

Buna ziua,

Dupa ce am schimbat o autorulota mai mica cu o autorulota mai mare....m-au ajuns efectele pandemiei, si am ramas fara job.

Asa ca am decis sa vand autorulota mare...(Fiat Ducato 2, 5TD  din 1990- LMC Liberty 6400).

Am pus-o la un pret de 7000 euro si singura oferta primita a fost  4000 euro + o rulota Beyerland din 1994.

Am tot tras eu de timp, am incercat sa astept clientul care sa o cumpere cash...dar nu a fost sa fie.

Pana la urma am discutat serios cu proprietarul rulotei si am obtinut urmatorul deal: 4200 euro + rulota Beyerland Vitesse din 1994.

Rulota este foarte curata si bine intretinuta in interior, nu are nici o infiltratie si din punctul asta de vedere sunt multumit.

Are 2 locuri de dormit, unul mare (vezi poza) cred ca incap 2 adulti si un copil...

Si unul mai mic in care ar incapea 2 copii, daca reusesc sa-i conving sa doarma amandoi acolo, astfel incat sa beneficiez cu sotia de patul mare.......

Apoi are si un cort nou, si a venit cu 2 butelii mici de cate 6 litri.

Mai are un instant pe gaz ptr. incalzit apa (Calore de 7 litri), dar care nu este montat.

Am mai primit si un controler solar cu usb, de 30A, nou nout in cutie, care va fi parte integranta din viitorul sistem solar pe care

il voi monta vara asta.

Inauntru are lumini pe baza de led la 12V (o banda led si niste aplice mici cu neon) are un frigider marisor dar cu congelator mic,

are WC Thereford cu caseta exterioara, aragaz cu 3 ochiuri, sobita etc.

Toate functioneaza impecabil.

Are si cupla antibalans.

In rest nu are nici o dotare suplimentara gen sistem solar, baterie, rezervor de apa curata sau apa murdara, boiler, etc.

In acte scrie Beyerland Vitesse, dar pe ea scrie "Sprinter"....si stiu ca exista si Beyerland Sprinter...deci nu stiu ce sa zic.

Are ITP pana in 2021...si deja am trecut-o pe numele meu.

Noua ne place ca e foarte luminoasa (are ferestre mari si multe) si e foarte curata.

Vedem cum se va comporta si la drum...

Si vad cum voi face cu rezervoarele de apa pe care nu le am si nici nu prea am spatiu sa le montez.

Va fi trasa de un Suzuki Grand Vitara din 2006, automat, benzina+gpl, de 143 cp.

Deocamdata Suzukiul nu are carlig de remorcare, asta fiind urmatoarea investitie.

O sa mai revin cu detalii.....dar ma poate lamuri cineva care e treaba cu Beyerland Vitesse vs Sprinter ?

Mai jos ceva poze:

IMG_20200516_142950.jpg

IMG_20200516_143020.jpg

IMG_20200516_143032.jpg

IMG_20200516_143124.jpg

IMG_20200516_143135.jpg

IMG_20200516_143142.jpg

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Bogdan Sofronea

Sa va poarte sănătoși! Arata foarte bine pentru varsta ei. Beyerland fac rulote solide, nu m-as mira sa te mai țină cel putin 15 ani.
Concedii placute si granițe deschise!

Horsepower is how fast you hit the fence, torque is how far you take the fence with you

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Fejer Antal

Salutare @Raul Radulescu , Sa aveti parte de ea multe iesiri reusite si drumuri bune va dorim cu:cu-rulota::salutare!::noroc:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
G.Janos

Buna ziua. Felicitari pentru achizitie. Noi avem un Beyerland Vitesse 430 din 1997. Ma uit la pozele tale si am gasit o singura diferenta notabila: compartimentul pentru butelie gaz. La noi este langa incalzitor, la mijlocul rulotei dar la tine nu vad aceea usa de vizitare din exterior. Poate acest lucru face diferenta intre sprinter si vitesse. In rest diferentele de aspect, la usa portbagaj fata, lampi din spate, usile de la mobilier sunt nesemnificative, ma gandesc ca se datoreaza anilor diferiti, ca si dungile ornamentale din exterior. La noi rezervorul de apa se gaseste langa baterie sub patul din fata in partea stanga. In rest sa va aduca bucurii si iesiri de neuitat.

  • Like 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul Radulescu

A mea are butelia in compartimentul din fata, de la protap.

Acolo are loc si bateria si un bidon de apa curata....

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ilie Minea

Sa folositi cat mai mult si placut rulotica si nu te "lua" dupa Bogdan, ca o sa te tina pe putin 15 ani.Eu am de 10 ani, un Bayerland Vitesse 380 , mult mai "tanara" ca a ta nascuta in [tinte bine] 1986 si arata exceptional, oare o avea mai mult de 15 ani. Singura diferenta e ca, este mai mica, de doua persoane. Anul trecut i-am pus incaltari C-uri noi, ca avea niste botine dunlop numai de 12ani .

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adiciordas

Sa aveti parte de ea!!!:OK:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul Radulescu

Multumesc tuturor.

Cred ca rulota o sa mai tina vreo 10...15 ani, dar nu stiu daca o sa o tin eu...e cam mica ptr noi, am facut un compromis doar ca sa vand autorulota...

Pe 28 mai am programat prima iesire, daca vremea ne ajuta.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan C.

Felicitari pentru achizitie! Sa o folositi sanatosi si sa aveti parte de iesiri frumoase!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G

Felicitări pentru achiziția făcută, dacă tot vei lucra la ea sa ii pui un rezervor de apa curată vezi dacă poți face ceva și cu bateria, nu sta bine lângă buteliile de gaz, sincer nu știu și nu cunosc legea di România, dar știu ca aici unde trăiesc și alte țări nu este voie sa ai butelia și bateria în același compartiment.
Pare ca nu ai avut rulotă anterior, te sfătuiesc sa nu o vezi ca o alegere proasta de înlocuire a camoerului, vei avea o deluzie imensa, ia-o ca pe o rulotă, folosind ca pe o rulotă ce îți oferă autonomie ce un camper visează.

  • Like 1
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul Radulescu

Salut tizule.

Da, sa stii ca m-am gandit sa mut bateria in interior.

Si probabil o sa o mut cand montez panourile solare.

Treaba este ca instalatia electrica de 12v e trasa/montata in compartimentul de la protap, si trebuie un pic de grija si niste stiinta, ca sa o mut in conditii bune,

dar de mutat o mut.

 

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G

In locul bateriei poți pune un rezervor de apă, dar va trebui sa călătoresti cu el gol (eu oricum călătoresc cu ele goale), poate deranja inerția apei în rezervor, e una pe ax ca mine e alta pe proțap.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul Radulescu

O sa vad....

Cred ca am loc de rezervor in interior, langa axa...dar sunt mai multe modificari de facut.

Sau pun un bidon de 60 litri in compartimentul de la protap, si umblu cu el gol....

Pana una alta ma pregatesc ptr sistemul solar si deocamdata am urmatoarele:

- baterie noua de 135ah, deepcycle(am primit=o de la sora-mea care o luase initial ptr un sistem solar de pus pe casa)

- conectori MC4 - 1 pereche (tot de la sora-mea)

- regulator de 30a (primit cu rulota)

- conectori MC4 y , primiti tot cu rulota.

 

Asadar mai am nevoie de 2 panouri solare semiflexibile de 100w buc (sau 120W daca gasesc) si de cabluri.

Fiind somer deocamdata, va mai dura pana cumpar panourile...dar sper ca totusi sa nu treaca vara fara sa le cumpar.

IMG-20200518-WA0006.jpg

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G

Spor la muncă în continuare, baftă la găsirea unui loc de muncă

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan Sofronea

Salut.
Panourile flexibile au durata de viata foarte mica( vezi review-uri, unele au murit chiar și după un an )
Controlerul e ok pana ești șomer, dupa aia iti recomand un MPPT, ca sa te bucuri de baterie și panouri la adevărată lor valoare.
Stiu ca pare tentant sa pui panouri semi-rigide, sunt ușoare în primul rand și sunt și ieftine. Dar 2 panouri rigide cu puterea de 100 W fiecare, au impreuna 16 kg. Eu am compensat surplusul de greutate alegând scaune pliante foarte ușoare, la fel și butelia de fibra de sticla, care plina are greutatea uneia din metal goala.
Succes cu rulota si cu jobul

Horsepower is how fast you hit the fence, torque is how far you take the fence with you

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu

Salut,  @Raul Radulescu!

 

Daca nu e urgenta, mai asteapta cu panoul si cand conditiile sunt favorabile investeste intr-unul rigid, monocristalin. Asta recomand eu. Daca tii mortis sa iei flexibil, ia unul tip ETFE. Este o tehnologie mai noua, nu se stie inca cat rezista in timp fata de cele obisnuite, dar fiind tehnologie noua care tocmai asta sustine - durata lunga de viata,  probabil sunt mai trainice decat cele obisnuite. Ca o regula generala, cele cu 72 de celule sunt mai eficiente.  Ai putea sa iei unul de 200 W pe care sa-l faci fix sau mobil. Un sistem astfel alcatuit (mobil) am eu si sunt tare multumit. Gasesti detalii in cateva postari d'ale mele pe aria dedicata.

 

Bafta!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul Radulescu

Salut Laurentiu,

M-am gandit si nu vreau sistem mobil...Nu e ptr stilul meu de campare...am copii iuti si neastamparati care reusesc sa sparga/strice cam tot

pe ce pun mana...

Am montat personal atat panou rigid pe plafon cat si panou semiflexibil pe plafon (ambele fixe)....deci am experienta si termen de comparatie.

Prefer panou semiflexibil din 2 motive:

- greutate lor

- modul de montare pe acoperis este foarte simplu si fara gauri.

Stiu ca si cel rigid se poate monta fara gauri, dar costa mai mult suportii dedicati si manopera necesara e mai mare.

Oricum inca studiez preturi...

 

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Fejer Antal

Salut @Raul RadulescuSi eu am optat pentru panouri fixe, insa rigide. Am lipit cu adezivul dedicat pe suporturi dedicate. Arata si sta bine. Numai pentru cablu a trebuit sa gauresc acoperisul. Aici tot piesa sí adezivul dedicata am folosit. 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

Felicitări pentru achiziție @Raul Radulescu, spor la bricolat și s-aveți vacanțe minunate! :salutare!:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Sorin  Leitoiu

@Raul Radulescu spor la munca si vacante placute !

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.