Dragos M

Planuri / discutii despre iesire cu rulota dupa 15 Mai

82 postări în acest subiect de discuţie despre Planuri / discutii despre iesire cu rulota dupa 15 Mai

Planuri / discutii despre iesire cu rulota dupa 15 Mai

MARIAN OLBI

Salutare eu voi pleca pe 5 iunie la Rau de Mori la coada lacului , cred ca voi sta 10 zile depinde acum si de vreme . Anul trecut am fost acolo in aceași perioadă si a fost fantastic .

 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Mircea

@MARIAN OLBI interesanta zona. Banuiesc ca e vorba de Lacul Ostrov. Poate ne dai mai multe detalii : cum ajungem, ce gasim acolo, aprovizionare si poze cat mai multe. Multumim.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mircea

Dragi colegi, va propun si eu o locatie despre care am aflat cate ceva, dar recunosc ca inca nu am ajuns in zona. Este vorba de CAMPU CETATII, unde se ajunge astfel: 

(E60/DN1) – Brasov- Rupea- Sighisoara-Sovata-

Sovata (DJ153) spre nord – Sacadat – spre Eremitu – la dr spre Campu Cetatii.(cca 3 km).
Este o zona superba si in zilele toride de vara, un loc de relaxare. In localitate este un Camping Mustang. Cautati pe internet si o sa gasiti niste informatii excelente privind tarifele accesibile si facilitatile pe care le au. Daca cineva a fost acolo, rugam sa ne dea mai multe detalii.

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Dragos M

@Mircea Ultimele doua intalniri nationale ale acestui forum s-au desfasurat fix in locatia mentionata de tine..., gasesti detalii si poze pagini intregi pe forum..., doar trebuie sa cauti... :default_big_grin:

Am rugamintea sa nu ne abatem de la subiectul acestui topic !

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vlad Iliescu

Se pare ca in zona de munte numai ziua de sambata este cu pauza de ploaie, iar temperaturile sunt foarte zgarcite. In schimb, in Delta si la mare situatia pare cea mai favorabila in acest weekend. Ma gandesc serios sa plec de maine la Murighiol.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
MARIAN OLBI

Iata cateva detalii despre locația Rau de Mori coada lacului Ostrov. Se poate ajunge acolo pe drumul național 66 Petroșani-Hateg. La intrarea în Hațeg dinspre Petroșani se face stânga pe lângă castelul Santamaria Orlea . De aici sunt in jur de 15 kilometri de mers pe un drum betonat pot sa spun destul de bun. Mai exista o posibilitate de a ajunge , la ieșirea din Hațeg înspre Caransebeș in dreptul localității Clopotiva se face la stânga și mergeți pe acel drum până la coada lacului Ostrov.Drumul este asfaltat.Aveti in satul Rau de Mori tot ceea ce va trebuie de cumpărat. Se pot face mici excursii la Cetatea Colț sau Biserica Cnezilor Cândea, la fel se poate ajunge la Sarmizegetusa muzeul dinozaurilor, sau daca va place adrenalina puteti face un zbor cu parapanta cu băieții de la clubul parapantistilor din Clopotiva . Pentru pescari se poate pescui in lac sau pe rau la clean, mreana păstrav.

  • Like 5
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai-Arad
în urmă cu 4 ore, Mircea a scris:

Banuiesc ca e vorba de Lacul Ostrov.

Poate ne dai mai multe detalii : cum ajungem, ce gasim acolo, aprovizionare si poze cat mai multe. Multumim.

 

24 minute în urmă, MARIAN OLBI a scris:

Iata cateva detalii despre locația Rau de Mori coada lacului Ostrov. Se poate ajunge acolo pe drumul național 66 Petroșani-Hateg. La intrarea în Hațeg dinspre Petroșani se face stânga pe lângă castelul Santamaria Orlea . De aici sunt in jur de 15 kilometri de mers pe un drum betonat pot sa spun destul de bun. Mai exista o posibilitate de a ajunge , la ieșirea din Hațeg înspre Caransebeș in dreptul localității Clopotiva se face la stânga și mergeți pe acel drum până la coada lacului Ostrov.Drumul este asfaltat.Aveti in satul Rau de Mori tot ceea ce va trebuie de cumpărat. Se pot face mici excursii la Cetatea Colț sau Biserica Cnezilor Cândea, la fel se poate ajunge la Sarmizegetusa muzeul dinozaurilor, sau daca va place adrenalina puteti face un zbor cu parapanta cu băieții de la clubul parapantistilor din Clopotiva . Pentru pescari se poate pescui in lac sau pe rau la clean, mreana păstrav.

 

Vezi harta aici: https://goo.gl/maps/CuDa146zYQBJ5wzK9

:)

Coordonatele GPS: 

45°30'09.9"N 22°50'50.7"E

45.502757, 22.847429

Modificat de Mihai-Arad
smile icon
  • Like 2
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P
în urmă cu 8 ore, Mircea a scris:

Daca cineva a fost acolo, rugam sa ne dea mai multe detalii.

 

:default_doh::default_doh::default_doh:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mircea
în urmă cu 7 ore, Dragos M a scris:

Am rugamintea sa nu ne abatem de la subiectul acestui topic !

Si care ar fi subiectul acestui topic in acceptiunea ta? Eu doresc doar sa ma documentez cat mai bine cu privire la unele zone frumoase in care sa poposesc pentru cateva zile la vara intr-un circuit prin tara pe care intentionez sa-l realizez. Imi cer scuze ca nu am citit pe Forum despre aceasta locatie atat de cunoscuta de colegii care au participat la intalniri. Ma voi autopedepsi si o luna nu voi mai intra pe Forum. Succes!

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Dragos M

@Mircea subiectul topicului este dupa cum se poate vedea,  planuri despre iesirea cu rulota de dupa perioada starii de urgenta..., (discutam de iesirile

in situatia actuala..., daca sunt probleme pe drum...etc.) nu prezentarea locatiilor de campare..., daca doresti informatii despre locatii poti deschide un topic nou si cere informatii despre ce zone te intereseaza...

 

Referitor la “autopedeapsa” eu nu-i vad rostul insa e alegerea ta ..., fiecare face ce doreste in legatura cu activitatea lui pe acest forum.

Seara frumoasa !

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
G.Janos

Buna ziua. Astazi intentionez o iesire de sfarsit de saptamana in aproprierea zonei de locuit. Traseul meu ar fii urmatorul: Tarnaveni, jud. Mures - Subcetate (Zetea) jud. Harghita, aprox 130 km. Ca puncte mai importante trebuie sa trec prin Praid jud Mures si Odorheiu Secuiesc jud. Harghita. Voi bifa punctul 8 din declaratie, sper ca nu voi intampina probleme cu autoritatile. Reveni cu detalii dupa drumul parcurs, sper cu vesti bune si nu cu o amenda :)

  • Like 3
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Fejer Antal

Salutare @G.Janos Drum bun fara evenimente neplacute sí distractie la maxim.:salutare!:

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
MARIAN OLBI

 Salutare , sa aveti drumuri bune fără evenimente neplăcute si o vreme splendida:autorulota:

  • Like 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vlad Iliescu

Din moment ce duminica ploua peste tot, am ales si eu varianta cu traseu scurt, deci Bran ramane.

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Fejer Antal

Drum bun @Vlad Iliescu distractie placuta!

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Draghiciu Dumitru

Sorin se poate ajunge cu rulota la Pardina

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Sorin  Leitoiu
7 minute în urmă, Draghiciu Dumitru a scris:

Sorin se poate ajunge cu rulota la Pardina

Da, traseul ar fi Constanta, intri in tulcea si la statia Lukoil faci dreapta si urmezi drumul circa 2km si vei ajunge la o intersectie in forma literei T , o iei la stanga pe strada Elizeului ( vezi ca imediat ce faci stanga ai un magazin de momeli pentru pescuit )  ..mergi circa 300m si vei ajunge la un sens giratoriu mare (   SI AICI  VEI GASI CIRCA 5-8 MAGAZINE CU MOMELI ) unde faci dreapta ca dupa 150m sa faci usor jumatate stanga pe starda Orizontului si mergi tot inainte 3-4 km drumul fiind asfaltat si te va scoate in strada Bacului unde este si bacul .

De obicei trece din ora in ora, la orele impare trece de la Tulcea , este program afisat.drumul pana la Pardina are cam 25 km , in zona localitatilor este asfaltat 1-2 km dupa care iar gropi ....ma rog. Dupa  primul post de control aflat la circa 10 km de bac  spre Pardina , dupa circa 1 km este drum de pamant .Si tot inainte ...pana la pardina

  • Like 4

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adam Adrian

Se poate și mai departe de Pardina. Eu am fost până la canalul Tătaru.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Anghelescu Anton

:noroc:Salut. Da, se poate pana la Chilia, mergand când pe dig când pe langa dig .Dar fara rulota sau  cu rulota daca aveti un 4x4 peste 150cp. Pe harta acest drum este trecu Dn.Nu garanrtez ca mobilierul va mai fi la locul lui.Bafta si cu ochii pe cer.daca ploua Dumnezeu cu mila. PS>Atenti mare la urcarea pe BAC Dunarea este ffff.scazuta.

  • Like 2
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Claudiu Fabian Milea

Salut, pentru prima noastra iesire cu rulota proprie ne gandim sa iesim in perioada 28.05 - 8.06 in aproprierea Sibiului, am gasit un camping interesant pentru copii langa Dumbraveni, intre Medias si Sighisoara... Dara's Camping, unde au si echitatie si se pare ca este deschis... Apoi cateva zile vom merge la Carta, la camping De Oude Wilg... Am intrebat daca au deschis campingul Doua Lumi din Blajel, unde am mai fost de 2 ori cu cortul si a fost foarte foarte bine... dar se pare ca doar din 15 iunie vor deschide...

  • Like 4

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vlad Iliescu

La Bran e liliacul înflorit,   4-5 mușterii in camping,   pe drum nici un fel de întrebări sau probleme. 

20200522_135849.jpg

  • Like 7

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel I
în urmă cu 6 ore, Claudiu Fabian Milea a scris:

... Dara's Camping, unde au si echipa tie si se pare ca este..

Se pare ca ne vom intalni! 😁

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Anghelescu Anton

:noroc:Salut.Dupa 1 Iunie cred ca voi alege judetele cu cel mai mic numar de inbaolnaviri, Braila si Tulcea, si bifez pc.8 Pescui.SA fim sanatosi.:autorulota:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adam Adrian

@Vlad Iliescu Salut! Ce rasa e partenerul vostru? L-am văzut o data la vulcanii noroioși.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.