Ursu Florin

Antena Rulota

13 postări în acest subiect de discuţie despre Antena Rulota

Antena Rulota

Ursu Florin

Salutare, am o antena pe rulota pe care vreau sa o dau jos. Problema e ca nu știu ce sa fac cu gaura care rămâne + găurile ramase de la suruburi.

Ce recomandări aveți? 

Mulțumesc! 

FB_IMG_1572710192223.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Adam Adrian

@Ursu Florin Salut! Încearcă să prinzi altceva, dacă ai nevoie in locul ei. Daca e prinsa pe plafon poate merg suporții de la panourile solare.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin
1 minut în urmă, Adam Adrian a scris:

@Ursu Florin Salut! Încearcă să prinzi altceva, dacă ai nevoie in locul ei. Daca e prinsa pe plafon poate merg suporții de la panourile solare.

Din păcate nu este loc acolo pentru panoul solar :default_109: Am loc între trape pentru panou, asa este și mai ferit de curenții de aer. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin

M-am gândit la asta doar ca da în dulap. Doar sa o pun asa sa înlocuiesc antena. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

Ai nevoie de aerisire și in dulap...n-ar strica una acolo, seara când îti dai jos hainele care miros a gratar. :default_big_grin:

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin

Problema este ca talpa antenei este mult mai mare in diametru, undeva la vreo 25cm, daca dau talpa jos o sa ramana gaurile de la suruburi, eventual pot lasa talpa si sa dau jos doar palaria antenei. Si pe gaura din talpa sa Montez o aerisire.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ionut C.

Daca nu vrei sa montezi o aerisire, poti aplica o tabla de aluminiu sau alubond, fixata prin lipire. Nu e nevoie de suruburi. Gaurile ramase de la vechiul suport le astupi cu acelasi mastic (SIKAFLEX 11FC e foarte bun pentru ambele situatii).

  • Like 2
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
A. Traian

Eu am pus in gaura de la talpa un capac de bidon de 5 litrii. Se potriveste la fix. Etanșat cu FC11, bineînțeles...

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu

Sau lipesti o bucata de plastic alb, marimea A4 sau A3 (in functie de cat de mare e zona pe care o vrei acoperita) de la orice raion de papetarie... :)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Fejer Antal

Daca vrei pot sa-ti dau o bucata de tabla Alumínium de 0.5grosime pe care sa lipesti.

  • Like 2
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan C.

Avand in vedere plafonul este din tabla de eluminiu, as merge pe tot tabla de aluminiu, litipa cu 11 FC. O bucata putin mai mare. Avand in vedere ca antema este pe stanga, se cam agata se crengile copacilor de pe drum. Din experienta o spun.

 

Spor.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin

Am dat jos antena. Am avut 8 șuruburi, găurile au fost astupate cu 11fc după care am băgat șuruburile înapoi și le-am acoperit tot cu 11fc.

In mijloc a fost doar o gaura pentru cablu tv, pe care am umplut-o cu 11fc după care am băgat un dop de cauciuc pe care l-am acoperit in totalitate cu 11fc.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.