Claudiu Fabian Milea

Sfaturi achizitie rulota de familie - 6 pers

16 postări în acest subiect de discuţie despre Sfaturi achizitie rulota de familie - 6 pers

Sfaturi achizitie rulota de familie - 6 pers

Claudiu Fabian Milea

Buna ziua, suntem o familie formata din 2 copii (7 si 9 ani) si 2 adulti (182 si 176 cm) si cautam o rulota cu posibilitate de cazare a 6 persoane pentru ca vrem sa avem parte de mai mult spatiu si posibilitatea de a lua bunici sau prieteni ai copiilor cu noi... Ne orientam spre o rulota dupa 2008, pana in 9000-10000 euro, consider ca un mover este esential, cortul ar fi bine venit dar nu obligatoriu in prima faza deoarece detinem un pavilion achizitionat pentru iesirile in camping cu cortul.

 

Am studiat diverse compartimentari si cred ca cel mai bine pentru noi se potriveste formatul cu doua paturi suprapuse, preferabil 3, pat frantuzesc iar central banchete pentru luat masa care se pot transforma in pat dublu pentru copii... In aces fel putem avea dormitoarele in permanenta configurate pentru dormit si locul de luat masa separat.

In aceasta configuratie am gasit modelul Weinsberg 500FDK ca si exemplu: https://weinsberg.com/wohnwagen/caraone/grundrisse/500-fdk

 

Nu suntem limitati doar la acest format, doar ca il consideram preferabil pentru noi. Am facut o saptamana de concediu la final de Octombrie cu un Weinsberg 450FU inchiriat si am fost foarte incantati mai putin de transformarea locului de luat masa in pat si invers... Imi place foarte mult cu au proiectat cei de la Weinsberg rulotele si faptul ca au cred ca cel mai bun raport pret/performanta dar sunt mirat ca se gasesc foarte foarte putine... mai ales de 6+ persoane.

 

Nu prea imi plac modelele englezesti, cele cu doua canapele fata in fata... sau cu paturi suprapuse transformate din dulapuri...

 

Momentan nu am gasit pe piata ceva care sa ne placa... mai cautam... asteptam... nu stiu daca este cel mai bun moment...

 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Raul G

Aceea care ai găsit-o pt 4+2 persoane este perfectă, Weinsberg oferă calitate preț foarte bun, iar acum cu criza de vânzări cred ca vei putea obține preturi foarte avantajoase.

O alta varianta ar putea fi 500 EU sau chiar 450 FU, iar când veți avea "musafiri" un cort pt copii lângă rulotă

. Poți lua în considerare și cele cu pat rabatabil, au o lungime mai redusa cu un număr de locuri de dormit mai mare.

Noi suntem 5, pana acum 2 au dormit în paturile suprapuse și cel mic cu noi, dar de anul acesta cel mare îl scoatem afara în cort.

 

PS Cu ce vei trage?

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu

@Claudiu Fabian Milea, salut si bine ati venit!

 

Eu zic sa mai cercetati problema patului principal. Acel decupaj cam intr-o dunga va fi o problema pentru doamna, mai ales la inaltimea dansei. Sunt clipuri pe Youtube cu astfel de recenzii, unde cel care sta la margine (cu inaltime pana in 170 cm), nu sta confortabil. De preferat sa cautati fara acel decupaj sau foarte redus (sub forma de curba, nu in lung).

Si inca ceva: sa va limitati la cei 232 cm latime ai rulotei alese, nu mai mult. In Romania va fi dificil in anumite situatii des intalnite pe sosele (drum ingustat, in lucru etc.) Cu o latime de 250 cm va fi dificil.

 

Succes!

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G
[mention=5833]Claudiu Fabian Milea[/mention], salut si bine ati venit!
 
Eu zic sa mai cercetati problema patului principal. Acel decupaj cam intr-o dunga va fi o problema pentru doamna, mai ales la inaltimea dansei. Sunt clipuri pe Youtube cu astfel de recenzii, unde cel care sta la margine (cu inaltime pana in 170 cm), nu sta confortabil. De preferat sa cautati fara acel decupaj sau foarte redus (sub forma de curba, nu in lung).
Si inca ceva: sa va limitati la cei 232 cm latime ai rulotei alese, nu mai mult. In Romania va fi dificil in anumite situatii des intalnite pe sosele (drum ingustat, in lucru etc.) Cu o latime de 250 cm va fi dificil.
 
Succes!
Concord cu Laurențiu, a noastră fiind 250 este ok trăind în vest, dar mi-ar a bătăi de cap sa ma plimb cu un tren de 2, 50x13, 00 meteo prin România.
In privința patului tip "francez" eu nu pot sta în el, din pricina claustrofobiei fiind închis între peretele de la baie și cel al rulotei.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Claudiu Fabian Milea

Mulțumesc mult de răspunsuri, încă nu am găsit rulota... Ne dorim una de genul 500FDK... Am dormit în acel pat francez o săptămână fără nici o problemă, de obicei dormim destul de apropiați, chiar și acasă avem pat de 160... De tras, momentan avem o problemă, avem un Kia Sportage, 1, 6 benzină, 134 cp și nu poate trage mai mult de 1200kg... Iau în calcul și o schimbare de mașină...

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G

Pentru ceea ce dorești musai sa schimbi mașina

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Fejer Antal

Salutare @Claudiu Fabian Milea. Am un prieten care nu de mult a schimbat rulota cu una mai mare. Latimea rulotei acuma are 2, 5m. El se descurca fara probleme, iar spatiul din interior e net superior fata de rulota anterioara. Insa neaparat trebuie sa schimbi masina. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Claudiu Fabian Milea

Salut rulotisti, am gasit un Hobby De Luxe Easy 500 KMFE din 2006 cu cort si marchiza... pun cateva poze de pe un site de anunturi... Pretul este in jur de 7000 Euro... Ce parere aveti?

WhatsApp Image 2020-05-14 at 10.53.29.jpeg

WhatsApp Image 2020-05-14 at 10.53.31.jpeg

WhatsApp Image 2020-05-14 at 10.53.32.jpeg

WhatsApp Image 2020-05-14 at 10.53.31(1).jpeg

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel Schuster

Rulota arata bine in poze. Trebuie vazuta si “cautata” de probleme cu cineva care este rulotist. Daca trece testul se ajunga la pret. Acesta depinde de dotarile rulotei. O cautate pe un site de vanzari din Olanda sau Germania dupa acest model da un pret “al pietei”. 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Claudiu Fabian Milea
în urmă cu 11 ore, Gabriel Schuster a scris:

Rulota arata bine in poze. Trebuie vazuta si “cautata” de probleme cu cineva care este rulotist. Daca trece testul se ajunga la pret. Acesta depinde de dotarile rulotei. O cautate pe un site de vanzari din Olanda sau Germania dupa acest model da un pret “al pietei”. 

Multumesc de raspuns... in Germania si Olanda trec de 10000 astfel de rulote...

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G

Dacă modelul este identic și costa 1/3 maiult decât ai găsit, eu as fugi ca hăl rău de tămâie deoarece nimeni nu face cadou mimic, garantez ca mai ales o rulotă, camper, motocicleta deoarece se cumpără și trăiesc în principal cu pasiune.

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Claudiu Fabian Milea
în urmă cu 8 ore, Raul G a scris:

Dacă modelul este identic și costa 1/3 maiult decât ai găsit, eu as fugi ca hăl rău de tămâie deoarece nimeni nu face cadou mimic, garantez ca mai ales o rulotă, camper, motocicleta deoarece se cumpără și trăiesc în principal cu pasiune.

Eu am observat ca piata de afara este mai scumpa decat ce se gaseste la noi... la fel este si la masini... este foarte clar ca ceva nu este inregula... cu piata de la noi...

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Claudiu Fabian Milea

Rulota Hobby nu am mai cumparato... a fost vanduta inaite sa ajung sa o vad... tot raul spre bine...

Ieri am fost si am adus noua noastra rulota, un WEINSBERG 480QDK din 2012, unic proprietar, cumparata de la Dej, echipata cu AC, mover, doua corturi si pare in stare foarte buna. Are mici problemute: plasa de insecte de la usa nu se retrage, pompa de apa nu functioneaza... sper ca acestea sa nu ascunda alte probleme dar nu cred... In curand poze si din interior si o prezentare la rubrica Rulota Mea :D

WhatsApp Image 2020-05-18 at 18.38.32(2).jpeg

WhatsApp Image 2020-05-18 at 18.38.32(1).jpeg

WhatsApp Image 2020-05-18 at 18.38.32.jpeg

  • Like 6

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G

Frumos trenuleț, felicitări pentru achiziția făcută, sa aveți parte numai de călătorii minunate cu ea.
Pompa de apă nu-i problema, costă cam 50€ una, eu am cumpărat una de rezerva ce o am mereu cu mine din prima zi de când am luat rulotă nouă.
Plasa e sigur sărită de pe sine, cu un pic de atenție o pui la loc.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Aurelia Calin
La 19.05.2020 la 9:33, Claudiu Fabian Milea a scris:

Rulota Hobby nu am mai cumparato... a fost vanduta inaite sa ajung sa o vad... tot raul spre bine...

Ieri am fost si am adus noua noastra rulota, un WEINSBERG 480QDK din 2012, unic proprietar, cumparata de la Dej, echipata cu AC, mover, doua corturi si pare in stare foarte buna. Are mici problemute: plasa de insecte de la usa nu se retrage, pompa de apa nu functioneaza... sper ca acestea sa nu ascunda alte probleme dar nu cred... In curand poze si din interior si o prezentare la rubrica Rulota Mea :D

WhatsApp Image 2020-05-18 at 18.38.32(2).jpeg

WhatsApp Image 2020-05-18 at 18.38.32(1).jpeg

WhatsApp Image 2020-05-18 at 18.38.32.jpeg

Bună dimineața. Și noi tot cu un Sharan vrem sa tragem o rulotă. Cum se comporta la drum? Aveți numai B-ul sau și E-ul? Mulțumesc 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Claudiu Fabian Milea

Buna Aurelia, Este o placere sa tractezi cu Sharan, eu am tractat cu motor de 2l diesel de 140cp... masina si rulota se comporta foarte bine... am urcat Dealu' Negru foarte bine, chiar am putut depasii un microbuz care mergea cu 50-60km/h... Este o alegere foarte buna!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.