Stanescu Petru

Lucruri mici dar importante

10 postări în acest subiect de discuţie despre Lucruri mici dar importante

Lucruri mici dar importante

Stanescu Petru

Deschid acest topic pentru ca de cateva zile sunt cu familia la rulota, una dintre cele mai buna decizii pe care le am luat, eu mutandu ma cu munca destul de des.

Iepurasul ne a facut surpriza si a adus o rulota tabbert da vinci 585 de care suntem foarte multumiti, rulota a mai fost prezentata pe forum ca moby dick :))

 

De acum inainte trebuie sa aduc diverse modificari care sa ma ajute sa am tot confortul necesar si o autonomie cat mai mare, nu am mereu surse de apa sau curent etc.

 

orice sfat este binevenit :))

 

primul lucru care ma afecteaza - becurile sunt cu halogen ( nu halucinogen cum imi spusese cineva :))) si vreau sa trec pe led. Am vazut in comert fie varianta cu 3 leduri fie cu multe leduri mici, consumul fiind de 3-4 w. Stiti care sunt mai indicate?


al doilea - trebuie sa maresc rezervorul de apa, cel original are 40 l si e mic. Exista bazine de inlocuire la pret decent sau trebuie sa iau alt bazin ? Eventual unul exterior cu pompa,  ideal automata? Gen vasul de toaleta?

 

Pe masura ce mai vin intrebari intervin.

Multumesc anticipat .

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Bogdan C.

    Salutare. 

Pe tru inlocuirea becurilor halogen cu led, fara a face vreo modificare, poti cauta becuri cu acelasi filament, cu led. 

Pentru inlocuirea neoanelor, recomand inlaturarea partii electronice a neonului si montarea unor benzi rigide sau flexibile led. 

Rezervoare de apa dedicate, de diferite capacitati, gasesti la firmene consacrate cu piese de rulote.

Pentru vatianta de rezervor exterior mobil, poti folosi bidoane normale, legand o pompa exterioara dupa modelul rulotelor englezesti.

Spor. 

  • Like 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Stanescu Petru

Prima dilema - becurile - am spoturi, am scos un bec cu halogen este 12 v 10w, am cautat pe net si imi apare ca e tip gu4. Acum caut pe emag bec led si gasesc fie gu10, care cred ca s mai mari, fie gu5, 3!

sunt echivalente oare gu4 cu gu5, 3?
mai apare la inf soclu tip mr16!

ce trebuie sa caut?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin

@Stanescu Petru pune o poza cu becul vechi sau cu soclu sa vedem exact ce ți-o de bec ai. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Stanescu Petru

In stanga este un bec gu5, 3 de 3w, in dreapta este becul meu de halogen

5B93D72E-0FA2-44D8-B6F5-F695316AB7C9.jpeg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu

Salut,  @Stanescu Petru!

 

Echivalente pentru MR 11 si MR 16 gasesti aici. Alegi soclul care se potriveste. Atentie si la diametrul si inaltimea "abajurului"! Ca sa faci alegerea potrivita, ai aici explicata diferenta dintre socluri si marimea "abajurului".

 

PS: din fotografie, soclul care-ti trebuie este GU 4 (4 mm intre pini). Gasesti astfel de becuri LED si la magazinele de bricolaj. Din cate imi amintesc eu am luat de la Leroy Merlin.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin
33 minute în urmă, NRLaurentiu a scris:

PS: din fotografie, soclul care-ti trebuie este GU 4 (4 mm intre pini). Gasesti astfel de becuri LED si la magazinele de bricolaj. Din cate imi amintesc eu am luat de la Leroy Merlin.

Si eu luat din Dedeman modelul din poza. Am vrut sa fie cu lumina calda. 

Screenshot_20200504_133122_ro.emag.android.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Stanescu Petru

Am reusit sa gasesc becurile pe luminam.ro

Acum trebuie sa gasesc inlocuitor de neoane dar mai important sa definitivez sursa de curent.

Va rog sa mi spuneti daca gresesc : 2 panouri solare de 200 w, un invertor 12-220 de 1500w, doua baterii auto de 110w ( sau 2 de 150 dar sunt destul de scumpe)

Consumatori - tv, laptop, router, masina spalat rufe (800w ocazional, cuptor cu microunde.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Stanescu Petru

Si nu stiu daca controlerul de la solar fave fata, este ptr 20a, ar trebui unul mai mare?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel Schuster

Daca legi pe iesirea regulatorului consumatorii pe 12 V este suficient un regulator de 20 A.

Invertorul il legi cu fire cat mai scurte si groase direct la bornele acumulatorului sau acumulatorilor in paralel, deci nu ai treaba cu curentul suportat de regulator.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.