Adi Aloman

Gratar pe gaz

62 postări în acest subiect de discuţie despre Gratar pe gaz

Gratar pe gaz

Adi Aloman

Salutare,

 

Vreau sa-mi iau un gratar Cadac si am o singura butelie care o sa alimenteze permanent frigiderul si la nevoie boilerul si soba. Intrebarea e ce variante am sa alimentez gratarul? 

Ma gandeam la urmatoarele:

1. Mai iau o butelie 

2. Iau un ceas cu doua iesiri

3. Iau un racord cu doua iesiri, si aici mai apare intrebarea daca ceasul trebuie montat intre butelie si racord sau dupa racord trebuie montate doua ceasuri?

 

Multumesc anticipat!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

NRLaurentiu

1. Simplu: montezi (intercalezi) in compartimentul buteliei un "T"-eu la racordul care face legatura dintre conducta instalatiei de gaz a rulotei si furtunul flexibil spre regulatorul montat la butelie. Daca ai alt sistem (regulatorul montat direct la conducta si din regulator ai furtun spre butelie), adaptezi ideea, adica intercalezi un "T"-eu intre regulator si conducta. La "T"-eu montezi un robinet, iar de la acesta cu un furtun flexibil sau cu o conducta faci un traseu pana la o priza exterioara de gaz. Aceasta este varianta cea mai eleganta si sigura.

2. Daca nu-ti este frica de reincarcat butelii, iei o butelie mica si regulator si ai Cadacul oriunde vrei!

 

Spor!

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adi Aloman

@NRLaurentiu , mulțumesc inca o data pentru ajutor! E clar, mai iau o butelie:salutare!:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ionita Mihai

Salut, cel mai simplu mi se pare intercalarea unui "T" pe țeava de cupru, iar ramificata o duci către o fereastra de vizitare și pui o cupla rapida. Eu asa am și pot pune Cadac-ul sau aragazul în funcție de ce gătim... 

 

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Fejer Antal

Salut. Eu am cumparat o butelie mica de 5kg pentru alimentarea Cadacului. Daca vrei sa intercalezi un "T" eu propun sa pui si un robinet special pentru gaz, la "T" la iesirea catre Cadac. Nu stiu cupla rapida cat de sigur este fara robinet.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adi Aloman

@Ionita Mihai,  @Fejer Antal multumesc  pentru sfaturi. Acum e mult mai clar ce pot sa fac, aveam idee, dar vroiam si niste confirmari. 

In alta ordine de idei, ma gandesc sa iau un cadac second. Cum se comporta gratarul din fonta dupa ceva vremea? Se deterioreaza stratul antiaderent?

 

Multumesc!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ionita Mihai

Am Cadac-ul de 2 ani și nu s-a deteriorat deloc stratul antiaderent. Grătarele nu sunt din fontă ci din aliaj de aluminiu. Îl curat când sunt plecat cu spray special pt grătare, iar când ajung acasă îl bag la mașină de spălat vase. Singurul defect e ca a sărit puțin smalțul de pe colectorul de grăsime. 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adi Aloman
în urmă cu 13 ore, Ionita Mihai a scris:

Salut, cel mai simplu mi se pare intercalarea unui "T" pe țeava de cupru, iar ramificata o duci către o fereastra de vizitare și pui o cupla rapida. Eu asa am și pot pune Cadac-ul sau aragazul în funcție de ce gătim... 

 

In varianta asta folosesc un singur ceas, corect?

 

acum o oră, Ionita Mihai a scris:

Am Cadac-ul de 2 ani și nu s-a deteriorat deloc stratul antiaderent. Grătarele nu sunt din fontă ci din aliaj de aluminiu. Îl curat când sunt plecat cu spray special pt grătare, iar când ajung acasă îl bag la mașină de spălat vase. Singurul defect e ca a sărit puțin smalțul de pe colectorul de grăsime. 

Multumesc mult!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ionita Mihai

@Adi Aloman corect. Și nu trebuie să-ți faci griji legat de cupla rap. Nu pierde gaz nici când e conectat grătarul, nici când e decuplat. Dezavantajul e ca nu ai mobilitate ca și cu o butelie, dar rezolvi cu un furtun mai lung... 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adi Aloman

@Ionita Mihai, mulțumesc mult. O sa le pun in balanta, ambele variante au avantaje. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adi Aloman

Salutare, pana la urma mi.am amintit ca am o butelie romaneasca la socra.miu si o sa o iau pt Cadac. Oare e bun si regulatorul de gaz (a foat folosit pt un aragaz clasic)? Inca n.am ajuns sa le iau dar mi.a zis ca regulatorul are un reglaj. Cum imi dau seama cand e reglat corect?

 

Multumesc!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin

Cel mai bine vezi cum e CADACUL 30mbar sau 50mbar și în funcție de asta schimbi sau nu regulatorul. 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adi Aloman

Am vazut ca Cadacul functioneaza cu 30. Ma gandeam ca poate stie careva cu cat functioneaza aragazul clasic.

 

Multumesc!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P
în urmă cu 10 ore, Adi Aloman a scris:

Cum imi dau seama cand e reglat corect?

 

Multumesc!

Îl conectezi, îl aprinzi, și apoi reglezi ceasul stânga sau dreapta până când flacara e frumoasă, albastră...Dacă e galbenă, înseamnă că nu arde corect și afumă...Baftă! :salutare!:

  • Like 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adi Aloman

Multumesc mult!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adi Aloman

Salutare,

 

Am primit un Cadac din Anglia si am avut surptiza sa constat ca la racord am un filet interior compatibil cu o butelie din aia mica cu filet. Tot caut stut similar si am gasit doar la Exis unul cu filet exterior de 1/8. Aveti idee daca asta e masura? Daca nu e bun ma gandesc sa-l fac la un strungar si nu stiu niciunul - imi puteti recomada un strungar?

 

Multumesc!

20200518_144955.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Fejer Antal

Salut @Adi Aloman

Eu pot sa confectionez din alama stutul. Insa i-mi trebuie un model sau exact ce fel de filet iti trebuie.:salutare!:

  • Like 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adi Aloman

Salut,

Unul ca model n-am, dar pot sa desenez unul 😊. E ok asa?

 

Mersi mult! 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Fejer Antal

Foarte ok.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adi Aloman

Multumesc mult! Mai incerc sa gasesc unul gata facut, e mai simplu asa si daca nu gasesc te contactez.

:salutare!:

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Fejer Antal

Ok. Daca nu gasesti o rezolv eu, si nu te costa nimic.:OK: 

  • Like 6

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adi Aloman

Apreciez!

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Fejer Antal

Si este gata piesa cerut de colegul @Adi Aloman:salutare!:

IMG_20200520_134138.jpg

IMG_20200520_134121.jpg

IMG_20200520_134104.jpg

  • Like 6
  • Upvote 4

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adi Aloman

@Fejer Antal, mai rar oameni ca tine. Multumesc foarte mult!

:salutare!::multumesc!:

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Fejer Antal

Cu mare placere.:salutare!::noroc:

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.