David Alin

Recomandare Mppt + Inverter

45 postări în acest subiect de discuţie despre Recomandare Mppt + Inverter

Recomandare Mppt + Inverter

David Alin
31 minute în urmă, Draghiciu Dumitru a scris:

Nu ati inteles nu il intereseaza decat sa afle mai multe de la noi si sa demonstreze ce destep este .Lasa-ti il pace. Va bate-ti capul degeaba. A mai fost unul care a scris vre-o 13 pagini despre rulota si frigider si dupa ce a aflat tot ce avrut nu a mai scris nimic.

Dar cu ce va deranjat asa tare colegul cu frigiderul?Si cu ce v.am deranjat eu ?Ne cunoastem?Ne puteti spune si noua mai multe detalii , vizavi de aceste "iesiri" , sa nu ziceti ca reprezentati acest forum si ca sunteti avocatul celor de aici :-)

Peace .

Modificat de David Alin
  • Downvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

NRLaurentiu
în urmă cu 2 ore, Draghiciu Dumitru a scris:

Nu ati inteles nu il intereseaza decat sa afle mai multe de la noi si sa demonstreze ce destep este .Lasa-ti il pace. Va bate-ti capul degeaba. A mai fost unul care a scris vre-o 13 pagini despre rulota si frigider si dupa ce a aflat tot ce avrut nu a mai scris nimic.

Decat sa jigniti, mai bine ati invata sa scrieti...

  • Like 1
  • Upvote 1
  • Downvote 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel Schuster

Am rugamintea sa ne rezumam la discutii tehnice conform titlului topicului. Cred ca nu doreste nimeni sa degenereze discutia. Niciunul dintre noi nu detine adevarul absolut, suntem aici sa-l descoperim impreuna. Suntem baieti mari si ne place sa credem ca jucaria noastra e cea mai buna, dar GATA cu impunsaturile. Nu voi permite sa depaseasca nici unul din voi masura. Multumesc si hai inapoi la Watt-ii, Volt-ii si Amper-ii nostrii. 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Dragos M

Subscriu la ce a scris colegul @Gabriel Schuster , nu este prima data cand “poluati” un topic @Draghiciu Dumitru si @NRLaurentiu , initiatorul topicului a deschis un topic in care se discuta destul de ok, ca are sau nu rulota nu este un criteriu de a scrie pe forum, va rog daca nu aveti legatura cu subiectul acestui topic sa nu interveniti doar de dragul de a face conversatie ! Multumesc de intelegere si sper sa nu se mai intample si alta data !!!

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
David Alin

Chiar am facut ceva teste pe frigiderul personal , insa consuma exagerat de mult pentru capacitatea lui.Un Arctic de generatie mai veche.Ce frigidere se recomanda la rulote , am inteles ca sunt unele pe invertor .Poate da cineva mai multe detalii si cat consuma un astfel de frigider , un caz concret ?

Inca o intrebare , unde se gaseste conectica si aparatura "electrocasnica" , specifica rulotelor ?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ionut C.

Nu te supăra, nu știi să masori și faci afirmatij lipsite de simț tehnic și, mai grav, de bun simț. Nu am înțeles ce vrei, de fapt. Să te laude lumea pentru alegerea făcută? Să îți slăvim extraordinarul panou, PE care l-ai cumpărat? Cel mai serios, cel mai potent, cel mai rezistent la zgârieturi din câte ai întâlnit tu? Poate că ai nimerit pe forumul nepotrivit. Oamenii ăștia chiar ți-au acordat atenție, și-au făcut timp să-ți răspundă, iar tu răspunzi nepotrivit. Ești dintre cei care nu stiu ca nu știu mai nimic, dar nici nu au răbdare să învețe. 

 

  • Like 6
  • Upvote 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Ghita
în urmă cu 23 ore, David Alin a scris:

Ce frigidere se recomanda la rulote , am inteles ca sunt unele pe invertor

Daca ai avea inspiratia si rabdarea sa citesti ceea ce s-a scris deja in topicurile dedicate, ai gasi multe raspunsuri la intrebarile tale!

In general noi apreciem concordia si linistea pe acest forum!  Am dori sa ramana asa si din acest motiv iti sugerez o abordare mai soft!

Ar fi de folos tuturor!

Peace (ca sa te citez)!

 

PS  @Alin Opran a tot incercat sa-ti explice ca e popa, tu o tii langa ca e Batman!:amuzat:

  • Like 4
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Dragos M
în urmă cu 14 ore, George M. a scris:

Pacat ... daca cineva nu accepta ajutorul tau strecurat sub forma de oferta, deja treci la bun simt lipsa ...

"ți-au acordat atenție, și-au făcut timp să-ți răspundă" ...nu asta e scopul unui forum ? Te asigur ca nu e facut pentru agatat clienti !

Nu e nimeni obligat sa raspunda aici; in plus, destule replici sunt nefolositoare.

@David Alin : pune in practica ultima varianta expusa aici si lasa deoparte ofertele si parerile cunoscatorilor; esti pe calea cea buna.

 

@George M.
Vad ca din nou te “mananca” degetele, la urmatoarea abatere vei fi banat !!!

 (Daca nu stiai nu e nimeni obligat sa raspunda pe acest forum ! Iar tu nu esti in masura sa judeci asa ceva ! Sau sa tragi concluzii !

daca ai ceva de raspuns si vrei sa raspunzi  on topic bine, daca nu abtine-te, te rog!)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Dragos M

Maine dimineata voi sterge postarile offtopic din acest topic..., este un topic tehnic si e pacat sa fie “poluat”..., am rugamintea ca cei care posteaza (nu neaparat in acest topic, ma refer la general, ) sa posteze la subiect, fara atacuri, contraziceri sau alte discutii fara rost in acest fel toti vom avea de castigat cand pe forum apare un topic interesant pe cate il citim cu interes si placere...

Multumesc pentru intelegere !

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
David Alin

Mersi de indemnuri , voi rasfoi mai bine forumul pentru raspunsuri si nu voi mai posta daca asta se doreste .Va asigur ca nu am intentii rautacioase si nici sa deranjez pe nimeni , nici macar sa va judec atacurile la persoana , e treaba fiecaruia ce face .

Multumesc celor care au incercat sa ma ajute , sa-mi raspunda si sa piarda timp pe topicul initiat de mine .

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alin Opran
La 15.04.2020 la 4:38, David Alin a scris:

Multumesc celor care au incercat sa ma ajute , sa-mi raspunda si sa piarda timp pe topicul initiat de mine .

 

Inca o mana de ajutor in intelegerea fenomenului de incarcare a bateriilor, varianta simpla :salutare!:

 

Mai jos poze cu controlerul mppt pe care l-am pus in teste in conversia Ducato pe care o fac acum.

 

Momentul cand este facuta poza este ora 4 PM in Dublin, soarele spre apus, inclinatia soarelui cred ca max 20grade deasupra orizontului. 2 panouri fotovoltaice de 100W care genereaza cca 18.8V in sarcina si 5.3A max (soare perpendicular) conectate in seria au dat urmatorii parametrii:

 

Upanouri = 36.6V

Apanouri = 2.9A

Putere intrare UxI= 106w (cam 50% din total)

 

Ubat = 13.6V

Abat = 7.6A

Putere bat = 103w (transferati in baterie)

 

Rezulta transfer aproape integral al enegiei furnizate de panouri :clapping:, o pierdere in sistem de 3W

 

Daca le-as fi avut in paralel fara controler mppt (nu ar fi ajutat), caracteristicile ar fi fost:

 

U panouri = 18.3V

A panouri = 5.8A (dublu fiind in paralel)

P panouri - 106w (identic, normal)

 

Ubat = 13.6V

Abat = 5.8A

P bat = 78.8W

 

Astfel se explica functionarea si eficienta controlerului mppt, are nevoie de tensiune mareeee la intrare pentru a prezerva puterea de intrare catre baterie. Ceea ce vreau sa spun ca panoul tau care genereaza maxim 18V in conditii ideale nu este suficient (dpdv al tensiunii generate nu al amperajului) pentru a-ti incarca bateria ta care are nevoie de 16.6V la borne pentru o incarcare eficienta. Problema esentiala este tensiunea generata. Atat!

 

Bun panou, buna baterie dar imperecherea lor nu este posibila fara artificii si bani in plus :salutare!:

 

20200414_160111.jpg.82b11f75141de5563382c53adcb30804.jpg20200414_160117.jpg.419e50df0ac4fcb0215ccd8836ec4db1.jpg

 

Spor :noroc:

 

  • Like 4
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
David Alin

Multumesc mult dle. Opran .

Ceea ce ati testat si dovedit practic , face cat 1000 de cuvinte , fix de asta avem nevoie .Foarte util .

Momentan , astept pe saptamana viitoare sa mai adaug 2 placi de celule sa configurez modul de baterie pe 24V si voi incerca sa modific panoul , punandu-l in serie sa obtin 36V.Sper ca va fi mult mai Ok asa si voi scapa de multe probleme .

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marian Petre

  Salut !

  Am pus o poza cu panourile montate de mine, pe al meu camper, ca sa fii convins ca vorbesc in cunostinta de cauza. Asculta sfaturile colegilor de pe forum, care, la randul lor  au experienta si au invatat din greseli, la fel ca si mine. 

  Daca doresti sa folosesti panoul pe care-l ai, trebuie sa mai cumperi un panou, care inseriat cu ce ai tu, sa obtii minim 30 v. Daca ai 30 v, configurezi bateria pentru 25, 4 - 26 v, cumperi un invertor hibrid, cu incarcator, de 24 v, 3000 w unda pura, ( sau mai putin, daca gasesti), care incarca daca primeste minim 30v din panouri si ai rezolvat problema. 

    Bafta !

IMG_4478[1].JPG

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marian Petre

M-am grabit  putin cu comentariul si nu am vazut ce posibilitati de configurare are bateria pe care o ai.

Poti incarca bateria, cu acel panou, daca o configurezi la 12.8-16.6 v.

Gasesti la Victron  incarcator mppt, care se poate configura, la randul lui pentru bateria ta

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vana Petre
în urmă cu 3 ore, Marian Petre a scris:

M-am grabit  putin cu comentariul si nu am vazut ce posibilitati de configurare are bateria pe care o ai.

Poti incarca bateria, cu acel panou, daca o configurezi la 12.8-16.6 v.

Gasesti la Victron  incarcator mppt, care se poate configura, la randul lui pentru bateria ta

D-le Marian Petre si acum te grabesti...citeste tot ce a scris Alin Opran in acest topic precum si prospectele contolerelor mppt si al invertoarelor de pe piata si vei vedea ca pt combinatia panou-baterie (chiar si configurata 12, 8-15, 6) a colegului sunt sanse minime sa gasesti ceva controler-invertor compatibile...un mppt are nevoie de o tensiune de cca. 1, 5-2 ori mai mare decat tensiunea bateriei ca sa functioneze ca mppt, altfel el lucreaza, cat poate, ca pwm...si nici ca pwm nu poare incarca la maxim o baterie de 16, 6 V dintr-un panou care da 18 V....la fel, un invertor obisnuit, de 12 V, cum vede o tensiune pe baterie peste 14, 5-15 V, se decupleaza pe motiv de supratensiune...numai daca gasesti unul la care poti sa-i configurezi acest parametru, poti sa-l imperechezi cu o baterie pe Li.

Colegul David Alin, pana la urma a inteles care era problema...tensiunea mica a panoului...si a gasit singur o solutie (nu stiu cat de usor de implementat este totusi...asta depinde de constructia panoului sau) sa modifice legarea serie-paralel a celor,  banuiesc, 4 segmente de panou (care, din fabrica, vin legate cate 2 in serie, apoi acestea legate in paralel) si sa le lege pe toate 4 in serie pt a ajunge la o tensiune de cca 36 V, suficienta sa incarce cu un mppt si baterii de peste 24 V.

  • Like 3
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
David Alin

HRISTOS A INVIAT !:salutare!:

Da colegi  , am luat o pauza intre timp , sa gandesc problema bine si sa calculez optiunile cele mai bune .

Cel mai probabil voi suplimenta modulul de baterie pentru a o configura pe 24V voi incerca sa modific panoul pentru 36V si astfel cred eu ca voi castiga si capacitate de stocare mai multa , pierderi ceva mai putine pe cabluri fiind amperajul mai mic, invertor mai usor de gasit(deja m-am gandit la unul hybrid sa preia din panouri direct, evit astfel cabluri in plus si costul unui Mppt separat) .

Acum scotocesc toate sursele pentru a mai elimina o problema de viitor :

Consumul in gol al invertoarelor, foarte important in cazul meu , fiind un sistem portabil si foarte usor , unde orice Watt consumat in plus conteaza .Observ ca majoritatea invertoarelor sunt in realitate destul de ineficiente, 70-80% eficienta la conversie si au un consum in iddle de peste 2Ah/4Ah , ceea ce e foarte mult.

Foarte utile postarile dvs , le-am citit cu atentie .

Thanks .

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
David Alin
La 17.04.2020 la 15:46, Marian Petre a scris:

  Salut !

  Am pus o poza cu panourile montate de mine, pe al meu camper, ca sa fii convins ca vorbesc in cunostinta de cauza. Asculta sfaturile colegilor de pe forum, care, la randul lor  au experienta si au invatat din greseli, la fel ca si mine. 

  Daca doresti sa folosesti panoul pe care-l ai, trebuie sa mai cumperi un panou, care inseriat cu ce ai tu, sa obtii minim 30 v. Daca ai 30 v, configurezi bateria pentru 25, 4 - 26 v, cumperi un invertor hibrid, cu incarcator, de 24 v, 3000 w unda pura, ( sau mai putin, daca gasesti), care incarca daca primeste minim 30v din panouri si ai rezolvat problema. 

    Bafta !

Salut.

Fix asta fac acum , tratez problema cu un chinez sa-mi trimita un invertor hybrid pe 24V / 1000W, ca de capacitate mai mare si dimensiuni reduse , nu se gaseste .

Ce dimensiuni au panourile tale din poze , ce specs si daca ai ceva masuratori real life cu ele in plin soare..

Thanks.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marian Petre

Ai aici o poza cu specificațiile panourilor. 
Nu am măsurători, pentru ca acestea nu se pot face cu acuratețe pe sistemul meu.

Incarcarea se face in funcție de starea bateriilor din momentul măsurătorii. Vara trecută, măsurătorile făcute la aceeași ora a zilei, câteva zile la rând, au avut valori cu mari diferențe 

F8691A0B-0474-4ED7-819A-83A2F66FB2C5.png

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel Schuster

@Alin Opran

 

Citind postarea ta cu masuratorile efectuate cu panourile in paralel si apoi in serie mi-am dat seama ca si panourile mele sunt conectate in paralel. Am pus scara, am scos conectorii si am legat panourile in serie. Alta viata! Dupa citirea parametrilor, randamentul panourilor este spre maxim. Multumesc! 

  • Like 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alin Opran
în urmă cu 5 ore, Gabriel Schuster a scris:

Multumesc! 

:salutare!:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.