SebastienG

Nevoie de sfaturi

4 postări în acest subiect de discuţie despre Nevoie de sfaturi

Nevoie de sfaturi

SebastienG

neattza!

 

Salut colegii,

 

Avand in vedere ca sunt nou in bransa si neexperimentat (dar cu elan :) ) am nevoie de cateva sfaturi de la voi!!!

 

Doresc sa imi dotez noua mea rulota cu cate ceva acareturi unele mai utile decat celelalte dar nu as vrea sa ma arunc sa iau lucruri pe care nu le pot folosi

 

asadar:

 

1. Ce detector de fum imi recomandati, unde se monteaza si de unde il pot achitiona eventual si pret apx sau monoxid de carbon (e acelasi lucru?!)

2. Detector de gaz la 12v cu electrovalva se gaseste? se merita cu electrovalva? sau ce utilizati voi si imi recomandati si mie

3. Termometru interior si exterior? am vazut ceva la Lidl (poate ceva care sa faca o automatizare la sistemul de incalzire ar fi ideal :ascratch:)

4. Kit PANOU SOLAR? sau ce sistem de Panou Solar folositi si ce beneficii aveti de pe urma lui (plus trebuie trase prize de 12v in rulota ea fiind echipata cu prize de 220?) sau recomandarea cuiva care se ocupa de instalare kituri si e fair play sa imi dea sfaturi utile de ce sa achizitionez si de unde in functie de ce am deja pe rulota!

 

Multumesc anticipat

hi

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Viorel C.

Urmareste topicul Piese si accesorii rulota, cauta ce doresti si te pot ajuta asa cum scrie in topicul respectiv.

 

Pentru aflarea de detalii si optiuni ale fiecarui element dorit, gasesti cateva discutii in forum despre fiecare in parte,  folosind functia "cautare",  daca nu, atunci intrebarile tale sunt binevenite.

Succes!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Florin Smolnicki

@SebastienG, aș avea și eu câteva păreri strict personale.

 

1. Nu am detector de fum în rulotă și nici nu îmi voi monta niciodată așa ceva. Nu cred căeste nevoie de așa ceva. Complicăm prea mult rulota.

2. Valabil răspunsul de la punctul 1.

3. Am cumpărat și eu de la Lidl acel termometru. „E foarte practic!”. Stă de mai bine de jumătate de an aruncat prin cutia de scule a rulotei și mă mai și încurcă... :) 

Cât de curând voi renunța complet la el, ceea ce ar însemna:

41 minute în urmă, SebastienG a scris:

ceva acareturi

mai puțin :) .

4. NU RECOMAND 220 V LA RULOTĂ. Este strict părerea mea! Fiecare cu fluturașii lui hi. Dacă te-ai gândit la panou și chit fotovoltaic, atunci e totul perfect! Acest chit te face inimaginabil de independent. La semnătură găsești numărul meu de telefon. Poți să mă suni și îți spun detalii despre chitul de producere a curentului electric la rulotă pe care l-am achiziționat eu. 

 

Vara aceasta am fost trei săptămâni la Costinești. Ce bine ar fi fost dacă ne-am fi cunoscut și întâlnit! Sper să ajung din nou prin zonă, la vară.

 

Mult succes în toate și sper să ne auzim la un telefon.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
SebastienG

neattza!

 

@Florin Smolnicki

 

Mersi de sfaturi,  :-)


In Topicul "Ce am mai achizitionat pentru rulota mea" poti vedea pentru ce am optat si zic eu am ales intelept in cele din urma :)

 

Cu Stima,

 

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.