Alin Ionut

Remasticare rulota

21 postări în acest subiect de discuţie despre Remasticare rulota

Remasticare rulota

Alin Ionut

Buna ziua,

Am si eu o rulota Elddis Tornado din "98 si as vrea sa refac masticul de la imbinari ma ajutati si pe mime cu niste indrumari sau o filmare mai exacta cum sa fac aceasta procedura.

Multumesc

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Bogdan C.

Comanzi mastic banda si mastic la tub, dai jos tot ce inseamna sina de aluminiu, curatat sinele si rulota de resturile de mastic vechi, curatat de urmele de mastic trape, guri de ventilatie usi si guri de vizitare, si te apuci de aplicat masticul nou. Apoi montezi la loc sinele. recomand ca lucrarea sa se faca la temperaturi de peste 15-16 grade, pe vreme uscata.

Poti comanda si garnitura noua pentru sine, deoarece cea veche sigur e coapta si intarita.

Poti aplica si pe sub chederele geamurilot, de jur imprejur, mastic la tub. Este o lucrare obligatorie si foarte necesara, care ar trebui facuta fiecarei rulote.

Nu e chiar usor, dar nici chirurgie pe creier nu e. te-ar ajuta mult o hala.

 

Bafta si spor!

  • Like 3
  • Upvote 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ene Bogdan
La 11.03.2020 la 10:20, Bogdan C. a scris:

Comanzi mastic banda si mastic la tub, dai jos tot ce inseamna sina de aluminiu, curatat sinele si rulota de resturile de mastic vechi, curatat de urmele de mastic trape, guri de ventilatie usi si guri de vizitare, si te apuci de aplicat masticul nou. Apoi montezi la loc sinele. recomand ca lucrarea sa se faca la temperaturi de peste 15-16 grade, pe vreme uscata.

Poti comanda si garnitura noua pentru sine, deoarece cea veche sigur e coapta si intarita.

Poti aplica si pe sub chederele geamurilot, de jur imprejur, mastic la tub. Este o lucrare obligatorie si foarte necesara, care ar trebui facuta fiecarei rulote.

Nu e chiar usor, dar nici chirurgie pe creier nu e. te-ar ajuta mult o hala.

 

Bafta si spor!

 

Salut , putin ajutor te rog , cred ca rulota mea a fost remasticata , asa am cumparat-o dar nu a fost curatat masticul pe anumite portiuni si ara ta urit . Masticul este inca moale si foarte lipicios . Am incercat cu spary pentru curatat stikere dar se strica vopseaua de pe rulta . Stii cum as putea curata acel mastic ?

Multumesc anticipat pentru ajutor.

 

Cu respect

Bogdan

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan C.
în urmă cu 10 ore, Ene Bogdan a scris:

 

Salut , putin ajutor te rog , cred ca rulota mea a fost remasticata , asa am cumparat-o dar nu a fost curatat masticul pe anumite portiuni si ara ta urit . Masticul este inca moale si foarte lipicios . Am incercat cu spary pentru curatat stikere dar se strica vopseaua de pe rulta . Stii cum as putea curata acel mastic ?

Multumesc anticipat pentru ajutor.

 

Cu respect

Bogdan

Daca nu deranjeaza foarte tare vizual, lasa-l asa. Poti incerca cu o surubelnita sau un cutter sa razi surplusul mare, iar detaliile sa incerci cu benzina(nu diluant, care din nou va afecta vopseaua). Totusi incearca si cu benzina pe o portiune mica, tot din cauza de vopsea. Mai poti incerca cu wd40.

 

Tine-ne la curent!

 

Spor!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan C.

Ideal este, ca la sine, cand se face remasticarea, daca se foloseste tub in locul benzii, sa se mascheze cu banda de hartie stanga dreapta pentru a proteja zona care se vrea a fi curata ulterior. Dupa masticare, a doua zi, se ia surplusul finut cu un cutter pe buza sinei, de preferinta fara sa se atinga tabla, dupa care de inlatura banda de hartie. Astfel se evita incovenientul intalnit de @Ene Bogdan .

  • Like 2
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu

Surplusul se scoate cu un... bat! Un bat solid se impregneaza in mastic (sa devina ca un chibrit cu mastic in loc de scaparici) si apoi se tapeaza zonele cu surplus. Masticul se va prinde de bat si va ramane locul curat. Acum... depinde si de mastic. Daca e cu adeziv, s-ar putea sa fie greu de dezlipit. Eu am folosit numai Decaseal la lucrari. Nu am timp sa caut acum, dar exista pe Youtube clipuri cu procedura amintita.

 

Spor!

  • Like 2
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Klaudiu B

Foarte bune sfaturile lui bogdan c. Eu cand am luat camperul, primul lucru asta am făcut. Bine, nu eu, ca nu mi ar ieși ceva de calitate. Am folosit mastic  olandez,   nu stiu cum ii zice, avea un elefant desenat pe tub, parca.Dat jos sine, chituit  la geamuri, îmbinări, șuruburi, tot. Sa verifici si pe acoperișul  rulotei, si tot ce este acolo, panou, clima, trapă, antena , etc. A fost o lucrare scumpa, dar merită. 

După asta, daca ai avea un loc acoperit sa o ții,   ar fi ideal.

Succes ! 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
MARIAN JIANU
43 minute în urmă, Klaudiu B a scris:

Foarte bune sfaturile lui bogdan c. Eu cand am luat camperul, primul lucru asta am făcut. Bine, nu eu, ca nu mi ar ieși ceva de calitate. Am folosit mastic  olandez,   nu stiu cum ii zice, avea un elefant desenat pe tub, parca.Dat jos sine, chituit  la geamuri, îmbinări, șuruburi, tot. Sa verifici si pe acoperișul  rulotei, si tot ce este acolo, panou, clima, trapă, antena , etc. A fost o lucrare scumpa, dar merită. 

După asta, daca ai avea un loc acoperit sa o ții,   ar fi ideal.

Succes ! 

Dacă nu deranjez aș vrea să îmi spuneți cât a costat. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ene Bogdan
în urmă cu 8 ore, Bogdan C. a scris:

Daca nu deranjeaza foarte tare vizual, lasa-l asa. Poti incerca cu o surubelnita sau un cutter sa razi surplusul mare, iar detaliile sa incerci cu benzina(nu diluant, care din nou va afecta vopseaua). Totusi incearca si cu benzina pe o portiune mica, tot din cauza de vopsea. Mai poti incerca cu wd40.

 

Tine-ne la curent!

 

Spor!

Multumesc mult pentru ajutor .

Nu deranjeaza si cred ca il las asa pentru ca e posibil sa stric mai mult .

 

Cu respect 

Bogdan .

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Klaudiu B

@MARIAN JIANU 

acum 4 ani , cu totul m a costat , cred, in jur de 1400  lei. manopera vreo 800 lei. dar, repet, a facut tot ce era de chituit, inlocuit , etc. s a facut la modul profesional  de cineva care se ocupa cu asa ceva. 

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan C.

@Klaudiu B de obicei, costul manoperei este acelasi cu costul materialelor. Daca treaba se face profy, e ceva de munca.

Acolo unde este cazul, de recomanda si inlocuirea holtzsuruburilor, de preferat cu unele de inox, daca clientul este dispus sa suporte costul acestora(cam 0, 5 lei/buc). la manopera nu se vor adauga insa costuri suplimentare, desi pretul maretialelor va creste cu aproximativ 200 de lei.

 

Bafta!

  • Like 1
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radoi Alexandru

Ce mastic ati folosit pt remasticare silka 710 sau altele caut si eu ma apuc cand o fii mai cald.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radoi Alexandru

Sikaflex 11 fc ?

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel Schuster
în urmă cu 20 ore, Radoi Alexandru a scris:

Sikaflex 11 fc ?

Este bun si acesta, dar este totodata si adeziv. Daca vrei sa dezlipesti in viitor vei avea de lucru...

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ciprian Mirescu

@Radoi Alexandru 

în urmă cu 20 ore, Radoi Alexandru a scris:

Sikaflex 11 fc ?

 

Salutare, asa cum zice si Gabriel daca folosesti sikaflex11fc este nasol cand ai nevoie sa il dezlipesti pentru a face o noua remasticare sau sa inlocuiesti ceva. 

Eu am folosit:

https://www.adeziviromania.ro/cumpara/sikaflex-521-uv-salam-de-600-ml-adeziv-auto-alb-poliuretan-hibrid-352647 

Se lucreaza bine cu el. Cand am avut eu nevoie, nu am gasit silka 710 pe gri sau alb si atunci dupa analizare variante am ales sikaflex521UV.

Succes! 

 

PS: -inainte de aplicare adeziv sa cureti bine suprafetele si sa le degreseszi !

      -verifica si daca suruburile de fixare sina sunt ruginite. Daca sunt ruginite recomandarea este sa le inlocuiesti! 

 

 

 

  • Like 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan C.

@Radoi Alexandru Cauta un mastic de etansare, nu adeziv cu proprietati de etansare, deoarece asa cum zicea @Gabriel Schuster vei avea de lucru si probabil si ceva daune, la o eventuala viitoare interventie. Tine cont de sfaturile lui @Ciprian Mirescu, in legatura cu pregatirea suprafetelor.

Gasesti cateva variante pe site-urile de specialitate: https://exis.ro/accesorii_rulote/Pentru_service-128.html

                                                                                             https://xgocamping.ro/?s=etansare&post_type=product

                                                                                             https://pieserulote.ro/accesorii_caroserie_70/trape_92?page=4#content

                                                                                             http://www.motorhome.ro/camping.html#!/~/search/keyword=etansant

Mai poti cauta si pe site-uri care comercializeaza exclusiv mastic, etansanti si adezivi.

Pentru sine, este mai comod si usor, la sine este mastic tip banda, iar la trape, aerisiri si geamuri, mergi pe salam sau la tub.

Da o fuga pana la Lidl si ia-ti un pistol de silicon, sa-l ai acolo. Sunt ieftine si este omologul lui Sika, care este peste 120 de lei. eu il folosesc de vreo 5 ani.

Sa ti cont si de conditiile meteo, si sa-ti iei marja de 3-4 zile, sa nu te prinda ploi cu ea desfacuta. Nu te apuca de toata odata, ci pe bucati.

 

Bafta la operatiune.

Daca mai ai nevoie de ceva indicatii, ne gasesti aici.

  • Like 4

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radoi Alexandru

Multumesc pt. sfaturi astept sa vina varaaa.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel Schuster
în urmă cu 10 ore, Radoi Alexandru a scris:

Multumesc pt. sfaturi astept sa vina varaaa.

Pana atunci, vezi ca reprezentant SIKa este Doradi Ceramic in Valea Cascadelor Bucuresti. Poti comanda si online!

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radoi Alexandru

:multumesc!:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Grigorescu Florian

Salutare !

Va rog sa ma ajutati cu sfaturi in alegerea unui mastic. Trebuie sa montez peretele frontal al rulotei si nu stiu ce mastic sa folosesc . Vreau ceva care sa etanseze bine si sa ramana moale, ca sa nu crape in timp. 

Multumesc

204801282_491629128806844_2706304555260122158_n.jpg

207352193_816996802510687_8750627301002647894_n.jpg

207544362_171754768257814_1900965063446179399_n.jpg

208641828_496610941452607_701399428710297513_n.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
G.Janos

Te salut @Grigorescu Florian . Eu am folosit ptr remasticare Adeziv silicon butilic Sika Lastomer 710 ALB la 300 ml pt caroserii. Se gaseste in magazinele online de rulote si nu numai.

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.