RaduCampina

Conversie Mercedes O550 Integro in autorulota

4 postări în acest subiect de discuţie despre Conversie Mercedes O550 Integro in autorulota

Conversie Mercedes O550 Integro in autorulota

RaduCampina

Buna ziua.

In timp am facut 3 autorulote din utilitare dar ma tot gandesc la ceva foarte confortabil. Sa nu spuneti ca nu se poate. Un autocar are un 49 si ceva de locuri. Eu am condus mai multe.

Dar am vazut ca sunt si autocare cu 19-20 de locuri care de la jumate au paturi, bucatarie, livingroom etc.

Ele se numesc nightline. Sunt extraordinar de scumpe. Dar asta vreau sa zic ca acest tip de echipare exista.

Eu raman la un Integro sau Intouro O550 sau cel putin Setra 315. Un astfel de autocar mi-l pemit pentru ca este usor de intretinut si foarte fiabil.

Planul meu este sa pastrez primele 4-5 randuri de scaune din fata chiar unele sa le intorc fata in fata cu masa pe mijloc, iar in spate sa-l  modific cu dormitor bucatarie si living.

Nu este imposibil. Sa zicem ca el este deja inmatriculat in Romania, are clasifiare, tahograf si pot merge cu el. In general suntem doar cateva persoane. Pe drum ARR-ul ceere sa vada calatorii si actele de transport, politia celelalte acte. Daca de la jumate are o perdea sau chiar usa si geamuri fumurii nu le sare neaparat in ochi. Si chiar daca, nu e ilegal.

La RAR nu mi se pare o mare calomnie pentru ca eu injumatatesc numarul de locuri. Poate sa fie chiar gol in spate pentru o perioada. Uite asa vreau eu sa merg cu autocarul jumatate pentru ca schimb scaunele. Zic si eu. 

Ce parere aveti?

Senzatia de a-ti conduce autorulota ca autocarul este unica va zic eu.

Multumiri. 

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Alin Opran

Suna interesant, nu stiu cat de legal este in Romania. Aici in Irlanda se fac conversii in motorhome din autobuze double-deck (supraetajate), sunt bestiale.

 

O sa urmaresc topicul cu interes :OK:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
RaduCampina

Este si asta o idee Alin sa fie inmatriculata minunea in alta tara. Poti sa te interesezi cat este impozitul la un autobuz in Irlanda? Motor peste 11.000 cmc. Asigurare si altele?

Multumesc

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alin Opran

In Irlanda nu exista impozit auto.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.