A. Traian

Cum îndreptăm șina pentru cort?

12 postări în acest subiect de discuţie despre Cum îndreptăm șina pentru cort?

Cum îndreptăm șina pentru cort?

A. Traian

Am inițiat acest topic pentru a știi cum pot reda aspectul și funcționalitatea inițială a șinei de aluminiu pentru cort.

A mea e puțin "creață".

Cred că intervenția cu ciocanul nu-i indicată și aș vrea să aflu cum o pot îndrepta că să-i redau forma inițială sau dacă e cineva care a rezolvat aceasta problema și cum. Eventual daca există vreo sculă dedicată pentru asta 🤔.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

NRLaurentiu

Buna dimineata,  @ANGHELUTA TRAIAN!

 

O solutie eleganta, dar si laborioasa e sa scoti sina, s-o indrepti si s-o pui la loc. Este si cea mai sigura dpdv al etanseizarii.

Pentru zone foarte mici "ciufulite", fara sa scoti sina, poti folosi o menghinuta. In zonele curbe prinzi in falci sipci mici de lemn cioplite pentru a fi curbate pentru a readuce aluminiul la forma initiala. Daca zona e dreapta, folosesti corniere pe care le prinzi in falcile menghinutei.

Si intr-un caz si in celalalt sa ai grija sa remastichezi zonele cu simt de raspundere.

Acest sistem l-am folosit la tocul din aluminiu de la usa de intrare - a fost fortata si era aproape aplatizata zona exterioara a profilului.

 

Spor!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
A. Traian

...mda. Am tot căutat pe site-uri la englezi, și tot așa: ei au un ciocanel mai mic :(

Văzusem undeva acu doi ani o minune a unui tip, cred k tot englez o sculă cu doi rulmenți mici cu care se plimba pe șină. Vreau sa spun că îi ieșea perfect!

Nu-i bai, iarna-i lunga văd și poate m-apuca chefu si-mi fac și eu o scula d'asta.

Numa sa mai găsesc filmulețu ăla.

Păcat, l-am vizionat când încă nu avem rulota...

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Sorin Nicolae Simionescu

Incearca sa bagi un fier-beton pe sina si apoi bati usor cu un ciocan. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
A. Traian

...fier beton ? OB sau PC. 

Sa-nteleg că-i o glumă de șantier?

Ok facem și așa , dar te chem să scoți tu fieru' d'acolo?

 

Așa ceva se face numai când se ia pastilele invers !:bravo:

Modificat de ANGHELUTA TRAIAN

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Sorin Nicolae Simionescu
acum o oră, ANGHELUTA TRAIAN a scris:

...fier beton ? OB sau PC. 

Sa-nteleg că-i o glumă de șantier?

Ok facem și așa , dar te chem să scoți tu fieru' d'acolo?

 

Așa ceva se face numai când se ia pastilele invers !:bravo:

Nu este nicio gluma de santier, este doar o idee. Se pare totusi ca stii si singur ce ai de facut fara ajutorul colegilor. Succes!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
A. Traian

Îmi cer scuze. N-am vrut sa fiu malițios dar nici dvs. nu cred ca mi-ati sugerat (cred), serios sa bag fier beton in șină. Cum dracu o mai scot de acolo?...

În fine s-o lăsăm asa.

O zi bună !

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Dragos I

Presupunand ca profilul coltar al sinei (fiind fixat pe rulota si destul de robust) nu prea avea cum sa se strambe, si doar canalul pe care circula snurul cortului ar fi deformat, se poate aduce la forma initiala cu ajutorul unui dorn cilindric de diametrul sinei, tesit la capete, pe care se sudeaza de o tija in care sa poti lovi cu un ciocanel. Se poate si mai simplu, impingand o bila de rulment pe sina cu ajutorul unei surubelnite. Eu asa am procedat.

Modificat de Dragos I
  • Like 2
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
A. Traian

Așa e. Doar canalul e deformat. Mă rog, nu mai are calibrul inițial... Din varii motive:default_doh:.

Tot cu un dorn m-am gândit și eu, numa că la colțuri, unde-i rotund e dificil de mers cu dornu. 

Și apoi să fac un dorn de un cm, n-am ce "recalibra" pe el...

D'asta am întrebat, poate cineva a rezolvat problema într-un fel pe care eu nu-l mi-l imaginez eu acu...

Cu ceva timp în urmă am văzut exact asta făcea unul (englez cred că era), cu o piesa bricolata de el și doi rulmenți mici și un fel de dorm cred, foarte scurt.

...da' nu cu fier beton😊.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Dragos I

Un dorn suficient de scurt, rotunjit/tesit la capete sau chiar conic pe aproape toata lungimea lui, va trece fara probleme si pe la colturi. Poti incearca mai intai varianta cu bila. Am uitat sa-ti spun sa folosesti neaparat un spray lubrifiant.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Levi N

Salut, eu am indreptat partea cilindrica a sinei cu un patent(cleste) mare cu care am tinut de sina sa nu se miste(rasuceasca), iar cu un patent mic la care unul dintre ciocuri a intrat in sina am indreptat pas cu pas zona afectata, iar la final am slefuit interiorul sinei unde a lasat patentul mic urme.

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Nadabaica Catalin

Sina aia pe sectiune are un fi.. masoara acea fanta si sudeaza o bila de rulment in varful unui dorn. Apoi bagi bilsa pe sina ca si cum ai monta cortul apoi cu un ciocanel bati in dorn ca sa mearga bila lejer pe canalul sinei.. Acoo unde sine aeste opturata se va desface .. iar unde este larga o straingi cu un papagal.. apoi te joci iar cu bila de pe dorn ca sa uniformizezi sina.. floare la ureche..!

 

  • Like 5

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Conţinut similar

    • Halmagean Cristian
      de Halmagean Cristian
      Vand terasa rulota de 5.4m.
      A venit cu rulota si nu o folosesc.
      Bete aluminiu. Nu are panou frontal.
      Are o lipitura foarte bine facuta la acoperis.
      Prefer predare personala datorita volumului pachetului.
      Pret: 1250 ron negociabil
      Tel. 0752305060





    • Pojo Alex
      de Pojo Alex
      Va salut.Caut daca este cu putinta un ornament lateral din aluminiu pentru o autorulota Peugeot J5 .Atasez poza  ... 

    • Nicu Iancu
      de Nicu Iancu
      Vand set bete terasa cort , metalice, dimensiune maxima 6m x 2, 5 m (dimensiune ajustabila)
      Contine 3 sine de legatura cu cortul si sac transport.
      Sunt noi, nefolosite.
      Pret: 450 lei

    • Iri
      de Iri
      Cumpar cort rulota 775 cm din pamant in pamant pentru Burstner club 350 
    • NRLaurentiu
      de NRLaurentiu
      Canalul german specializat pe activitati outdoor a prezentat in aceasta saptamana cea mai tare rulota off-road! La propriu! In totalitate din aluminiu si fara nici un fel de izolatie! Pagina producatorului este aici.
      Iat-o:

       
      Costul ei e ceva mai piperat si incepe de la vreo 30.ooo Euro si se opreste la peste 55.ooo Euro in functie de dotari. Gemenele nu sunt incluse in pret!
      In ciuda pretului, aceasta rulota e ca sarea in bucate pentru un pescar avid de locuri cat mai salbatice!
  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.