Vlad Iliescu

Suport TV

13 postări în acest subiect de discuţie despre Suport TV

Suport TV

Vlad Iliescu

Salut tuturor. Am un TV de 22 inch Philips și un receptor satelit Digi. Am incercat să renunț la receptor, prin utilizarea unei cartele Orange, însă, din cauza programului Eurosport România, am fost nevoit să rămân la Digi, care difuzează și Eurosport International, în paralel cu Eurosport România. Din cauza receptorului, am poziționat aparatura pe masa rulotei. Fiind doar 2 persoane + catel, acest lucru nu e foarte deranjant. Totusi mă gândesc la un suport TV. Mă interesează sfaturi referitoare la un model de suport cu braț cu balama. Vreau să îl fixez pe lateralul dulapului, lângă ușa de intrare și să îl pot răsuci spre pat, prin pivotare peste culoar. Dacă aveți sfaturi despre un model reușit, vă rog să îmi scrieți care ar fi acela. Intentionez să demontez televizorul în mers, de aceea suportul VESA ar trebui să poată fi ușor eliberat. Pe partea cealaltă, în dulap, cred că trebuie pusă o placă de PAL sau lemn, pentru întărirea structurii. Ideal ar fi ca suportul să fie cât mai plat, ca să nu mă lovesc de el când intru în rulotă.

Mulțumesc anticipat pentru sfaturi pertinente.

 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

NRLaurentiu

Salut,  @Vlad Iliescu!

 

Iti atasez doua poze cu sistemul ales de mine:

TV.jpg.72d02255910c8693713c012a9ae0496b.jpg5da588a945bad_PrizaTV.jpg.2f0821cc856474054b4c6ae5cdfd642b.jpg

Nu se vede prea bine si nici nu am poze mai detaliate, dar incerc sa-ti explic si asa vei intelege ce este acolo: in zona unde am pus suportul TV am montat doua bucati din lemn obtinute prin taierea cozilor de la doua tocatoare mici achizitionate de la Kaufland. Acestea au tiparul lemnului si culoarea aproape identice cu cele ale mobilei din rulota. O bucata de lemn am montat-o in interiorul dulapului si cealalta la exterior, asa cum se vede in poza. A iesit ca si cum ar fi fost de acolo! Peretele dulapului (ca mai toata mobila din rulota) este gol pe dinauntru (celular), asa ca am dat doua gauri dintr-o parte in cealalta a peretelui (dar si prin bucatile de lemn). In aceste gauri am bagat doua bucati de teava din aluminiu (avand lungimea egala cu grosimea peretelui plus cea a bucatilor din lemn), iar prin ele am trecut suruburile de prindere ale suportului TV. Am facut asa pentru a nu strange peretele cu totul, asfel incat lemnele actioneaza ca niste imense saibe. Televizorul de 24" are 2, 1 Kg si-l tin pliat la perete cu o chinga astfel incat sa nu se extinda in fata. Suportul este cu doua brate mobile si pot orienta televizorul inclusiv in pozitie opusa fata de cea in care este in poza, adica spre zona bucatariei din rulota. Am testat si nu flexeaza peretele dulapului, asa ca nu voi desface TV-ul de fiecare data cand ma deplasez. Este atat de rigida prinderea incat nu atinge raftul din partea superioara, insa voi pune un prosop peste televizor pentru a fi mai sigur ca nu loveste direct.

 

Spor!

  • Like 4
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vlad Iliescu

Multumesc pt sfaturi, o să încerc și eu să găsesc 2 bucăți de lemn asemănătoare cu mobilierul. Am făcut primul pas, am comandat un suport tv. Este scump, dar dedicat pt rulotă. Are un sistem de clipsare care rămâne pe spatele televizorului, astfel încât acesta să poată fi imediat demontat. Eu nu am să merg cu televizorul pe poziție, cred că va avea mai multe zile dacă îl transport în ambalajul original.  Suportul tv se numeste Sky 10N, varianta de 350 mm, îl voi putea răsuci la 180 grade, că să văd și din pat și de pe banchetă. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian Popa

Salut,

Folosesc un suport pentru tv, ca cel din poza atasata. A fost montat langa usa, si imi permite sa il pozitionez foarte ok. Totodata imi permite sa "scot" televizorul si in exterior (in cort). Placa suportului este fixata permanent pe televizor, montarea si demontarea acestei pe support se face printr-un surub. In timpul transportului tv-ul (cu placa montata) este demontat de pe support. 

 

Incerc sa fac cateva poze cand ajung la rulota.

DV_8_6772343_01_4c_RO_20180616124626.jpg

  • Like 2
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin
50 minute în urmă, Cristian Popa a scris:

Salut,

Folosesc un suport pentru tv, ca cel din poza atasata. A fost montat langa usa, si imi permite sa il pozitionez foarte ok. Totodata imi permite sa "scot" televizorul si in exterior (in cort). Placa suportului este fixata permanent pe televizor, montarea si demontarea acestei pe support se face printr-un surub. In timpul transportului tv-ul (cu placa montata) este demontat de pe support. 

 

Incerc sa fac cateva poze cand ajung la rulota.

DV_8_6772343_01_4c_RO_20180616124626.jpg

Ceva de genul folosesc si eu. E ok nu am avut probleme cu el.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vlad Iliescu

Încă  o nelămurire: pt. varianta cu antena de satelit fixată pe un suport, lângă rulotă, cum intrați cu cablul în interior? Eu l-am băgat pînă acum pe geam, mă gândeam că ar fi momentul să instalez o priză externă. Nu găsesc însă un model doar cu conexiune de antenă, am văzut doar o variantă  care are și priză de 220 V. Vreau să pun televizorul pe dulapul de lângă intrare, lângă ușă. Ca urmare ar trebui pusă o priză pe exterior care să dea în dulap, și din ea să duc cablul la suportul tv. Mai există  varianta elegantă de a pune acea priză pt 12 V și antenă, că în poza lui @NRLaurentiu , lângă suportul tv. De unde pot cumpara așa ceva?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vlad Iliescu

Am găsit și comandat la Exis următoarea priză 

 

SmartSelect_20200210-192422_Samsung Internet.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu
în urmă cu 1 oră, Vlad Iliescu a scris:

[...]Mai există  varianta elegantă de a pune acea priză pt 12 V și antenă, că în poza lui @NRLaurentiu , lângă suportul tv. De unde pot cumpara așa ceva?

Acea priza am comandat-o la Exis la un pret foarte bun din cate imi amintesc.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vlad Iliescu

Asa cum am scris mai sus, am luat priza de exterior B2008 din fotografie, de la Exis. Modelul cu priza de 220 V si 12 V alaturi de conexiunea de antena nu mi se potriveste pentru scopul lucrarii. Cablul coaxial de trecere are pierderi mari, am avut asa ceva. Prin cheder trece foarte bine cablul coaxial normal, asa l-am folosit anul trecut. Vreau insa sa termin cu firele trase provizoriu, de aceea voi face instalatia ascunsa, ca de fabrica.

  • Like 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vlad Iliescu

Am realizat prima etapă, fixarea suportului. Urmează instalarea prizei de antenă la exterior și pozarea cablurilor. Suportul tv e o piesă care intr-adevăr își merită banii.

20200213_210027.jpg

20200213_210116.jpg

20200213_213645.jpg

20200213_213708.jpg

  • Like 3
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vlad Iliescu

Am încheiat lucrarea: gaura in peretele dulapul ui pentru ieșirea firelor, fixare mufa conectare externă, finisaje.

20200215_164704.jpg

20200215_164719.jpg

20200215_164749.jpg

20200215_164954.jpg

  • Like 3
  • Upvote 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.