Ursu Florin

Compartimentare noua Rulota/Camper?

10 postări în acest subiect de discuţie despre Compartimentare noua Rulota/Camper?

Compartimentare noua Rulota/Camper?

Ursu Florin

Salutare, am gasit pe un grup o poza cu o compartimentare excelenta din punctul meu de vedere.

Este o compartimentare noua? Este prima data cand vad ceva se genul :)

FB_IMG_1580970762063.jpg

FB_IMG_1580970871781.jpg

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Raul G

Se găsește pe multe rulote englezești de producție nouă, nu știu dacă și pe cele datate. Cea din poza este o Eriba care probabil este produsa tot pentru ei.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Dragos M

Da, frumoasa compartimentare, insa la acea configuratie sigur este pe o rulota mare..., minim 7, 5 metri..., altfel nu e loc..., in general modelele care au baia pe spate stiu ca sunt mari...

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vlad Iliescu

Hobby 495 WFB, compartimentarea ideală, din punctul meu de vedere. Și are patul pe lung, patul pe lat e nepotrivit  pt cei înalți.

SmartSelect_20200206-172438_Samsung Internet.jpg

  • Like 2
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin
5 minute în urmă, Vlad Iliescu a scris:

Hobby 495 WFB, compartimentarea ideală, din punctul meu de vedere. Și are patul pe lung, patul pe lat e nepotrivit  pt cei înalți.

SmartSelect_20200206-172438_Samsung Internet.jpg

Foarte faina :) Cred ca baia e imensa.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vlad Iliescu
1 minut în urmă, Ursu Florin a scris:

Foarte faina :) Cred ca baia e imensa.

Imens e mult spus pentru o rulotă. Ideal aș spune mai degrabă.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin

Cand am spus imens, m-am raportat la baile rulotelor in general. :)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G
Foarte faina Cred ca baia e imensa.
Rulotă fără sens din modestul meu punct de vedere, în camping se folosește grupul sanitar al acestuia ca de aceea îl plătesc, iar pentru cei fericiți care mai trăiesc în locuri unde este permis off-camping le trebuie o sursa continua de apă fără sa uitam ca ceea ce întra apoi trebuie golit in locuri corespunzătoare.
Patul de-a latul este mic pentru persoane înalte poate în rolute de 210, îți pot garanta ca eu sunt 182 și într-una de 250 cum este a mea ai loc berechet.
  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vlad Iliescu

O dată ajuns în camping, îți doresti ca rulota să fie cât mai mare. Pe șosea însă, eu m-am lovit de minim 2 situații in care dacă aveam rulota de 2, 5 metri, nu treceam. Și cu 2, 3 metri am trecut la mustață. Același lucru cu patul și cu baia: fiecare are obiceiurile și măsurile sale, de aceea este bine că există mai multe tipuri de rulote, ca să avem de unde alege. In camping sau nu, noi folosim intens baia proprie. Din acest motiv am dat de exemplu modelul de la Hobby, pentru mine acela ar fi desenul ideal. Când am cumparat rulota, am zis să nu investesc prea mult, în ideea că s-ar putea să nu îmi placă, de aceea am luat Weinsberg. Am un oarecare regret deci că nu am ales exact configurația la care visam. Acum este tardiv, am pus pe a mea o grămadă de chestii, care o fac nevandabilă la un preț care să îmi convină. Așa că trebuie întâi amortizata și peste 3-4 ani o să aleg mai cu grijă. 

Ar mai fi interesant modelul 540 FU, deși este o idee cam lung pentru mine.

 

SmartSelect_20200209-000337_Samsung Internet.jpg

  • Like 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G

Sunt de accord cu tine ca trebuie un compromis între masuri externe, interne, numărul de persoane, turism intinerant ori staționar, etc.
Sunt si cele cu pat care coboară din tavan peste dinete și se are un număr mare de paturi în rulote mai scurte, dar un pic mai înalte.
Cred ca nu există rulota ideală ci rulota potrivită la momentul potrivit, acum ca suntem în 5 în familie 580QS este ideală, când vom rămâne în 2 este deajuns un T@b 420.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.