Gabriel Constantinescu

Intrebari de incepator

5 postări în acest subiect de discuţie despre Intrebari de incepator

Intrebari de incepator

Gabriel Constantinescu

Salut!


Ma tot bate gandul sa cumpar o duba lunga (ex. L3H2) pentru a o transforma in autorulota, si am cateva ganduri care nu imi dau pace. Poate unele intrebari vi se vor parea copilaresti, dar neavand asa ceva imi este greu sa imi dau seama, asa ca va rog sa aveti putintica rabdare:


1. Ce probleme ati intampinat daca ati vrut sa mergeti la un super market pentru a va aproviziona? Cat de dificil este de parcat sau de manevrat? Masina este destul de lunga si nu pare sa incapa intr-un loc normal de parcare.

 

2. Ati fost vreodata pe vreo insula in Grecia? De multe ori strazile sunt foarte inguste si pentru a ajunge pe o plaja sau intr-un loc anume, esti nevoit sa te strecori intre doua garduri, sau doua case, ori sa iei un viraj cu riscul de a freca tabla de coltul unei case. Cat de dificil vi s-a parut?

 

3. De multe ori mi-am petrecut concediul in Grecia, si mi-a placut sa aleg localitati, locuri sau plaje mai putin populate sau aglomerate ba chiar pustii. Tocmai din acest motiv nu cred ca mi-ar placea un camping. Din cate am inteles alimentarea cu apa sau deversarea apei gri sau a wc-ului se face in camping-uri. Daca nu as dori sa stau intr-un camping, unde altundeva as putea sa alimentez cu apa, si unde as putea sa arunc apa murdara?

 

4. Cat de sigur este sa te opresti undeva si sa dormi in masina peste noapte? Ati avut probleme cu intrusi sau persoane dubioase care dau tarcoale?

 

5. Preparati mancare in autorulota sau mancati la restaurant? Cat de des preparati mancare si cata apa folositi pentru a spala vasele? Stiu ca apa curata este destul de limitata.

 

6. Si daca tot veni vorba de apa, cat de des faceti dus :), mai ales daca esti la mare si vrei sa scapi de sare si nisip? Eu unul m-as abtine o data sau de doua ori, ca sa mai salvez din apa, desi nu prea rezist cu sarea pe mine.

 

Multumesc!
Gabi

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Ursu Florin

 

L3h2 nu este un camion, are o latime de  aprox 2m si o lungime de aprox 5.5m

Masina mea are 1.86 ( aprox 15cm diferenta ) latime si 4.4 lungime :)

Oglinzile sunt mari, te orientezi bine in ele. Eu am condus ceva timp cea mai lunga varianta de Sprinter si nu a fost nimic greu in a manevra masina.

Gasesti alimentare cu apa in benzinarii ( nu stiu daca e buna de baut)

Eu am dormit in rulota si in Germania si in Ungaria si in Bulgaria si in Grecia si in Romania in benzinarii sau in parcari si niciodata nu am avut probleme.

Noi in concediu mancam la rulota doar dimineata, in rest mancam la restaurant. Cred ca cantitatea de apa la spalatul vaselor difera in functie de stil :) Daca stai ca acasa cu apa tot mereu deschisa nu iti va ajunge foarte mult timp apa din rezervor ( acum depinde si de rezervor ). Eu la mare fac dus de fiecare data cand vin de la plaja, folosesc dusurile din camping ( in offcamping as face dus la fel de des ), in rest daca nu sunt la mare fac dus seara. Aici la fel ca la vase, nu lasi apa sa curga continuu. ( te uzi, opresti apa , dai cu sapun/gel de dus si  apoi clatesti )

 

  • Like 3
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel Constantinescu

Am inteles. Mai am totusi o nelamurire.

 

In cazul in care nu exista un camping in zona respectiva unde aruncati apa gri, sau resturile compostate de la wc? Ma intereseaza in special cazul Greciei.

 

Multumesc.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Florin Dinu

Eu am camper de 7.2m lungime.

Am fost in Grecia 35 de zile pana acum cu el.

Nu ai probleme in parcarile supermarketurilor.. Parchezi pe 2 locuri, e imposibil sa nu gasesti...

Stradutele super inguste le cam evit, ma uit pe google maps intotdeauna.

Noi spalam vasele intr-un lighean de 5l. Cu 5l sapunim tot cu alti 5l clatim. Daca nu ne miscam, pastram apa de la clatit in lighean pt urmatoarea sapunire. Folosim farfurii de carton si pahare... destul de des

Dus facem toti 5 in fiecare seara. Ne udam, oprim apa, sapunim si ne clatim.

Astfel apa tine chiar si 3 zile. Rezervor 100l

De mancat, mancam micul dejun in rulota si foarte des mai pacalim o masa.. ( mamaliga cu branza si smantana, o prajeala rapida, paste, un gratar daca permite locatia )

Foarte rar rar camping.. maxim 1-2 nopti pe sejur ca sa spalam haine.

Apa de la orice benzinarie, costa 1euro sau de pe autostrada.

Deversarea o fac in grupurile sanitare de pe autostrazi sau in orice toi toi de pe plaje.. sunt multe...

 

 

 

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel Constantinescu

Banuiesc ca in toi toi deversezi doar wc-ul, nu si apa gri. Ma gandesc ca 100 l de apa nu ar incapea.

 

Am auzit de la altii ca deverseaza apa gri in canalizarea benzinariilor. Este posibil asa ceva? Este contra cost?

Modificat de Gabriel Constantinescu

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G

Canalizare este pentru apa de ploaie, nu pentru apele gri din rolute sau campere.
În cel mai extrem caz se poate golii in toalete, dar nu în canal.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.