Mihai Bogdan

Crapaturi plastic

20 postări în acest subiect de discuţie despre Crapaturi plastic

Crapaturi plastic

Mihai Bogdan

Salut. Odata cu frigul, au aparut doua crapaturi in partea din fata si spate a rulotei.

Este o Coachman 99-00. Rulota este sub o polata, nu lasata in aer liber.

Ce as putea face sa nu mai apara astfel de fisuri, si de ce apar?

Ma gandesc de la alternarea cald ziua/ ger noaptea.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Radu Ionescu

exact de la asta apar.

Se repara foarte usor (la primavara, evident) cu un kit de sudura in plastic.

Am luat asa ceva CLICK! , mi-au mai aparut fisuri dupa iarna dar nu unde am sudat

  • Like 4

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adi Aloman
La 2/5/2020 la 23:30, Radu Ionescu a scris:

exact de la asta apar.

Se repara foarte usor (la primavara, evident) cu un kit de sudura in plastic.

Am luat asa ceva CLICK! , mi-au mai aparut fisuri dupa iarna dar nu unde am sudat

Salut,   

 

Am si eu de facut ceva reparatii la partea frontala. Ma gandesc sa-mi iau kit-ul indicat de tine si am vazut ca are mai multe bare pentru diferite tipuri de plastic. Eu am un Chateau, cum imi dau seama ce bara sa aleg? am cum sa aflu din ce material e facuta partea din fata la a mea?

Dupa ce ai facut reparatia cu kit-ul ala, ce chit de finisaj ai folosit?

 

Multumesc!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Ionescu

din ABS este panoul la Chateau. Dar nu prea ai ocazia sa folosesti batoanele daca fisura este curata si n-ai bucati lipsa.

Peste reparatie chit cu fibra, normal, ideal chit alb, nu verde, se acopera mai vine cu vopsea.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adi Aloman

@Radu Ionescu, n.am piese lipsa, sunt fisuri foarte mici. Pai atunci cred ca iau doar plasa de la ei (n.am gasit in alta parte plasa asa deasa din otel inoxidabil) si incerc cu un pistol de lipit. Ce zici merge? 😊

 

Multumesc mult!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Ionescu

Parerea mea e ca e chin cu letcon simplu. Asta din kit are o talpa cu care presezi plasa peste plastic, deci face topirea plasticului si incingerea plasei pe suprafata mai mare. 

Iar treaba este chiar si asa foarte lenta, fasia de plasa trebuie sa fie de aprox 2cm de o parte si alta a fisurii, deci cam 4cm.

Letconul obisnuit, ptr. lipit fire are varful ori punctiform, ori liniar.

Parerea mea este ca merita investitia, sa iei un letcon dedicat mai ales ca, pariez din propria experienta ca nu va fi singura fisura pe care o vei avea de lipit. La mine dupa fiecare iarna apareau cate 2-3. Plastic batran, n-ai ce face, sufera la ciclul de inghet-dezghet

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adi Aloman

Multumesc foarte mult!

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Ionescu

Atentie, trebuie curatata cat mai bine vopseaua de pe zona unde vei aplica plasa altminteri plasa nu intra in plastic, se va topi plasticul sub ea fara ca plasa sa se incastreze.

Procedura e cam asa, dupa curatare: tii cu mana plasa si apesi cu talpa letconului (bine incins in prealabil), miscand circular, aproape pe loc, pe plasa. Plasticul incepe sa se topeasca si iese prin ochiurile plasei, ce iese netezesti frumos cu letconul. Faci asta in 2 locuri, de o parte si alta a fisurii, ca sa fixezi plasa pe pozitie. Apoi o iei frumos in josul fisurii.

La mine, care n-am avut acces la spatele panoului, a functionat si sudand doar pe o fata, au trecut niste ani si e ok, fisuri au mai aparut dar nu unde am sudat. Daca  ai acces si in spatele panoului, nu strica sa faci treaba complet

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adi Aloman

O sa lucrez din spate, unde e deja curat. Am vrut sa schimb placajul (a fost facuta o reparatie care nu-mi placea) si asa am dat de fisura. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Ionescu

As zice ca musai si pe exterior, ca pot aparea fisuri superficiale in chit/vopsea, cred.

Atentie, musai peste chitul de fibra finisat grund si vopsea ptr. plastic, nu auto. Gasesti la emag, vopseaua alba este identica cu cea originala a rulotei.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adi Aloman

O sa inchid si pe afara. Ma refeream la plasa cand am scris ca lucrez pe interior. sa pun plasa pe ambele parti?

La mine partea din fata e usor crem, nu e chiar alb. Trebuie neaparat sa grunduiesc/vopsesc? Fisura e chiar sus, nu o sa se vada interventia.

 

Multumesc!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Ionescu

Pai plasa in primul rand pe exterior, ca acolo se vede la o adica.

Asa e vopseaua alba ptr plastic, usor crem, nu e alb stralucitor. La un Chateau am facut si eu reparatii.

Daca chitul este alb, ala iese alb crud. daca e verde.... e verde, deci tot trebuie vopsit macar un pic :)

Uite, cam asa arata sudura, nu o poti lasa nefinisata:

 

31501327_1932013793500156_5258070689440595968_n.thumb.jpg.01891bf33fe5c3c976241eca9a46af87.jpg

31435594_1932013466833522_2002106718791663616_n.jpg

31501617_1932013600166842_3015992444035530752_n.jpg

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Ionescu

Dupa vopsire si 8 (OPT) fisuri reparate in sesiunea aia

20180516_152334.jpg

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adi Aloman

Multumesc mult pentru poze, foarte concludente! Bag plasa peste tot, sa tina :D:D:D

 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adi Aloman

Pai a iesit exemplar! Felicitari!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Ionescu

Multumesc si spor la treaba! :)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Ionescu

PS: reparatia din poze am facut-o acum 2-3  ani, nu mai stiu.  Primavara asta am mai reparat o zgaiba. Am vopsit cu ce mai ramasese prin spray-urile de atunci cu grund si vopsea, s-au pastrat ok atata timp. Ceva italienesti

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adi Aloman

Am comandat deja kit-ul de reparatie, in curand ma apuc de treaba.

 

Multumesc mult pentru suport!

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Costin Lipan

@Radu Ionescu fa-ti, te rog frumos, pomana pana la capat si spune-ne si ce primer, vopsea si eventual lac ai folosit.

Multumesc mult!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Ionescu

Nu mai stiu cum le cheama, am gasit, pur si simplu cu Google la emag, cuvinte cheie "grund, vopsea, plastic"

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.