Claudiu Emilian

Ce rulota as putea lua?

8 postări în acest subiect de discuţie despre Ce rulota as putea lua?

Ce rulota as putea lua?

Claudiu Emilian

Bună seara. Urmează sa cumpăr un Clio symbol 1.5 dci 68 cp. Ce rulota as putea achiziționa? Un buget de maxim 1500 euro. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Ursu Florin

Salutare, cred ca iti trebuie o rulota micuta. Nu poate foarte mult acel motor cred ca ai cuplu maxim 180 Nm.

Nu cred ca poti tracta mai mult de 900kg Mma cu o masina de genul, dar poate sunt colegi care folosesc aceasta masina pentru tractat rulota si iti dau ceva informatii.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian Popa

Salut,  @Claudiu Emilian,

Eu am tras o perioada buna de timp rulota cu logan de 1.4.  Rulota a fost un "detlefs camper" cu MMA 900 kg.(care o sa o pun la vanzare curand :) )

Nu am facut raliu cu rulota dupa mine, dar nici nu am ramas in drum 

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Lucian Marcu

Va salut, sunt multe modele cu masa proprie 650kg si mma 950kg (chiar si sub greutatile astea): Beyerland, Caravelair, Knaus,  Adria etc. Urmariti anunturile de pe paginile de Facebook de specialitate si cu siguranta o sa gasiti ceea ce cautati (sau mai bine paginile dedicate din olanda: marktplaatz speurders, caraavans toate .nl). Si eu am cautat asa ceva si pana la urma am luat un Caravelair cu specificatiile de mai sus, diferenta e ca eu o trag cu o Skoda Octavia 1.6 MPI (benzina), 102 hp. Spor si respecte.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Draghiciu Dumitru

Uita de rulota la 1500 EURO este un jaf. Masina daca vrei sa tragi rulota cu ea pe la munte, pe la mare iti trebuiepeste 100 CP eu recomand 140 cp. Rulota trebuie sa fie cu 2 postruri de dormit daca ai copii daca nu merge si cu un post de dormit. Rulota gata de plecat in concediu cu ea de la 3000 EURO.

 

Daca cumperi una de 1500-2000 EURO mai bagi cel putin in ea 2000 EURO si anul asta nu pleci in concediu

Modificat de Ursu Florin
  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin

@Lucian Marcu, diferenta dintre Renault Symbol si Skoda Octavia este destul de mare din pct. De vedere caroserie, Octavia este mai grea si mai stabila fata de un Symbol si mai sunt si 107cp vs 68cp.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Lucian Marcu

Acum un pic de diferenta e, dar greutatea totala e mai mica la Clio plus rulota mea de exemplu decat masina mea si rulota mea, ma gandesc ca nu ar trebui sa aiba probleme majore, eventual un consum mare plus la deal = viteza 2a maxim a 3a iar maxima de croaziera 90km/h......nimeni nu cred ca face concurs cu rulota in spate. E o solutie de compromis dar nu cred sa fie imposibil de realizat, cum am vazut mai sus alti colegi au tractat cu Logan de 75hp rulote mai grele ani buni.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin

@Lucian Marcu, problema nu e ca nu poate tracta ( din pct. de vedere motor ), nu stim cat se poate tracta maxim cu o astfel de masina, tinand cont ca si masina este destul de micuta.

@Draghiciu Dumitru, am tras rulota de 4.7m interior, 1400kg MMA, cu 110cp ceva mii de km.

Nu am simtit niciodata ca masina nu poate, si in Grecia am urcat ceva dealuri.

E mult mai bine sa ai o masina puternica, dar avem foarte multi colegi care se plimba foarte bine cu Logan 1.4 MPI, daca ansamblul masina+rulota este compatibil nu vad o problema...

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.