Marian Petre

Conversie Mercedes Sprinter 315, 4x4

43 postări în acest subiect de discuţie despre Conversie Mercedes Sprinter 315, 4x4

Conversie Mercedes Sprinter 315, 4x4

Marian Petre

Este un proiect la care lucrez de aproape 1 an. Inca nu este gata, fapt ce nu m-a oprit s-o scot la ceva drumuri tot anul trecut. 

Dupa cun se vede este un Sprinter 315, 4Matic, motor 2.2, 150 cp, tractiune integrala, cutie automata cu 5+1 trepte. Am tinut neaparat sa fie 4x4  pentru ca nisipul de la Vadu este, parca, in fiecare an tot mai mare, iar mie imi place sa campez cat mai aproape de apa, iar la munte nu ratez nici un drum in off road.

Am dotat masina cu tot ce este necesar pentru off camping prelungit ; are rezervor de apa curata de 105 litri, pe langa care mai am si 2 canistre de cate 20 litri + 10 litri in boilerul electric de 1500w de la Ferolli Are 4 panouri fotovoltaice, flexibile, de cate 150 w, lipite pe acoperis care sunt monitorizate de o unitate ce este dotata cu incarcator solar si invertor 24 v--220 v cu o putere de 3000 w. Are 2 baterii cu gel, de cate 120 A pentru transformarea in 220 v, inca o baterie gel de 120A pentru necesarul de 12 v din cabina si, desigur, bateria masinii la care nu am legat nici un alt consumator. Are aragaz cu aprindere piezo si monitorizare flacara, o butelie de 5 litri pentru gpl, 2 frigidere, unul de 100 si unul de 40 l, ambele la 220 v, aer conditionat de 9000 btu. cu functie de incalzire si purificare aer.Deasupra bucatariei are o trapa dotata cu un ventilator cu senzor de temperatura  Urmeaza sa primesc si incalzitorul in stationare de 5 KW, pe care l-am comandat de pe E Bay. Are toaleta cu golire exterioara si cabina de dus+ dus exterior.

Izolatia termica are 4 straturi iar tavanul este dublu. Inaltimea de 220 de centimetri de la interior mi-a permis sa realizez o perna de aer de 7 cm intre tavan si plafonul masinii. Vara, cand afara aveam aproape 40 grade si masina statea in plin soare, la interior, atat tavanul cat si peretii erau reci.

Am izolat cu Armaflex ( izolator termic elastomer pentru tevi de apa, care este un fel de burete mai dens cu adeziv pe o fata si rata de transfer termic de 0.039 W)

Al 2-lea strat este vata bazaltica

Al 3-lea strat este folie dubla de aluminiu cu perna de aer intre folii, care are o rata de transfer termic de 0, 02 

Al 4-lea strat este lambriul de lemn

Podeaua are 5 cm grosime = Armaflex+folie akuminiu+structura de lemn+tego+parchet

Masina inca nu este omologata ca Autorulota pentru ca, inca mai am de lucru la interior. Proiectul este depus la RAR, urmand sa ma prezint la omologare atunci cand va fi gata.

Poze cu interiorul am sa postez abia dupa ce masina va fi omologata

 

 

IMG-3830.PNG

IMG-3832.PNG

IMG-3837.PNG

IMG-3871.PNG

  • Like 6
  • Upvote 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Radu Clapa

Uau! Bravo! Abia aștept să văd / aflu mai multe! Oricând ar fi asta :) Spor!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Fejer Antal

Felicitari @Marian Petre pentru proiect.:bravo: Asteptam pozele cu interiorul. Succes la RAR:salutare!::noroc:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Sorin  Leitoiu

:bravo:super !

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Sionut

Interesant ce ai spus pana acum . Spor la treaba in continuare !!!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin

Spor la treaba in continuare! :salutare!:

Am mutat topicul in aceasta sectiune pana cand termini conversia :OK:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ovidiu Cica

Inca un haiduc!Acum aproape suntem 2 !!!Jucaria are si reductor?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marian Petre
2 minute în urmă, Ovidiu Cica a scris:

Inca un haiduc!Acum aproape suntem 2 !!!Jucaria are si reductor?

Are tractiune integrala 4 MATIC, fara reductor, cu cuplaj electric la buton

Am urcat pe munte de cateva ori si am ramas impresionat de felul cum trage, si cum se comporta pe drumuri grele. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marian Petre
acum o oră, Ursu Florin a scris:

Spor la treaba in continuare! :salutare!:

Am mutat topicul in aceasta sectiune pana cand termini conversia :OK:

 

Ok ! 

Scuze, abia dupa ce am postat, mi-am dat seama ca trebuia s-o fac in alta sectiune.

Multumesc !

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Angelo

Ai grijă cu fraza asta " Am tinut neaparat sa fie 4x4  pentru ca nisipul de la Vadu este, parca, in fiecare an tot mai mare, iar mie imi place sa campez cat mai aproape de apa " că în august 2019 cei de la Administraţia Biosfera Delta Dunării au rupt cu amenzile pe la Corbu! Vadu e cam în aceeaşi situaţie, e bun 4X4 măcar să ai timp să te cari cu ea de acolo când îi vezi în zare! :autorulota: Aştept poze cu interiorul! Bafă!

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marian Petre

@Angelo Salut !

Daca ai văzut reportajul celor de la Antena 1, din acea zi, sigur m-ai văzut și pe mine împreuna cu soția, care a și spus câteva vorbe.

  Eram cu Sprinter-ul, la câțiva metri de apa. 
 Nu crede chiar tot ce se spune la tv.....;))

D233850A-1F37-4DB4-8356-B2A610C2F7B3.jpeg

6747CE43-BD37-461E-BF40-5EAC7E2708A1.jpeg

  • Like 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Drinovan Ovidiu

Un proiect ambitios! Felicitari pentru realizarea lui!:salutare!:Masina este bine accesorizata!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alin Opran

Felicitari pentru proiect :salutare!:

As fi curios de sursa van-ului. Achizitionat din RO sau din afara?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marian Petre

Mulțumesc,  @Alin Opran 

Masina a fost cumpărată din Elveția 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marian Petre

Gata ! De astazi este autorulota cu acte in regula.

Ieri am primit cartea, iar astazi la ora 14 am ridicat talonul nou in care sunt trecute cuvintele magice AUTOVEHICUL SPECIAL M1. Am fost placut surprins sa constat ca toate formlitatile legate de schimbarea actelor au durat numai o zi.

Cheltuielile facute pentru omologare, cam 1000 euro,  incep deja sa se amortizeze. Asigurarea pe un an, valabila in toata Europa, a costat 740 ron, vinieta 130 ron, iar impozitul este in jur de 350 ron. ITP-ul se face la 2 ani, si nu mai trebuie sa dau spaga de cate ori il fac.

Omologarea a fost mai greoaie. din vina mea, pentru ca m-am grabit si am trimis masina la RAR fara s-o termin. A fost respinsa pentru ca nu dadusem jos panoul despartitor, masa nu era gata, iar bateriile suplimentare nu erau bine fixate. Dupa ce am rezolvat toate aceste probleme masina a trecut. Nu au fost probleme tehnice, cu toate ca in ultimii 2 ani si jumatate masina a mers numai 2500 de km si aveam ceva temeri cu privire la frane. Nu s-a legat nimeni de modificarile facute de mine ; panouri solare, trapa, geamuri, veranda retractabila, platforme scaune rotative, aragaz,  antena si alte minuni. Adevarul este ca tot ce am folosit la conversie a fost cumparat de nou, si toate sunt omologate pentru autorulota.

Am sa revin zilele astea cu ceva poze. S-a mai schimbat ceva si la exterior, in sensul ca masina a primit un Snorkel si overfendere. Spre marea mea bucurie tinuta de mers a masinii nu s-a modificat. In urma montarii mobilei si a tuturor echipamentelor din interior nu s-a lasat aproape deloc. Am folosit numai materiale usoare pentru izolatie, iar mobila este toata din lemn natural.

  • Like 7

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marian Petre

5e56e78e06f3c_IMG_E41121.thumb.JPG.e42f2a54002aa527e96ca1af050b147f.JPG

Modificat de Marian Petre
  • Like 6

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

Felicitări @Marian Petre ! :bravo:

De acum să vă bucurați de ea,  drumuri bune și vacanțe minunate ! :OK:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Fejer Antal

Felicitari @Marian Petre :bravo:Multe iesiri reusite si drumuri bune va dorim :salutare!::noroc:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Ghita

@Marian Petre Cuvintele sunt de prisos. Felicitari si drumuri fara evenimente! :bravo:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan C.

Felicitari pentru marea realizare! Sa le folositi sanatosi!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marian Petre

Va multumesc !

Postez si cateva poze cu interiorul, chiar daca mai am putin de lucru

IMG_4182[1].JPG

IMG_4184[1].JPG

IMG_4185[1].JPG

IMG_4187[1].JPG

IMG_4188[1].JPG

IMG_4196[1].JPG

IMG_4197[1].JPG

IMG_4198[1].JPG

IMG_4199[1].JPG

IMG_4200[1].JPG

IMG_4201[1].JPG

IMG_4203[1].JPG

  • Like 5

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G

Jos pălăria, felicitări

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.