Calota Costel

Ajutor!!

34 postări în acest subiect de discuţie despre Ajutor!!

Ajutor!!

Eugen David

Salutare :rulotisti:

Off topic: @Dragos Alexandrescu

Inteleg ca a fost perioada Crăciunului, și se poate interpreta greșit postarea unuia dintre colegi, dar tu chiar ai gândit "cu capul plin, cred"! Nu am dat deloc cu "băta-n baltă" mai mult decât tine!:OK:

Datorită faptului că, colegul @Calota Costel a postat ceva de "gen caterincă" așa cum m-am exprimat dar si am crezut datorită datelor de gabarit ale rulotei care de fapt nu este o rulotă ci o casă mobilă după cum poate ai reușit să vezi și tu!

Am avut neîncrederea de care am dat dovadă datorită acelor dimensiuni, neîncredere exprimată si de alti colegi (vezi postările care acum că a trecut Crăciunul poate se văd mai bine)!

Ulterior am sugerat o poză macar pentru a fi elucidată problema!

Și sa-ntamplat! Așa că a devenit totul clar! Omul chiar avea, cred că încă are nevoie de ajutor! 

După ce am vazut poza cu situația de fapt mi-am cerut scuze de neîncrederea creată si i-am urat succes!

 

@Radu Ghita, nici nu mă așteptam să fi fanul meu, nici n-ai avea pentru ce! Dar dacă bine-mi amintesc eu te-am sunat doar o singură dată, si atunci pentru a-ți da da o informare in favoarea ta, cerută de tine, în schimb tu ai facut-o de mai multe ori! :default_109: O să caut in telefon și o să postez de câte ori sa-ntamplat!

Că m-ai banat ulterior de 2x nu mai contează!

Așa fac șefii cu subalternii ce "ridică vocea", am trăit și pe vremea "fostului" și stim cum se-ntamla! 

Uite că se-ntâmplă și-n vremurile de acum! Asta e! Cineva sus ne judecă!

Oricum pentru postarea actuală iti multumesc! Ai judecat la dreptate, ceiia ce nu sa-ntamplat altă dată, dar nu mai contează!

 

On topic: deșii colegul nu ne mai spune ce a făcut,   ce a reușit să facă eu sper ca totul este bine, deși mă-ndoiesc să cred că in zilele de Crăciun a reușit să găsească sprijin! Poate-n zilele următoare! 

Baftă și succes îi doresc!

S-auzim numai de bine!

O seară plăcută tuturor!

 

 

  • Like 2
  • Downvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Bogdan C.

@Eugen David 🤷‍♂️🙋‍♂️

Nu mai puneti la suflet toate alea...

Un an nou fericit alaturi de doamna Maria, si de toti cei dragi!

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Calota Costel
La 12/27/2019 la 19:50, Eugen David a scris:

Scuze colegule, dacă postai de la început macar o poză cu reala situatie erai scutit de răspunsuri "hilare"!

App, este o casă mobilă nu doar o rulotă!

Mult succes in readucerea ei "pe linia de plutire"!

Sincer imi pare rău de situația ce singur ți-ai creat-o!

Mare grija pe viitor cu un așa mastodont!

Numai de bine!

Sărbători fericite-n continuare! :noroc:

Multumesc mult!!!

Sarbatori fericite!!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Calota Costel
La 12/28/2019 la 6:54, Fejer Antal a scris:

I-mi pare rau, si mi de scuze colegu @Calota Costel ca nu te-am crezut la inceput. Lucrez in ultima vreme mai mult pe santiere, si am asistat de cateva ori la scoaterea utilajelor grele din noroi. Daca nu poti sa faci rost de o macara, atunci cel mai usor ar fi sa cauti un buldoexcavator, cu care sa ridici sa scoti rotile din noroi, sai sa pui sub ele scanduri. Dupa care poti sa tragi cu buldoexcavator. Daca nu are aderenta,   caleaza utilajul sí tot te trage cu bratul afara. Succes:salutare!:

Salutare,

Nu aveti de ce sa va cereti scuze nici eu nu am fost clar in informatii...sa vad cum o rezolv. Multumesc si sarbatori fericite!!! 

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Calota Costel
La 12/28/2019 la 9:37, Dragos Alexandrescu a scris:

Off topic: Eugen David, sper sa nu te superi, dar iar dai cu bata-n balta. Omu’ cere ajutor si tu nu faci decat sa comentezi rautacios, fara a fi in cunostinta de cauza! Asa cum iti spuneam in alta postare, daca poti ajuta, ajuta. Daca nu, pana la clarificarea situatiei abtine-te de la astfel de comentarii...


On topic: Si eu consider ca un troliu puternic rezolva situatia. Se mai poate incerca cu o masina puternica si o sufa cinetica. Asa poti evita bruscarea. 
Exemplu: https://www.trafictube.ro/sufa-folosim-iarna/

Bafta in rezolvarea situatiei!

Multumesc mult o sa iau in calcul acesta varianta.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Calota Costel
La 12/28/2019 la 12:40, Radu Ghita a scris:

 

Ce urmeaza sa scriu aici este cam off topic si nu prea!

 

Desi nu sunt fan @Eugen David trebuie sa fac observatia ca, de data asta omul n-a gresit cu absolut nimic!

 

Si am sa explic de ce:

- asa cum a punctat si David, Calota Costel trebuia de la bun inceput sa puna pe forum fotografii din care sa rezulte, cat mai aproape de realitate, problema careia trebuie sa-i faca fata. Tot din studierea acestor fotografii, colegii care au experienta si doresc sa ajute ar fi putut descoperii cele mai bune solutii de aplicat pentru rezolvarea problemei;

- @Calota Costel perpetueaza misterul si nu ne spune ce doreste de fapt, sa mute harabaia sau doar s-o scoata din noroi. 

Daca vrea doar s-o ridice, nu mai e nevoie de tragere!

Si aici, iarasi, ar fi fost extrem de utile cateva fotografii de aproape. Sa putem vedea sasiul si starea acestuia, sa vedem cam ce distanta de la sol la sasiu este disponibila,   respectiv cat de afundate in pamant sunt rotile (presupun ca-i pe roti asezata magaoaia!);

- din singura fotografie prezentata rezulta ca pamantul  a fost , anterior amplasarii remorcii, scormonit cu un utilaj . Este LMC ca daca pui acolo o remorca (chiar si mai usoara de 3, 5 t), fara nicio indoiala se va afunda.

- Eugen David n-a facut nicio acuzatie ci doar a exprimat un sentiment personal de neincredere. A spus ca: 

 Adica ceva de genul acesta: - Imi pare rau pentru problema omului, dar pare putin cam ireala situatia!

- nu-i lipsit de importanta nici faptul ca Eugen David a prezentat deja scuze colegului Calota pentru neincrederea cu care a privit, la inceput,   solicitarea de ajutor!

 

 

 

Iar acum parerea mea strict pe problema! @Calota Costel

 

Daca rotile sunt afundate pana la butuc (axul rotii) prin simpla tragere a remorcii n-o vei scoate din noroi, fara stricaciuni!

Mai intai trebuie ca sub sasiu, distribuit, sa  pozitionezi (cel mai bine), dale din beton de 50 x 50 cm. Eu as pune macar 6 bucati, 3 pe o parte si 3 pe cealalta. Ideal ar fi 8 buc.

Apoi cu un cric ridici, succesiv, la fiecare dala cate putin si  adaugi scanduri  din lemn intre beton si sasiu. Repeti operatiunea pana ce rotile au fost scoase complet din pamant si remorca are o pozitie stabila, orizontala!  Sa ai grija, prima data sa ridici partea dinspre sosea, urmand ca la fiecare ridicare partea dinspre sosea sa fie un pic mai sus decat cea dinspre casa darapanata, pentru a evita o eventuala tendinta de alunecare a remorcii.

In aceasta ipoteza de lucru n-ai nevoie nici de buldoexcavatoare, nici de sufe dotate cu AI. Doar de rabdare,  un cric zdravan de 5 t, bucati de scandura taiate la dimensiuni potrivite si de un boloboc.

Succes!

 

LMC = La mintea cocosului

Multumesc mult pentru sfaturi. Daca aveti drum prin Bucuresti va astept sa vedeti hardughia sa imi mai dati ceva sfaturi la fata locului. Multumesc mult si sarbatori fericite!!!

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Calota Costel
La 12/28/2019 la 13:09, Mihai-Arad a scris:

@Radu Ghita :salutare!:, ... ca bine le mai spui ! 

 

 

Salut

Vreau sa o repozitionez deoarece nu este  dreapta. Mai exact sa o mut cam 2 m mai in spate si un 1 m mai in lateral

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel Schuster

@Calota Costel

 

Profita de vremea rece. Sapa pe langa roti pana le eliberezi de noroi si apoi asteapta sa inghete pamantul. Dupa ce ingheata cred ca te vei misca mai usor. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan Bran

Daca gasesti un prieten cu masina ce are troliu pe ea o scoti fara probleme. Iti trebuie doar ca masina sa fie mare (gen Mitsu, Toyota sau Nissan  din astea lungi si nu in 3 portiere - pentru greutate). Mai ramane problema sasiului casei- care e starea lui? Suporta sa fie tras? Chiar daca rulota/casa are 3, 5 tone, tinand cont de faptul ca e bagata in pamant mai adauga ceva sute de kg sau 1-2 tone la rezistenta de tragere. De curiozitate: pe unde in Bucuresti ai ramas impotmolit?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.