Misu Jan Manolescu

Drum bun dragi rulotiști!

10 postări în acest subiect de discuţie despre Drum bun dragi rulotiști!

Drum bun dragi rulotiști!

Misu Jan Manolescu

Mă bucur pentru că am fost acceptat în comunitatea rulotiștilor, deși sunt încă nu dețin o rulotă. Sunt însă un aspirant serios și sper ca la anul să pot să-mi îndeplinesc dorința de a avea un ... „Hobby” (650 WLU).

Am încercat de mai multe ori să cumpăr o rulotă (nouă) din România însă nu mi-am închipuit că este atât de greu.

M-am adresat prima dată unui cunoscut dealer din București, apoi unei reprezentanțe din Brașov... fără succes.

Ar fi multe de povestit, dar pentru prima postare cred că este de ajuns.

Am luat legătura cu o firmă din Olanda și sper să am mai mult noroc.

M. J.

Modificat de Misu Jan Manolescu

Distribuie această postare


Link către postare

Fejer Antal

:default_bun_venit:Salutare @Misu Jan Manolescu sí bun venit in aceasta comunitate,  :noroc: Succes la achizitie:OK:

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Raul G

Bun venit printre noi, povestea ta poate fii de folos altora.
Nu credeam ca este asa greu sa îți iei o rulota nouă În România.

Distribuie această postare


Link către postare
Misu Jan Manolescu

Poate experiența mea este singulară (sper) însă, pe scurt, lucrurile s-au petrecut astfel: în vară am fost într-o călătorie în Olanda. De mai multă vreme atât eu cât și soția cochetam cu idea de a ne schimba stilul de a călători.

Am cules multe informații și am vizionat o sumedenie de videoclipuri, am stat de vorbă cu câțiva proprietari de rulote, ba chiar am petrecut o săptămână într-un camping lângă Barcelona (cu cortul).

În Olanda am vizitat mai multe magazine de rulote și autorulote și, în sfârșit am găsit un model care să ne satisfacă dorințele: Hobby 560 WLU.

Evident, m-am gândit ca la întoarcere să caut un dealer în Romînia, care să mă ajute, în special în alegerea opțiunilor.

Deși am vorbit de câteva ori la telefon, am trimis câteva mail-uri, din păcate nu am primit sprijinul solicitat.

Primul dealer mi-a promis acum două luni că îmi va trimite o ofertă, care nu a venit nici în ziua de azi, iar cel de-al doilea mi-a indicat site-ul firmei producătoare, unde pot să-mi configurez singur rulota. Ori eu tocmai asta aveam nevoie, să fiu ajutat în alegerea opționalelor...

Am trimis un mail la fabrica din Germania. Mi-au recomandat să caut un dealer în apropiere...

Așa că m-am decis să mă reîntorc în Olanda, unde am constatat foarte multă solicitudine și profesionalism din partea vânzătorilor și să o cumpăr de la ei, chiar dacă nu voi avea posibilitatea unui leasing...

Cam asta este povestea. Oricum nu sunt descurajat.

M. J. 

Distribuie această postare


Link către postare
Raul G

Mi este numai problema lipsei de leasing ci și a garanției.
O astfel de rulota cu moover și accesorii minime deja pe modelul baza (de luxe) costa peste 30 mii, care dealer refuză o asemenea achiziție? Nu este de mirare ca lucrurile merg de minune în România dacă se renunță la profit.
Nu cunosc dealeri de rulote în România de nici o marcă, dar am auzit de cel Knaus din București ca este foarte serios.
Camd am cumpărat-o pe a noastră unul dintre criterii era aproapierea dealerului de casă, ne-am fii dorit o Eriba dar dealerul este la 50 km de casă, asa am rămas în Knaus care este la 1 km de unde o țin parcată.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Ursu Florin

Bun venit in comunitatea noastra :default_bun_venit:

Distribuie această postare


Link către postare
Misu Jan Manolescu
acum o oră, Raul G a scris:

Mi este numai problema lipsei de leasing ci și a garanției.
O astfel de rulota cu moover și accesorii minime deja pe modelul baza (de luxe) costa peste 30 mii, care dealer refuză o asemenea achiziție? Nu este de mirare ca lucrurile merg de minune în România dacă se renunță la profit.
Nu cunosc dealeri de rulote în România de nici o marcă, dar am auzit de cel Knaus din București ca este foarte serios.
Camd am cumpărat-o pe a noastră unul dintre criterii era aproapierea dealerului de casă, ne-am fii dorit o Eriba dar dealerul este la 50 km de casă, asa am rămas în Knaus care este la 1 km de unde o țin parcată.

 

Exista un dealer Hobby la Brașov. Degeaba...

Distribuie această postare


Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont
  • Conţinut similar

    • Ciprian Dmx
      de Ciprian Dmx
      Salutare posesor de rulota un caravelair odyseea 99.zile frumoase va doresc și cât mai multe iesiri

    • Dascalescu Constantin
      de Dascalescu Constantin
      Va salut. Ma numesc Constantin si sunt mare amator de experiente cu carapace in spinare.
      Acum nu am rulota si desi am avut candva, in acea perioada nu am fost decat prin zona Sibiului pe la munte, cate o zi, doua. Am insa o afinitate catre calatoria care presupune contactul apropiat cu mediul inconjurator. 
      Am urmarit ca vizitator anumite postari pe acest forum. Dupa concediul de anul acesta( Clisura Dunarii, Constanta, Bucovina , Valea Jiului) am luat o decizie indrazneata despre care vreau  sa va vorbesc in sectiunea camping-uri. 
      Asadar, cu tot respectul, va salut. Bine v-am gasit!
    • Stefan Adrian Rimbu
      de Stefan Adrian Rimbu
      Salutare, sunt Ștefan din Iași,  am 30 de ani și am achiziționat recent o rulotă Adria Optima 430 ce a fost adusă din Anglia de o firmă din Oradea.

    • Laurentiu Pricope
      de Laurentiu Pricope
      Salutare tuturor,
       
      Ma atrage foarte tare ideea de a calatori cu o rulota. Asa v-am gasit.
      Cred ca puteti sa ma ajutati sa iau decizia cea buna.
       
      Multumesc pentru accept,
      Laurentiu
    • Cristy
      de Cristy
      Salutare si bine v-am gasit!
  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.