Ursu Florin

Modificare sistem alimentare gaz ENGLEZESC cu sistem EUROPEAN

14 postări în acest subiect de discuţie despre Modificare sistem alimentare gaz ENGLEZESC cu sistem EUROPEAN

Modificare sistem alimentare gaz ENGLEZESC cu sistem EUROPEAN

Ursu Florin

Salutari.

Noua rulota vine cu sistemul de butelie englezeasca si doresc sa modific instalatia, sa trec pe sistem butelie europeana ( romaneasca ).

Din butelie in teava de cupru pleaca un furtun care este prins cu coliere in ambele capete. Pot sa inlocuiesc acel furtun si sa pun un regulator ca cel din poza la care sa leg o butelie normala?

 

Multumesc!

res_d5f20447da780761c9ea85675bacf1c8_450x450_6onm.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Gabriel Schuster

Salut,  

poti pune fara probleme alt furtun si alt regulator, doar sa ai grija sa respecti presiunea regulatorului original ( 30 sau 50 mbar). 

Ca sfat, eu as pune un filtru de gaz si un regulator cu doua iesiri, cu robinetele aferente. Asa scapi de problemele eventualelor impuritati din gaz si poti folosi alimentat de la aceeasi butelie si un consumator exterior ( gratar, aragaz, etc. ). Gasesti in oferta exis.ro cele doua repere. 

  • Upvote 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adam Adrian

Salut, @Ursu Florin Eu nu am renunțat la cel englezesc. E mai sigur, după parerea mea. Iti trebuie un adaptor de umplere pentru butelie și s-a rezolvat.

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai Bogdan

Salut!

De unde pot procura un adaptor de umplere pt butelie UK? Merge si cu gpl de auto?

Modificat de Radu Ghita

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin

E mult mai simplu sa schimbi regulatorul. Nu mai stai cu tot felul de adaptoare.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adam Adrian

Salut, @Ursu Florin ! Trebuie să schimbe și butelia daca schimba regulatorul. Iar adaptorul îl folosești doar la încărcare. La cea românească nu trebuie adaptor dar trebuie cheie, deci...Singurul avantaj pe care îl văd eu e că poți să o dai la schimb cu alta plină.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Florin Zob

Va solicit si eu ajutorul.
Rulota a venit cu butelia din foto. Iesirea are filet pe interior (vezi foto 2), apoi se conecteaza la regulator cu furtunul din foto 3.

Nu am gasit adaptor pentru iesirea aia cu filet interior astfel incat sa pot sa o incarc si eu la statia de GPL.
Toata instalatia este foarte solida si arata foarte safe.

Ce posibilitati am?
- aveti idee unde pot sa gasesc un astfel de adaptor?

- sa schimb butelia cu una "romaneasca" , la care gasesc usor adaptor si sa incerc sa-i gasesc un furtun care sa se potriveasca de la ea la regulator.
- ...

 

Multumesc.

 

P.S. Am "periat" inainte sectiunea :), dar nu am gasit solutie.
 

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Fejer Antal

Salut @Florin Zob . Cauta un atelier de prelucrarea metalului prin aschiere si se poate confectiona pe strung un niplu cu filetele corespunzatoare. Daca nu gasesti in zona ta, suna ma si gasim o solutie.

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Razvan Rai

Salut, am același tip de prindere la butelie, am luat un adaptor cu 50 lei de la 0756840837.

4AC4BC2C-0935-4FB8-8877-FAF68936C861.jpeg

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Florin Zob

@Achim @Razvan Rai Va multumesc pentru informatii, revin dupa ce rezolv. 

Razvan, cu tipul asta de la care ai luat am vorbit si eu , este link pus si de @Adam Adrian dar cand i-am trimis foto cu robinetul a zis ca ce are el pe anunt nu merge la butelia mea si ca are doar ceva facut la strung... cred ca se referea la cel pe care l-ai luat tu. Cum este, are garnitura, etanseaza bine, se monteaza usor, ai facut incarcare cu el deja? Multumesc anticipat.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Razvan Rai

Da , cel făcut la strung l-am cumpărat eu, nu are garnitura am folosit putina banda de teflon și am încărcat fără probleme, se montează foarte simplu prin infiletare.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Florin Zob

Am ales varianta mai safe.

 

20200129_185330.jpg

20200129_185353.jpg

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.