Ovidiu Gavrila

Izolatie podea (sub mocheta)

4 postări în acest subiect de discuţie despre Izolatie podea (sub mocheta)

Izolatie podea (sub mocheta)

Ovidiu Gavrila

Vreau sa schimb mocheta veche, din cauza aspectului.

Am fost la Dedeman, am avut de ales din mai multe modele, pana la urma alegand ceva ce mi-a placut cel mai putin (in poza de mai jos cea neagra)...modelele medium erau la 4 metri latime, neavand nevoie de atat, iar cele premium, pe langa faptul ca era 200 RON/m2, veneau si la comanda in nu stiu cate zile.

Pana la urma am platit vreo 75 de RON pe 4, 6/1 m din cea neagra.

 

Acum am urmatoarea problema: acum, toamna este f frig la picioare si as vrea sa pun ceva izolatie sub mocheta (momentan, nu este nimic, doar pardoseala).

Am intrebat la Dedeman si mi au zis ca:

- linoleul atrage umezeala

- polistiren extrudat de 6 pentru parchet cedeaza sub greutate

- polistiren de 3 mm (culoare albastra) e prea subtire si se va rupe cand o sa calc deasupra lui

 

Ce alte variante sugerati pentru izolatie termica sub mocheta?

 

20191102_173453.jpg.9a0469a50af63623d4ebe4e8212dd781.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

NRLaurentiu

Salut, @Ovidiu Gavrila!

 

Orice ai alege, sa ai in vedere inaltimea totala, astfel incat sa nu impieteze deschiderea usilor, sertarelor sau trapelor (vad in fata una).

De asemenea, ma indoiesc ca vor trece elefanti, astfel incat sa se taseze materialul de 6 mm de care vorbesti. Singura "chestie" care poate ar influenta/tasa, ar fi picioarele mesei. Daca aceasta are talpi, atunci greutatea distribuita va fi pe o suprafata mai mare si nu cred ca va influenta suportul de sub mocheta.

  • Like 1
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adam Adrian

Salut, @Ovidiu Gavrila Nu știu cum e la rulota ta, dar la a mea pardoseala in sine e o izolatie. Daca nu a avut de ce vrei să-i pui?Eu cred că mocheta e destul. Dar dacă tot vrei sa pui ceva, pune ceva natural care nu face condens(lemn, osb, subțire).Ex:Eu în casa am pus osb cu mocheta și merg cu picioarele goale fara probleme, ceea ce nu poți face pe parchet(doar daca ai încălzire jos)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Ionescu

Tot de la Dedeman am luat si eu in urma cu 3 ani mocheta cu 80 cm latime, la fix ptr. rulota.

Podeaua rulotei are in compozitie polistiren, este un tri-strat. Personal, cu Truma functionand, n-am constatat racoare la picioare.

Daca tot ti se pare racoare, personal as lipi termoizolatie (polistiren extrudat) SUB rulota (atentie, ingrosand finisajul pardoselii, risti sa ai probleme cu deschisul usilor + sa izolezi oarecum termostatul sobei si pa incalzire eficienta.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.