Bogdan D.

Motor mover. In fata sau spatele rotii?

19 postări în acest subiect de discuţie despre Motor mover. In fata sau spatele rotii?

Motor mover. In fata sau spatele rotii?

Bogdan D.

Salut, tocmai ce am achiziționat un motor mover Reich.

Pe site-ul lor și în manual se precizează că este capsulat (este imun la apă) și poate fi instalat fie în fața roții, fie în spatele ei.

Cum este mai indicat din punct de vedere al performanței?

Mulțumesc anticipat. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Adam Adrian

Salut, @Bogdan D. La mine e in fata rotii. Probabil e mai bine unde ai greutate mai mare.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan D.
24 minute în urmă, Adam Adrian a scris:

Salut, @Bogdan D. La mine e in fata rotii. Probabil e mai bine unde ai greutate mai mare.

Corect din punct de vedere al greutății, dar eu mă gândeam cum este mai bine ca și acționare, să tragă, sau să împingă de roată?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adam Adrian

 Păi nu cred că contează dacă o să tragă când mergi in fata și o sa împingă când mergi in spate sau invers că nu o sa o manevrezi decât într-un singur sens.

41 minute în urmă, Bogdan D. a scris:

tragă, sau să împingă de roată

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan D.
2 minute în urmă, Adam Adrian a scris:

 Păi nu cred că contează dacă o să tragă când mergi in fata și o sa împingă când mergi in spate sau invers că nu o sa o manevrezi decât într-un singur sens.

 

Apăi, cam ai dreptate! :default_big_grin: Atunci îl pun în fața roții, mersi!

Apropo, încă este liber PH 33 BYK, mai vedem până o înscriu :multumesc!:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adam Adrian

@Bogdan D. Bine că mi-ai adus aminte să o radiez și eu până se termină anul.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vasile Oae

La mine e pus tot în fața rotii. Și corespund direcția de mers cu desenul de pe telecomanda.

Cred că dacă îl pui in spate se vor schimba sensurile și atunci nu mai corespund cu desenul de pe telecomanda. La mine pe telecomanda e desenat și proțapul, să știi care e față și care spatele.

In rest nu cred că are alte grețuri că e in fata sau spate.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vlad Iliescu
în urmă cu 10 ore, Vasile Oae a scris:

Cred că dacă îl pui in spate se vor schimba sensurile și atunci nu mai corespund cu desenul de pe telecomanda. 

A naibii  matematica.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ionut C.

Se alege poziția de montaj în funcție de modelul șasiului, punții și de spațiul disponibil. Sensul de rotire a motoarelor se schimbă prin inversarea polarității acestora. 

  • Like 3
  • Upvote 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vasile Oae

Corect. De treaba asta cu schimbatul sensului din fire uitasem.

Așa că ai liber sa o pui unde vrei.

Tine cont că motoarele consuma serios și implicit prin controler trece un curent maricel. Așa că e recomandat cu fire cat mai scurte.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan D.

Ok, mulțumesc pentru răspunsuri.

O să revin cu poze după ce îl montez, dar asta după ce fac RAR-ul, stau cam rău cu timpul...

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu
în urmă cu 22 ore, Vasile Oae a scris:

Corect. De treaba asta cu schimbatul sensului din fire uitasem.

Așa că ai liber sa o pui unde vrei.

Tine cont că motoarele consuma serios și implicit prin controler trece un curent maricel. Așa că e recomandat cu fire cat mai scurte.

 

In toate manualele de instalare pe care le-am citit si in toate clipurile video pe care le-am vazut cu montajul unui mover, scrie/arata ca firele spre motoare trebuie sa fie EGALE ca lungime! Chiar daca unul dintre motoare va fi langa cutiuta cu minuni, firul spre acesta nu se scurteaza! Tendinta generala este de a scurta traseul, insa in aces caz este contraindicat.

In manuale si clipuri nu spune si care ar fi efectul, dar nu este greu de intuit: motorul care are firele mai scurte va merge la o turatie ceva mai mare decat celalalt care are traseul firelor mai lung. Diferentele de lungime ale traseului inseamna diferente de energie primita de fiecare motor in parte si au drept efect diferente de turatie si in cele din urma de directie. Adica cand apasati din telecomanda sa mearga inainte rulota, ea va merge câş! :)

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G

In față este mai expus (borduri, gropi) în spate este mai expus noroiului, zăpezii. Eu îl am în spate deoarece în față ar fii acoperit seria de pe șasiu. Al meu este montat direct de Knaus în fabrică.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan D.

Vă salut din nou după ceva vreme. 

Având ceva timp la dispoziție, ieri m-am apucat de montat mover-ul. Problema este că îmi pare a veni cam jos, îmi ia binișor din garda la sol, și nu există nici un reglaj în acest sens...

Aș câștiga cam 1cm și jumătate dacă l-aș pune în spatele roții, acolo șasiul fiind mai înclinat, dar trebuie să mut roata de rezervă și nu aș vrea.

La motor moverele montate din fabrică parcă nu este golul acela așa de mare deasupra...

La voi cum este?

Mulțumesc anticipat!

 

 

20200524_095815[1].jpg

20200524_095825[1].jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G

In fața roți este periculos ca dai cu el în bordură, în spate se murdărestw mai mult, de multe ești obligat de sașiu sau sa nu acoperi numerele de pe sașiu.
Pentru a fi montat cum trebuie motorul trebuie sa fie în ax cu axul roții.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan D.

Păi nici dacă îl pun în spatele roții nu va veni în ax cu axul roții, nu am de ales în privința asta... 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu

Garda la sol depinde si de sistemul constructiv adoptat pentru mover. Al tau este foarte jos montat ansamblul rolelor fata de axa mover-ului. Sunt movere (de ex. Truma Go) la care partea de jos a ansamblului este la acelasi nivel cu axa mover-ului. Ai ales un mover cam... butucanos si de aceea iti ia foarte mult din garda la sol.

5eca33fe5b8cf_TrumaGo-montaj.jpg.cc85079c4c1e49252de465ba3f417d69.jpg

Eu nu inteleg cum vine asta cu bordurile... A sarit careva cu rulota borduri? Cu mover-ul in fata ai posibilitatea sa vezi in oglinda retrovizoare ce se intampla cu el (in cazul in care iei o curba neinspirat)! :)

 

De asemenea, pe lina de productie nu se monteaza mover-ul (si multe alte accesorii - terasa, ATC, sanie roata de rezerva etc.), ci ulterior, fie de producator, fie de dealer.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan D.

L-am ales pe acesta pentru că merge la rulote de până la 2 tone, este 2007 și este foarte, foarte ușor.

Dar evident că nu mi-am pus problema că s-ar putea să vină atât de jos... :default_doh: 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan D.

Până la urmă cred că nu va fi nici-o problemă, în cartea mover-ului se precizează că înălțimea minimă de la sol la carcasă trebuie să fie de minim 80 mm, recomandat 120 mm. 

Eu am acum 180 mm și nu cred că se va lăsa mai mult 30 - 40 mm după ce o cobor de pe capre. Cu ce mai pui în ea la drum cred că sunt în barem.

 

Încă ceva, din pozele lor se observă clar că nu sunt ax pe ax, paralel cu solul, deci nu-i bai că vine așa...

 

20200525_183142[1].jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.