Alexandru Remus

220v versus 12v

2 postări în acest subiect de discuţie despre 220v versus 12v

220v versus 12v

Alexandru Remus

Salut,

Am cumparat o rulota Kip,  am verificat partea electrica si am constatat urmatoarele:

1. Iluminatul este pe 220v ( in afara de un bec la bucatarie)

2 Toate electronicele functioneaza pe 220 v (truma, truma vent, frigider...)

Am urmatoarele inrtebari:

1. Sa merg pe 220v si sa cumpar un invertor si acumulator, sau sa refac toata instalatia pe 12v?

2. Frigiderul functioneaza pe 12v, 220v si pe gaz. in modul de functionare pe gaz el are nevoie si de alimentare la o sursa de curent - indiferent care ar fi aceea?

Va multumesc anticipat pentru raspunsuri indiferent care vor fi acelea! 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Ionut C.

1. Depinde de stilul preferat. Daca mergeti in camping, nu e cazul sa treceti pe 12V. Daca va place sa campati in locuri salbatice, e musai sa aveti autonomie energetica. In acest caz e mai practic sa treceti toata instalatia de iluminat pe 12V. Aproape toate electrocasnicele cu alimentare la 230V se pot inlocui cu unele la 12V. Ventilatorul sobei e un moft, la dimensiunile rulotei dv. nu e nevoie de ventilatie artificiala.

2. Frigiderul. in modul de functionare pe gaz nu are nevoie de alimentare la o sursa de curent. Cele doua surse de curent (12V ssi 230V) sunt folostie pentru alimentarea unor rezistente electrice care vor incalzi amoniacul, ca alternativa a flacarii pe gaz. 

 Succes!

  • Like 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.