Radu Dragulinescu

Dethleffs 420

44 postări în acest subiect de discuţie despre Dethleffs 420

Dethleffs 420

Radu Dragulinescu

Din ciclul “pregatiri de Iarna”, am dotat rulota cu incalzire in pardoseala. Ieftin si bun, recomand!

 

8653770E-3115-441F-872F-21DB5CDF063E.png

1539C9B7-C157-49EC-A4FA-50CAF1B5ECE1.png

  • Like 2
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Radu Dragulinescu

Salut!

E o folie EcoFilm luata prin eMag de la Mango. Are dimensiunea de 4m x 50cm, 260W si a costat 300 lei (inclusiv transportul). Se poate taia din lungime in functie de necesitati. La mine s-a potrivit la fix. Daca era putin mai lata era perfecta, dar chiar si asa isi face treaba foarte bine.

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Fejer Antal

Multumesc. Sub folie ai folosit ceva izolatie?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Dragulinescu

Am pus-o direct peste podeaua rulotei. In mod normal ar fi trebuit sub linoleu (sau ce material o fi ala), dar mi s-a parut mult prea complicat. In pachet e si o folie anticondens. Deasupra am pus doar mocheta care la mine acopera in totalitate podeaua.

Nu e nevoie de termostat de pardoseala (desi ei recomanda asta). Temperatura maxima la care se incalzeste folia e de 35 grade. Am lasat-o sa mearga fara oprire de 3 zile si probabil o voi lasa toata saptamana viitoare, sa vad daca apare vreo urma de condens.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Fejer Antal

Multumesc mult. O zi excelenta va doresc.:salutare!:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Dragulinescu

Nu, de la 220V

Sent from my SM-G975F using Tapatalk

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan Moldovan
La 11/16/2019 la 15:52, Radu Dragulinescu a scris:

Din ciclul “pregatiri de Iarna”, am dotat rulota cu incalzire in pardoseala. Ieftin si bun, recomand!

 

Unde te pregătești să mergi @Radu Dragulinescu ;)?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Dragulinescu

Vamos a la playa! Cu slipul peste palton, in Zell Am Zee. ;)

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan Moldovan

Ne vedem pe pârtie! Tu dai primul ceai, ok?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Dragulinescu

Deal! Doar ca io-i zic Stroh la ceaiul de pe pârtie ;)

Sent from my SM-G975F using Tapatalk
 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan Moldovan

Eh, fiecare cu etichetele lui... 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Dragulinescu

Corectie abrupta legată de folia de încălzire la 220V:

eram in papuci pe mocheta ușor încălzită când am atins cu mâna o parte metalică, legată la masa rulotei.

Am simțit o vagă furnicătură la degetele mâinii, motiv pentru care am aruncat folia direct in tomberon.

Am reușit sa găsesc după 2 zile de săpături pe net folie la 12V și 24V, koreeana, la prețul de 50lei/ml.

Am ales-o pe cea la 24V, deoarece lucrând la o putere mai mică avea un cost mai mic pentru alimentare.

Culmea e ca se încălzește mult mai tare decât cea la 220V, care ajungea la max 30 grade. Asta noua ajunge la max 50 grade.

Sincer, m-a luat amețeala gândindu-ma ca as fi putut ieși ud de la duș, cu tălpile goale pe mocheta încălzită de o folie  alimentata la 220V (advertizata ca fiind ultra safe).

N-am aflat pe unde se producea scurgerea de tensiune, dar nici nu mi-am bătut capul.

In concluzie nu recomand utilizarea foliilor alimentate la 220V in rulota, indiferent cât de bine le izolați.

Noua folie îmi ridica temperatura in rulota, după cca 5h de funcționare, cu 12 grade (afara erau 0, înăuntru +12).

 

 

20191213_123908.jpg

20191213_124834.jpg

20191213_125506.jpg

20191210_140144.jpg

  • Like 5

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Ghita
în urmă cu 2 ore, Radu Dragulinescu a scris:

Am reușit sa găsesc după 2 zile de săpături pe net folie la 12V și 24V, koreeana, la prețul de 50lei/ml.

Am ales-o pe cea la 24V, deoarece lucrând la o putere mai mică avea un cost mai mic pentru alimentare.

Un link se poate? Te rog frumos!

 

 

Super tare! :bravo:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Dragulinescu

Aici varianta de 12V https://www.magnetcenter.ro/folie-incalzire-pardoseala-30cm-12v-kh-203-dc-12-korea-heating

Iar aici cea de 24V https://www.magnetcenter.ro/folie-carbon-incalzire-pardoseala/folie-incalzire-pardoseala-30cm-24v-kh-203-dc-24-korea-heating

Atentie la calculul puterii necesare, ei nu vand alimentatoare deci trebuie sa-l procuri din alta parte. Sunt date toate specificatiile pe site-ul lor.

 

2 minute în urmă, Radu Ghita a scris:

 

  • Like 4
  • Upvote 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Nicolau Radu

Frumoasa...Drumuri bune si vacante frumoase..

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Dragulinescu

O sa va descriu o patanie cel putin ciudata din vacanta de iarna cu rulota.

Intr-o noapte, pe la 3, ne-a trezit un miros intepator de plastic ars. Am sarit din pat si m-am dus glont la dulapul de deasupra sobei, care era plin cu haine, dar unde este si tabloul electric & stuff. Nimic, nici un miros suspect. Am ridicat banchetele, am pipait, adulmecat - nimic. Si totusi mirosea a plastic ars. Tarandu-ma sub masa, precum un ogar ce a luat urma prazii, sub un mic ruxac descopar o pata neagra, perfect rotunda cu diametrul de cca 10cm. Luminez zona si constat ca mocheta e facuta scrum, folia de incalzire in pardoseala incinsa tare, iar podeaua inegrita la randu-i, sub folie. Am ramas masca. WTF?! Incinsa doar acolo, pe o zona perfect rotunda de numai 10cm in diametru?! Folia nu se topise, arata neatinsa, iar alte zone nu erau afectate. Am deconectat-o si dupa ce am aerisit am incercat sa dorm. Fara succes insa, mintea mea nu vroia sa accepte nici in ruptul capului asa ceva. Dupa vreo 10 minute de rasucit in pat mi-am amintit de ruxac. M-am dus glont la el, l-am deschis si am ramas masca. Pe fundul lui, in pozitie verticala era bateria extinsa a telefonului, de 13A. Singura explicatie a fost ca a facut inductie, liniile de camp arzand mocheta intr-o forma perfect rotunda. Ciudat este insa ca folia este alimentata cu curent continuu, iar bateria are 5V cc. Si totusi alta explicatie n-am gasit...

In concluzie, nu lasati pe jos baterii (electronice) daca aveti incalzire electrica in pardoseala!

Pam-Pam!

  • Like 5
  • Upvote 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.