Berintan Grigore

Înlocuire podea pro/contra tego

44 postări în acest subiect de discuţie despre Înlocuire podea pro/contra tego

Înlocuire podea pro/contra tego

Berintan Grigore

Bună. Am o problema cu o infiltrate mai urata ce mi-a afectat pereții în partea din fata și podeaua foarte urat. Dores sa întreb dacă, din cei ce au avut asemenea lucrări, a înlocuit cineva podeaua cu tego, iar suporți din laterala (ce sunt putrezi la mine) au fost înlocuiți cu cornier în loc de lemn. (P.S. Îmi cer scuze dacă a mai fost discutata problema, eu nu am găsit-o) 

IMG_20190818_194620.jpg

IMG_20190818_190813.jpg

IMG_20190818_190744.jpg

IMG_20190818_194048.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Fejer Antal

 Salutare @Berintan Grigore Ai treaba acolo nu-i gluma.! Parerea mea este ca pentru podeaua poti sa folosesti Tego de grosimea potrivita. Iar la pereti laterali se foloseste lemn! Cornierul e mult mai greu si mai scump mai ales daca vrei din aluminiu. Mult succes la reparatii:salutare!::noroc:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Berintan Grigore

Multumesc de sfat 

Am cautat si am studiat tot felul de variante. Pana la urma cred ca o sa refac podeaua dupa ideea originala, respectiv cu lemn de 35mm x 65 mm, placat cu placaj superior/inferior si cu polistiren extrudat pe mijloc. Adezivul si lacul protector inca nu l-am identificat pentru lemn. Pentru polistiren o sa folosesc  Ceresit CT84. Pentru pereti lemn 25*15 pentru ramele de la geam si 25*35 pentru baza peretelui ce va veni imbinata cu podeaua. Tot la parte de studiu sunt si la siliconul de etansare. Ma gandeam daca este o variantă si cu adeziv pentru parbriz. Am sa revin cu poze de la etapele de executie. In momentul de fata, din cei din jurul meu, sunt singurul care are incredere ca va reusi lucrarea  ;)

  • Like 5

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vasile Oae

Părerea mea este că pt etansare să folosești produse dedicate rulotelor. Găsești pe oricare din site-urile cu piese și accesorii de rulota.

Tot așa pt izolarea pe sub rulota se găsește ceva produs Dekaphon sau cred că ar merge și cu Teroson pt antifonat auto.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Berintan Grigore

 

Cred ca ea a avut ceva teroson din ce mi-am dat seama. Tot asa voi incerca sa fac si eu, insa doar dupe ce va fi montat sus, deoarece vreau sa prind placajul si in surube din loc in loc de traversele de lemn.

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Berintan Grigore
La 24.08.2019 la 6:01, Radu Ghita a scris:

@Berintan Grigore Spor la treaba!

Mulțumesc... Este mare nevoie. Pana acuma am dat jos fata rulote, podeaua (partea din fata) și pe laterale parțial placajul. Am refăcut marginile la geamuri (erau praf), am dus partea din fata (cea din plastic) la reparat și am refăcut pe o parte partea de susținere a podelei. Restul urmează. Mi-a dat foarte mult de munca cu surubele mâncate de rugina. 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Fejer Antal

Spor ín continuare @Berintan Grigore , un sfat: Sa pui inapoi numai suruburi din Inox. Piesele din lemn sa le tratezi! Succes:salutare!::noroc:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Berintan Grigore

Multumesc de sfat, insa tot caut surube de inox si nu gasesc. ai vreo recomandare? (surube cu piuliță ma refer, ca vreau sa prind asa podeaua cu cap inecat si lungimea de minim 80). E interesant si nu m-am gandit ca panourile laterale sunt duble si prinderile structurii sunt facute intre placi.

 

Modificat de Berintan Grigore

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

Nu știu dacă aveți Leroy Merlin în Bistrița sau prin apropiere, dar acolo găsești cea mai mare varietate de șuruburi, piulițe, tije filetate sau holzșuruburi de inox. Spor la treabă in continuare! :salutare!:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel Schuster
în urmă cu 2 ore, Berintan Grigore a scris:

Multumesc de sfat, insa tot caut surube de inox si nu gasesc. ai vreo recomandare? (surube cu piuliță ma refer, ca vreau sa prind asa podeaua cu cap inecat si lungimea de minim 80). E interesant si nu m-am gandit ca panourile laterale sunt duble si prinderile structurii sunt facute intre placi.

 

 

Dedeman are asa ceva sau comanzi online de la magazine specializate.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Berintan Grigore
în urmă cu 17 ore, Gabriel Schuster a scris:

 

Dedeman are asa ceva sau comanzi online de la magazine specializate.

 Am studiat ieri. De la magazin (Dedeman) nici nu stiau ca au, insa am gasit pe site. Multumesc. O idee foarte desteapta cu surubele de inox.

 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Berintan Grigore

Va rog sa ma îndrumați unde as putea găsi profil de aluminiu (drept) de forma alăturată. 

IMG_20190830_185005.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Berintan Grigore

Etape.... Am refăcut podeaua (respectiv am făcut podeaua din fata din nou), era strict necesar. Am schimbat baghetele de lemn de pe pereții rulote și le-am lipit cu pu max, tratate în prealabil cu ulei de in, am refăcut ramele la geamuri după aceleași etape, curățat polistirenul de placajul din interior, iar unde a fost necesar l-am înlăturat și am pus extrudat lipit cu CT84... restul urmează în funcție de timp. 

IMG_20190910_140032.jpg

IMG_20190910_140028.jpg

IMG_20190830_185620.jpg

IMG_20190826_201907.jpg

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Sorin Nicolae Simionescu

Parerea mea este ca merita sa pui podeaua din tego de grosime potrivita. Este mult mai rezistent decat orice alt material chiar daca este mai greu. Sunt sofer de camion și iti pot spune ca toate remorcile au podea din tego. Este rezistent si impermeabil. La rulota mea podeaua este din tego. Iti recomand acest material. Imi place faptul ca ai hotarat sa faci singur aceasta lucrare. Si mie mi s-a dizlocat rulota pe drum in aceasta vacanta dar am reusit sa o fac la Gura Diham. Important este sa iti placa ceea ce faci. Succes la reparatie!!!

  • Like 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Berintan Grigore

Etapa 3 (panoul de pe laterala e doar decupat, încă nu a fost fixat). Podeaua e completata cu polistiren extrudat. Locurile de prindere sunt din scândură cu întărituri. Pe laterala am fixat cu șurube cu piulita și lipite cu PU MAX, iar lemnul a fost tratat cu ulei de in. La podea am atașat și picioarele de calare, ce au acum utilitate... 

IMG_20190915_195545.jpg

  • Like 4

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Fejer Antal

Bravo:OK: Felicitari, mai ai de lucru n-ui gluma, insa rezultatul te va rasplati. Succes 8n continuare.:noroc::salutare!:

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Berintan Grigore

Intrebare. Am dus panoul frontal la reparat deoarece are foarte multe fisuri. In cazul in care nu poate fi reparat corespunzator, deoarece e foarte imbatranit plasticul (din cate zicea meseriasul), este posibilitatea de a cumpara de undeva unul la mana a doua-a? (Coachman Genius 390/s SE /1995)

* pozele sunt copiate de pe https://picclick.co.uk/Coachman-Genius-390-2-2-Berth-Touring-Caravan-222253033212.html ca si model, nu imi apartin, insa modelul este identic

Coachman-Genius-390-2-2-Berth-Touring-Caravan.jpg

Coachman-Genius-390-2-2-Berth-Touring-Caravan-_57 (1).jpg

Coachman-Genius-390-2-2-Berth-Touring-Caravan-_57.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu

Salut,  @Berintan Grigore!

 

Frumoasa lucrare si complexa! Felicitari!

 

In ceea ce priveste panoul frontal, acesta este din fibra de sticla si plastic la exterior (filler-ul). De regula, stratul expus la mediu crapa. Acesta se poate reface prin diverse metode (meseriasul la care ai dus panoul ar trebui sa stie asta). De asemenea, daca crapaturile sunt mai profunde - adica si stratul de fibra de sticla este crapat, de asemenea,  exista modalitati de reparare si, din nou, meseriasul ar trebui sa stie.

 

Daca situatia este atat de neagra... iti recomand sa cauti cu "directie", adica pe site-rurile englezesti de forma ".co.uk". De exemplu: asa. Insa te vei lovi de o mare problema: transportul...

Un site cu piese pentru rulote englezesti gasesti: aici. Nu am timp sa vad daca are si modelul tau, insa e un punct de plecare pentru cautarile tale.

 

Mult succes!

  • Like 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Berintan Grigore
La 20.09.2019 la 13:57, NRLaurentiu a scris:

Salut,  @Berintan Grigore!

 

Frumoasa lucrare si complexa! Felicitari!

 

In ceea ce priveste panoul frontal, acesta este din fibra de sticla si plastic la exterior (filler-ul). De regula, stratul expus la mediu crapa. Acesta se poate reface prin diverse metode (meseriasul la care ai dus panoul ar trebui sa stie asta). De asemenea, daca crapaturile sunt mai profunde - adica si stratul de fibra de sticla este crapat, de asemenea,  exista modalitati de reparare si, din nou, meseriasul ar trebui sa stie.

 

Daca situatia este atat de neagra... iti recomand sa cauti cu "directie", adica pe site-rurile englezesti de forma ".co.uk". De exemplu: asa. Insa te vei lovi de o mare problema: transportul...

Un site cu piese pentru rulote englezesti gasesti: aici. Nu am timp sa vad daca are si modelul tau, insa e un punct de plecare pentru cautarile tale.

 

Mult succes!

 

 Multumesc de incurajari si sfat. Am sa vad ce pot face cu panoul ce il am, oricum mai am pana ajung la montajul lui. Site-ul e de foarte mare ajutor. Nu au ce am nevoie, insa e de utilitate pe viitor, iar cu transportul....vedem, panoul frontal e complicat, insa mai sunt si altele de interes.

 

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Berintan Grigore

Încă un mic pas.... Mi-e ciuda doar ca nu îmi permite timpul sa ma mișc mai repede.... Dar.... Incet-incet

IMG_20191001_150606.jpg

  • Like 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Fejer Antal
acum o oră, Berintan Grigore a scris:

Încă un mic pas.... Mi-e ciuda doar ca nu îmi permite timpul sa ma mișc mai repede.... Dar.... Incet-incet

IMG_20191001_150606.jpg

, , Pauzele lungi si dese, cheia marilor succese" Incet cu grija o-termini, iar rezultatul va fi meritul tau. Succes sí rabdare ín continuare.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Berintan Grigore
în urmă cu 2 ore, Fejer Antal a scris:

, , Pauzele lungi si dese, cheia marilor succese" Incet cu grija o-termini, iar rezultatul va fi meritul tau. Succes sí rabdare ín continuare.

Mulțumesc. Apropo, ca idee, pentru ca podeaua de la mijloc în spate era "moale" când umblam pe ea, am băgat prin fata, între placaj și polistiren (cât de adânc a mers tubul) CT84. Acum e beton. Sa vedem dacă tine, deși nu ar trebui sa aibă probleme. Cred ca e o varianta simpla și la îndemână. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Berintan Grigore

Astăzi a fost puțin mai liber....deci....tapet, podeaua tratata cu ulei de in și Bison Rubber seal la îmbinări.... 

1569959689288435506338194064896.jpg

IMG_20191001_195955.jpg

IMG_20191001_224945.jpg

  • Like 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Berintan Grigore

Încă un pas

IMG_20191002_082335.jpg

IMG_20191002_133534.jpg

IMG_20191002_180614.jpg

IMG_20191006_202722.jpg

IMG_20191002_200653.jpg

IMG_20191002_142055.jpg

IMG_20191003_204753.jpg

IMG_20191006_202728.jpg

IMG_20191003_204808.jpg

  • Like 4

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.