Lucian Marcu

Recomandare neon led

18 postări în acest subiect de discuţie despre Recomandare neon led

Recomandare neon led

Lucian Marcu

Salut si bine v-am regasit, vreau sa schimb lampa de deasupra aragazului si chiuvetei cu un neon led cum sunt cele de prin magazinele de bricolaj. As avea eventual nevoie de un sfat cum as putea adapta unul care e proiectat pentru 220V sa mearga la 12V (modificat interiorul) sau o recomandare unde as putea gasi unul nou de cumparat intre aprox. 40 si 50cm lungime. Va multumesc.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Barac Augustin

Salut eu am scos toate neoanele din rulota si am pus banda led cu lumina calda direct pe instalatia de 12 V.

Mai economice si  mai luminoase !!!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Lucian Marcu

Pai neon cu banda led in interior vreau, dar care sa aiba si intrerupator pe el.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Lucian Marcu

Cineva sa ma ajute cu modificarea neonului (led) de la 220V la 12V? Multumesc.

Modificat de Lucian Marcu

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vasile Oae

Ai corpul de iluminat vechi pe 220V?

Eu am scos totul din el, mai putin intrerupatorul, Si am pus banda led. Am găsit la 4000k, care e o lumină neutră.

Pot sa te ajut sa îți schimb lămpile, doar că eu sunt din Curtea de Arges.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Lucian Marcu

Am avut o plafoniera care era cu bec cu filament si care nu ii placea, am luat-o jos si am cumparat un neon led cu intrerupator din Dedeman dar care nu functioneaza decat la 220V, l-am deschis iar inauntru e placuta cu integratele necesare functionarii la 220V. 

Modificat de Lucian Marcu

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vasile Oae

Eu am scos toată partea electronică și am pus-o la păstrare și în corpul de iluminat am lipit 2 benzi cu led pe toată lungimea corpului vechi.

Am ajuns la o putere de 5W, ceea ce pt LED înseamnă o lumină cu mult mai mare decât făcea tubul de 8W.

Te ajut cu drag sa îți fac modificarea, doar să ajungă cumva la mine corpurile.

Nu știu cât se vad în imagini corpurile.

Momentan nu sunt acasă langa rulota. Dar când ajung pot sa uiți trimit mai multe poze. 

Că să nu deranjăm toată lumea, putem sa vorbim pe whatsapp.

0723127827

IMG_20190616_212325.jpg

IMG_20190616_212348.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Teo Raducanu

treci tot iluminatul pe 12 v cu banda led sau becuri cu led este mult mai economic si lumina mai multa, cum doresti calda sau rece, mie imi place rece eu am pus pe rulota afara 4 metri de banda led cu toate ca am lampa led deasupra usi cu vreo 16 leduri , noaptea este asa de frumos, aprind la nevoie.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vasile Oae

Led la 12V clar. Daca am avut corpurile de iluminat vechi in stare buna la exterior, am preferat sa pun leduri in ele. Nu de alta dar tot erau găurile de fixare date. Nu a mai trebuit să mă chinui sa maschez gauri de șurub sau pe unde ieșeau firele din tavan.

Eu sunt adeptul schimbarilor minime pt a nu afecta designul original. Chestie de manie personala, fara altă logica.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Constantin Bogdan

Salut,

as dori sa trec plafonierele pe iluminat cu led si as dori sa stiu daca sunt compatibile orice benzi/module pe 12 v din magazinele de specialitate.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Sorin  Leitoiu
35 minute în urmă, Constantin Bogdan a scris:

Salut,

as dori sa trec plafonierele pe iluminat cu led si as dori sa stiu daca sunt compatibile orice benzi/module pe 12 v din magazinele de specialitate.

Eu stiam ca da, in urma cu ceva timp trebuia sa fi atent la polaritate, acum vad ca merge oricum.Eu am toata  rulota pe led

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian A

Corp neon, cu întrerupător, cu neon inclus, pe 12 V cc.  L-am luat, când era redus la 5 euro și l-am montat în portbagaj deasupra buteliilor. Mulțumit de achizitie

Screenshot_20200301_105445_com.android.chrome.jpg

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu

Salut, @Constantin Bogdan!

 

Gasesti la Carrefour (Militari):

- circa 40 lei pentru 5 m banda LED, lumina calda,  pentru interior;

- circa 50 lei pentru 5 m banda LED, lumina calda,  pentru exterior.

Acelasi model cu cel din poza de mai jos. De asemenea, modelul de interior il gasesti la Cora si daca nu ma insel si la Auchan.

Inlocuieste perfect lampile tip neon si halogen (acolo unde se poate). Eu am mai avut 3 becuri halogen G4 (parca) in spoturile din zona bucatariei pe care le-am inlocuit cu LED-uri identice ca forma.

 

Exemple de inlocuire manuafacturate de catre mine pentru rulota proprie:

1. Neon baie: 5e5ce9dae7ab6_Neonbaie.jpg.1d79b0b3b7401b816a1e2258eceffed8.jpg inlocuit cu o placa aluminiu cu benzi LED: 5e5ce9d627cb0_LumionaLEDbaie.thumb.jpg.c1321a3ddbe39db026575c3c7b4cad0e.jpg, consum 2 A, ilumineaza de circa trei ori mult decat lampa cu neon (nu am masurat sa vad cat consuma inainte);

2. Lumina cort, proces inlocuire cu banda LED: 5e5ce9d3c087a_InlocuirecuLEDluminaexterioara.jpg.870172c9cf78c8932de01948ed9af986.jpg si in functiune, noaptea: 5e5ce9d4ec63e_InlocuirecuLEDluminaexterioara-noaptea.thumb.jpg.f04f6db0b75ab6409358df9b35f19910.jpg,  consum 0, 1 A, ilumineaza precum cele doua becuri cu halogen de dinainte de modificare (circa 0, 9 A inainte);

3. Lampa LUMO 2, detaliu cu 6 benzi LED: 5e5ce9d8bd044_Lumo2.thumb.jpg.bc474a95f1094082a3c50c78db6721d2.jpg si in functiune ziua (in plan apropiat LUMO 1): 5e5ce9d751202_Lumo12.thumb.jpg.aedd1d0b9e6c3f6804096a164dfdaa65.jpg, consum LUMO 1 = 0, 4 A, LUMO 2 = 0, 6 A, ilumineaza de circa doua ori mult decat echivalentele cu un neon, respectiv doua neoane (nu am masurat sa vad cat consumau inainte);

4. Banda LED pe care am utilizat-o: 5e5ce9d27f88a_BandaLED5m.thumb.jpg.1c53e3f4f2869dc80c699c840e012099.jpg, caracteristicile sunt scrise pe ambalaj.

 

Spor!

  • Like 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Constantin Bogdan

Multumesc, am sa ma apuc de lucru.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Emil Vinteler

@Lucian Marcu neonul cu led la 220v il duci in casa si gaseti la Dedeman, bagheta aluminiu (2, 5m) pe colt sau plan drept, banda se lipeste in interior,  la banda led lipesti doua fire si un intrerupator. Poti sa il faci la ce dimensiune vrei, alb rece, alb cald sau dimabil.Din bagheta ce ramane faci un neon pentru cortul rulotei.:salutare!:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vasile Oae

Poți folosi orice banda led la 12V.  Rămâne la alegerea ta daca vrei de exterior (sa fie rezistenta la abur) sau interior. Ce temperatura de culoare preferi (4000k e o culoare neutra, alb natural).

Eu am ținut cont de polaritate. Nu am incercat invers. In cel mai rău caz nu merge. Nu se întâmplă altceva. Nu se arde nici banda led nici instalația.

In general benzile au banda autoadeziva sa îți fie mai ușor de lipit.

Doar trebuie un pic de îndemânare la cositorit și lipit cu pistolul. Sa nu tii mult pistolul pe banda că poți să o topești.

Spor!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vasile Oae

Eu am folosit o rola de 5m, de exterior, 4000k. A fost vreo 30-40 lei.

Am schimbat 5 Lampi și am pus cate 2 benzi in fiecare (25cm o banda), ajungând la 5W pe corp.

Am folosit in total, aproximativ, vreo 3m

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Pasculescu Emil

exista la magazinele de bricolaj suporturi transparente pentru banda LED de diferite forme , chiar si pentru colturi si forme rotunde . Pretul de la 20 lei metrul se ajunge  la 30-35 lei metrul  Unde am vazut sigur, in Timisoara la Honbach .

Cu stima Emil

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.