Radu Catalin

Vigneta Bulgaria

13 postări în acest subiect de discuţie despre Vigneta Bulgaria

Vigneta Bulgaria

Radu Catalin

Salutare tuturor,

Tocmai ce m-am intors din Grecia si m-am gandit sa semnalez o chestiune ce mie mi se pare de importanta majora pentru cei ce vor pleca cu rulota si vor tranzita Bulgaria:

OBLIGATORIU sa va cumparati vigneta si pentru rulota. Pretul pt 1 luna: auto - 30 leva + rulota - 30 leva TOTAL 60 leva.

Vecinii nostri si-au infiintat un serviciu special pentru controlul vignetelor - BGToll - si o sa vedeti masinile lor imprastiate de-a lungul autostrazilor - ce sa facem, ei chiar au :) - si drumurilor nationale. Pe mine m-au oprit atat la dus cat si pe drumul de intoarcere si mi-au cerut, in primul rand, vigneta pt rulota !

Sunt zeci de masini inscriptionate BGToll, de obicei insotiti si de politie, si opresc prin sondaj, asa ca poti fi oprit de fiecare dintre ele :) 

Pastrati chitanta cu grija pt ca daca te verifica ei in baza de date, dureaza enorm. Daca vad chitanta, nu mai fac verificare... asta e cea ce mi-a explicat un agent BGTool.

Vacanta placuta !

  • Like 4
  • Upvote 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Daniel P

Mulțumim  de info @Radu Catalin:salutare!:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ovidiu-Betty

Bine de știut. Anul trecut plăteam doar pentru auto, la fel ca la noi. Mulțumim Radu ! :noroc:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai-Arad
acum o oră, Radu Catalin a scris:

Salutare tuturor,

Tocmai ce m-am intors din Grecia si m-am gandit sa semnalez o chestiune ce mie mi se pare de importanta majora pentru cei ce vor pleca cu rulota si vor tranzita Bulgaria:

OBLIGATORIU sa va cumparati vigneta si pentru rulota. Pretul pt 1 luna: auto - 30 leva + rulota - 30 leva TOTAL 60 leva.

Vecinii nostri si-au infiintat un serviciu special pentru controlul vignetelor - BGToll - si o sa vedeti masinile lor imprastiate de-a lungul autostrazilor - ce sa facem, ei chiar au :) - si drumurilor nationale. Pe mine m-au oprit atat la dus cat si pe drumul de intoarcere si mi-au cerut, in primul rand, vigneta pt rulota !

Sunt zeci de masini inscriptionate BGToll, de obicei insotiti si de politie, si opresc prin sondaj, asa ca poti fi oprit de fiecare dintre ele :) 

Pastrati chitanta cu grija pt ca daca te verifica ei in baza de date, dureaza enorm. Daca vad chitanta, nu mai fac verificare... asta e cea ce mi-a explicat un agent BGTool.

Vacanta placuta !

 

Toate informatiile le gasiti aici : BULAGRIA-VIGNETA-2019 !

(vigneta electronica inlocuieste vigneta "hartie"! Bravo lor, bulgarilor!)

 

AICI iti gasesti toate raspunsurile la intrebari (care-ti dau batai de cap!)

 

@  DECE SE INSTITUIE VINIETĂ ELECTRONICA ȘI TOLL ÎN BULGARIA?

În Bulgaria  din  anul  2019 se vor institui vinietele electronice și toll  ca o modalitate contemporană de colectare taxelor pentru utilizarea  rețeaua cu  drumurile naționale.
Astfel, se va genera  resursa  financiară indispensabilă, care ulterior se va utiliza pentru dezvoltare durabilă a unor drumuri deja existente și noi, inclusiv siguranța rutieră.
Sistemul de colectarea taxelor rutiere este bazat pe tehnologiile contemporane,   care permit modalități comode  de achitare și  realizare de control, fără să împiedice circulația liberă  a autovehiculelor. Sistemul  instituie un  model de taxare echitabil și bazat pe  directivele europene.
"""

 

"""CARE AUTOVEHICULE SUNT SUPUSE TAXĂRII CU VINIETE ELECTRONICE?

Conform Legii privind drumurile publice:

Taxă vinietă se achită în cazurile cu următoarele autovehicule cu masă totală maximă  tehnic admisibilă până la sau egală cu 3, 5 t:

•    autovehiculele, care sunt dotate cu cel puțin patru roți și sunt destinate pentru transportul de pasageri;

•    autovehiculele, care sunt dotate cu cel puțin patru roți și sunt destinate pentru transportul de bunuri;

•   autovehiculele de teren.

Autovehiculele, dotate cu semiremorci sunt considerate drept autovehicule destinate p-entru transportul de bunuri, doatate cu mai multe de două axe, indifferent de numărul de axele, și dacă  semiremorca ansamblului este atașată sau nu.

Când autovehiculul circulă cu semiremorcă atașată și când masa totală maximă  tehnic admisibilă depășește 3, 5 t, pentru semiremorca trebuie fi achitată o taxa vinietă suplimentară pe aceeași categorie autovehicule."""

 

Si uite asa, distractia continua ... (ce sa-i faci, trebuie sa traversezi Bulgaria catre Grecia / Turcia). :autorulota:

 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adam Adrian

Salut!@Mihai-Arad Și Romania a renunțat de mult timp la hartie.Eu plătesc rovinieta numai online. Dar trebuie și varianta cu hârtie că românul nu are încredere (dovada banda pentru cash de la Fetești unde se făceau cozi mari).Eu din câte știu rulota e remorca(nu semiremorca).Semiremorca e la camioane(tir-uri).

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian A

Multumesc de informatie, peste 3 zile urmeaza sa tranzitez Bulgaria.

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adam Adrian

Semiremorcă - remorca a cărei masă totală maximă autorizată este preluată în parte de către un autovehicul sau de către un tractor. Nu știu cum e legea in Bulgaria, dar daca e așa cum ai scris ai platit degeaba pentru rulota pentru că totul se referă la semiremorci. Rulota nu e semiremorca... E remorca (e o mare diferență). Eu așa stiu. Scuze...daca greșesc.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Catalin

             Se prea poate sa fi platit degeaba, dupa cum zici @Adam Adrian... Ca rulota o fi remorca sau semiremorca, nu stiu si nici nu prea imi bat capul. Ideea e ca atunci cand plec in concediu imi doresc sa las orice grija deoparte. La dus, dintr-un sir lung de masini, doar pe mine m-au oprit. Si cand opream eu, o alta rulota cu nr.polonez tocmai pleca. Cand i-a inmanat agentului cele 2 chitante pe care le-am primit de la automatul de dupa vama unde am platiti vigneta, cea pe care era inscris nr.masinii mi-a inapoiat-o imediat. Pe cea cu nr.rulotei a luat-o, s-a deplasat in spate si a confruntat nr.inscris pe bon cu nr.rulotei. Apoi a mers la masina, a  discutat ceva cu un coleg care tot butona ceva, apoi mi-a inapoiat bonul si mi-a urat drum bun.

La intoarcere, s-a repetat acelasi scenariu. S-a confruntat bonul cu nr.rulotei. Se prea poate sa fi fost eu ghinionist sau poate fatza mea nu inspira incredere de dupa ochelarii de soare :) 

Sau poate si-au dorit sa se convinga ca inca un fraier a platit vigneta pentru rulota :) ... nu stiu, habar nu am... dar nici selfie cu mine nu au dorit sa-si faca :) 

Dupa Sofia, pe autostrada, cred ca am intalnit cel putin 7-8 masini BGToll. Dar la fel de dese sunt si pe drumurile nationale.

           Acum ce sa zic... Oricat mi-as da silinta, nu cred ca as putea sa-i explic unui agent bulgar care e diferenta dintre remorca si semiremorca si unde ar pute fi incadrata rulota in acceptiunea legii bulgare.  Nu i-as banui de rea-credinta. Oricum, merita platit... Numai pentru centura Sofiei pe care acum se circula impecabil si tot merita.... Imi aduc aminte de acum 7-8 ani :) cum se ocolea Sofia .... Nu mai vorbesc de acum 10-15 ani :)  Si la cum avanseaza lucrarile, as paria ca in 2-3 ani vor da in folosinta si tronsonul care e acum in lucru si vom putea merge pe autostrada de la Yablanitsa pana pe Sithonia, ceea ce, sa recunoastem, va fi super ok.

          Aaa. si inca o chestie... Tot pe autostrada, din viteza masinii, la un moment dat am zarit cu coada ochiului un echipaj gen ISCTR care cantarea o rulota sau autorulota... nu mi-am dat seama exact pt ca am zarit-o tarziu...

  • Like 4

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai-Arad
în urmă cu 19 ore, Radu Catalin a scris:

.... Oricum, merita platit... Numai pentru centura Sofiei pe care acum se circula impecabil si tot merita.... Imi aduc aminte de acum 7-8 ani :) cum se ocolea Sofia .... Nu mai vorbesc de acum 10-15 ani :)  Si la cum avanseaza lucrarile, as paria ca in 2-3 ani vor da in folosinta si tronsonul care e acum in lucru si vom putea merge pe autostrada de la Yablanitsa pana pe Sithonia, ceea ce, sa recunoastem, va fi super ok.

          Aaa. si inca o chestie... Tot pe autostrada, din viteza masinii, la un moment dat am zarit cu coada ochiului un echipaj gen ISCTR care cantarea o rulota sau autorulota... nu mi-am dat seama exact pt ca am zarit-o tarziu...

 

a). speram sa termine acea portiune in 2-3 ani...e spre binele (utilitatea) noastra. Daca la noi nu se poate, la ei... e posibil, nu ?

b). Sper sa nu fie unul dintre membri forumului. :) 

:noroc:

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adam Adrian

Salutare! Revin: sunt in Bulgaria la mare. Am întrebat la Vama și mi-au confirmat: Nu se plătește vigneta la remorca(rulota) daca ansamblul nu depășește 3, 5t. Asa că cei care sunt limitați la cat B plătesc doar pentru mașina.Eu am platit online de pe telefon că era coada la automat (bineînțeles cu un card). Dar tot doua vinete am platit că am fost prost și am greșit numărul de înmatriculare (l-am scris pe cel al mașinii pe care am vandut-o).

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alin Mihaila

Din câte înțeleg nu trebuie plătită vigneta dacă mma ansamblu nu depășește 3500 kg asa cum spune și colegul @Adam Adrian. A mai fost cineva recent în Bulgaria? 

La 06.07.2019 la 9:11, Mihai-Arad a scris:

 

Toate informatiile le gasiti aici : BULAGRIA-VIGNETA-2019 !

(vigneta electronica inlocuieste vigneta "hartie"! Bravo lor, bulgarilor!)

 

AICI iti gasesti toate raspunsurile la intrebari (care-ti dau batai de cap!)

 

@  DECE SE INSTITUIE VINIETĂ ELECTRONICA ȘI TOLL ÎN BULGARIA?

În Bulgaria  din  anul  2019 se vor institui vinietele electronice și toll  ca o modalitate contemporană de colectare taxelor pentru utilizarea  rețeaua cu  drumurile naționale.
Astfel, se va genera  resursa  financiară indispensabilă, care ulterior se va utiliza pentru dezvoltare durabilă a unor drumuri deja existente și noi, inclusiv siguranța rutieră.
Sistemul de colectarea taxelor rutiere este bazat pe tehnologiile contemporane,   care permit modalități comode  de achitare și  realizare de control, fără să împiedice circulația liberă  a autovehiculelor. Sistemul  instituie un  model de taxare echitabil și bazat pe  directivele europene.
"""

 

"""CARE AUTOVEHICULE SUNT SUPUSE TAXĂRII CU VINIETE ELECTRONICE?

Conform Legii privind drumurile publice:

Taxă vinietă se achită în cazurile cu următoarele autovehicule cu masă totală maximă  tehnic admisibilă până la sau egală cu 3, 5 t:

•    autovehiculele, care sunt dotate cu cel puțin patru roți și sunt destinate pentru transportul de pasageri;

•    autovehiculele, care sunt dotate cu cel puțin patru roți și sunt destinate pentru transportul de bunuri;

•   autovehiculele de teren.

Autovehiculele, dotate cu semiremorci sunt considerate drept autovehicule destinate p-entru transportul de bunuri, doatate cu mai multe de două axe, indifferent de numărul de axele, și dacă  semiremorca ansamblului este atașată sau nu.

Când autovehiculul circulă cu semiremorcă atașată și când masa totală maximă  tehnic admisibilă depășește 3, 5 t, pentru semiremorca trebuie fi achitată o taxa vinietă suplimentară pe aceeași categorie autovehicule."""

 

Si uite asa, distractia continua ... (ce sa-i faci, trebuie sa traversezi Bulgaria catre Grecia / Turcia). :autorulota:

 

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Andrei Grigoras

Eu am plătit 40 ron in vama bulgărească (E ghișeu unde scrie 15 bgn-40 ron ) ptr auto si 40 ptr rulota ( Am mma 4230 kg ) pe o săptămână .Aici am mai luat de la un peco pe încă o săptămână ( m-a ajutat casierul ptr ca era in bulgara ) Scrie pe bg toll ca trebuie 2 vignete daca mma e peste 3500 .Spor.

Trimis de pe al meu SM-A320FL folosind Tapatalk

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Stefan P

Eu am facut si platit online de pe bg toll, rovigneta pentru auto, am si printat-o, in caz ca voi fi oprit sa o am mai la indemana sa nu mai stau pana cauta ei in sistem. Asa sa si intamplat. Am fost oprit in Bulgaria si au cerut rovigneta, am inmanat rovigneta printata si mi sa cerut si pentru rulota, ca sa ma inteleg mai bine am dat imediat pe translate si i-am spus ca nu depasesc cu ansamblul peste 3500kg, intre timp a mai venit inca un coleg de-al lui, la intrebat... apoi ia facut semn sa ma lase sa plec. 

In concluzie, trebuie doar o rovigneta pentru auto si rulota daca nu se depaseste mma de 3.5 tone. Daca se depaseste atunci trebuie rovigneta atat pentru auto cat si pentru rulota/remorca. 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Conţinut similar

    • Angel
      de Angel
      Buna, tuturor. Imi poate spune un coleg amabil daca in Ungaria se plateste separat vigneta pentru rulota ? Precizez ca autoturismul tragator este un Opel Astra G de 5 locuri si rulota este de 600 kg, in ansamblu nu se depaseste 3, 5 t. M-am uitat la un site cu link-ul de mai jos , insa nu explica clar , ma incadrez cu ansamblul autoturism +rulota la categoria D1 sau mai trebuie sa platesc pentru rulota categoria U ?!
      http://vigneta-ungaria.ro/
      Daca este cineva care a tranzitat de curând Ungaria cu rulota si autoturism pana in 7 locuri  sa imi spuna ce vigneta a luat...
      Multumesc anticipat pentru amabiliatatea de a raspunde.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.