Raul G

Muntele Mottarone

5 postări în acest subiect de discuţie despre Muntele Mottarone

Muntele Mottarone

Raul G

Cum spuneam ieri gândul era acela de a urca la 3000 m, mai precis în localitatea Macugnaga apoi telescaunul pana la 2700 la picioarle ghețarului apoi la pas pana sus.

Cum spune proverbul " cine se scoala de dimineață departe ajunge" noi ne-am trezit târziu și am plecat de acasă după ce am pranzat, am chemat prieteni care erau deja acolo și ne-au confirmat temerile noastre, era un infern de tabla peste tot, nici o bicicleta nu ai fii avut loc sa o lași pe undeva, iar la terase cozile erau interminabile pentru a găsi un loc. Cu copiii mici după noi nu aveam în fata o frumoasa perspectivă.

Acestea fiind spuse am cautat repede o alternativa și mi-am adus aminte de acest munte unde mergem iarna la schi.

In jurul orei 14 eram în portul localității Laveno Mombelo unde ne-am îmbarcat pentru Verbania, de aici la Stresa apoi sus pe strada privata Boromea pana în vârf la 1470 metri. Aici se deschide o priveliște către lacurile înconjurătoare unica, muntele aflându-se între lacul Maggiore și Lacul D'Orta.

Din păcate ziua nu a fost una din acele cu aer limpede orizontul fiind plin de umiditate. Se pot admira Lacul Maggiore cu insulele Boromee, Lacul D'Orta cu mănăstirea în mijlocul lui, Lacul de Varese, Monate, iar inspre Nord masivul Monte Rosa cu piscurile sale care depășesc 4800 metri.

Atracții sunt multe, zbor cu parapanta sau deltaplanul, excursii cu MTB sau E-MTB și bobul pe șină. Primele doua le las temerarilor, iar bicicletele nu le-am luat după noi și 50€ pe zi pt un E-MTB mi se păreau cam mult asa ca după vreo ora de plimbare am probat bobul....este ceva unic, am mai probat și în alte locuri, dar niciunde cu o priveliște asemănătoare.

Fiind relativ aproape de casa, cam 80 km dus întors am fost doar cu mașina fără sa intram in vreun camping.

Sunt foarte multe campinguri, de la 2 la 5 stele

Ani în urma am poposit și pot sa racomandez campingurile Isolino, Conca D'oro pe lacul Maggiore sau camping Continental pe lacul Mergozzo.

Pentru orice informație sunt la dispoziția dumneavoastră. IMG_20190630_232903_635.jpgIMG_20190630_170216.jpgIMG_20190630_170154.jpgIMG_20190630_164406.jpgIMG_20190630_164417.jpgIMG_20190630_164328.jpgIMG_20190630_164137.jpgIMG_20190630_162338.jpgIMG_20190630_144345.jpgIMG_20190630_143233.jpgIMG_20190630_143041.jpgIMG_20190630_142741.jpgIMG_20190630_142643.jpgIMG_20190630_162338.jpg

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Raul G

Sunt prezente în niște poze care nu știu cum au ajuns acolo, nu am făcut eu upload. Ultimele poze unde este acel domn, cascada și campingul.....habar nu am cum au ajuns în mesajul meu.
Rog mult un moderator sa le elimine dacă este posibil, mulțumesc frumos

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G

Acesta este video făcut de pe locul din spate al bobului, scuzați calitatea dar cu o mana trebuia sa manevrez și cu cealaltă sa țin telefonul.

  • Like 3
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai-Arad

Multumesc , @Raul G

:OK: , Suisse !

... am fost (am calcat cateva poteci si pe acolo).

Am urcat la Piz Corvatsch (7504 Samedan) , vazut St. Moritz (nu-i pe placul meu), Zernez , Davos (Trump, a refuzat intalnirea greilor :) / WEF ), Andermatt, Interlaken ...Lauterbrunnen. Am multe, multe amintiri frumoase  de p'acolo... Tineretea !

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Fejer Antal

Multumim @Raul G pentru prezentare, foarte misto felicitari:bravo:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.