Raul G

Cablul de siguranță

4 postări în acest subiect de discuţie despre Cablul de siguranță

Cablul de siguranță

Raul G

Nu știu ce prevede legea în România, dar în tarile din vest (Italia, Elveția, Germania, Austria, Franța sigur) cablul rosu de siguranță nu ai voie sa îl pui pe pipa mașinii ci trebuie legat corespunzător la baza cârligului.

S-a întors recent o cunoștința dintr-un tur pe Romantische Strasse in Germania si a povestit cum a luat o amenda de 250€ și imposibilitatea de a continua călătoria pana nu a rezolvat. Norocul lui ca la câțiva km era un centru autorităt AlKo, iar polițiștii au fost îngăduitoari lăsându-l sa meargă acolo sa își rezolve problema.

 

Daca nu aveți cum sa îl legați la baza cârligului am găsit niște sfaturi:

https://www.caravaning.de/tipp/das-abreissseil-im-caravan-erfuellt-lebenswichtige-aufgaben/

  • Like 3
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Fejer Antal

Multumim @Raul G:salutare!:

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adam Adrian

In Romania sunt multi care nici nu știu pentru ce se foloseste (au impresia că e prea subțire ca sa țină rulota daca iese din carlig)

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G
In Romania sunt multi care nici nu știu pentru ce se foloseste (au impresia că e prea subțire ca sa țină rulota daca iese din carlig)
Tocmai asta este rolul ei, se rupe și trage frână de mână, nu o tine legată de mașină.
De aceea roată de sub cârma este pe partea dreapta a ei, în caz ca se decuplează rulota va trage dreapta către marginea drumului.
  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.